Koliko košta biti njegovana žena danas?

Ideja o tome šta znači biti njegovana žena odavno je dosegla nevjerojatne visine, ali osim izgleda, ostaje jedno važno i praktično pitanje: koliko košta to sve
24.02.2024.
IMAGE SOURCE: Pinterest
RECOMMENDED

Puno.

Iskreno, rekla bih i previše.

O ovome sam nebrojeno puta vodila razgovore s prijateljicama. Prijatelje, bili strejt ili gej, ova tema ni izbliza ne dotiče koliko žene. Sama ta činjenica ide u prilog mom dubokom uverenju da žene same sebi postavljaju standarde – ali to je zasebna tema (pratite ovaj prostor). Taj beauty i modni maraton u kojem sve manje-više učestvujemo, postaje sve naporniji, a bogami posljednjih godina uključuje i epizode intenzivnog sprinta. Ukratko, naporno.

Nemojte me pogrešno shvatiti, niti sam izuzeta iz toga, niti zauzimam nekakvu moralnu visinu. Jednostavno me fascinira činjenica da je teže stići do manikira nego do neurokirurga, što je već samo po sebi simptomatično. Jedini termini koje bezuvjetno poštujem, upravo su oni na kojima sređujem nokte. Zašto? Zato što znam da, ako neki propustim, sljedeći (uz sve veze i vezice u mom poslu) mogu dobiti u najboljem slučaju za desetak dana. Pitanje zašto mi je toliko bitno da mi nokti budu onakvi kakve sam zamislila, vjerojatno je pitanje za moju terapeutkinju.

Osim toga, ja realno i nisam nešto posebno high maintanance u usporedbi s većinom žena iz svog okruženja. Ipak, sve one imaju čitavu malu vojsku pomagača koje, naravno, treba i platiti. U posljednje vrijeme, platiti debelo. U Beogradu spomenuta manikura s gel-lakom košta oko 25 eura. U idealnom svijetu, u kojem vrijeme nije problem, radila bih ga na desetak dana. U realnosti, to prije bude oko dva tjedna, ali i to je dovoljno da samo na nokte trošim 50-ak eura mjesečno. Pardon, samo na nokte na rukama. Pedikura je zasebna priča, i ne, za mene nije stavka samo kada je “sezona sandala”, baš kao ni depilacija.

Kada je sezona grijanja, uvijek se feniram. 12 eura po sesiji, s popustom. Ne perem kosu svaki dan, ali i tu se, dok trepnem, nađem na brojci od oko 100 eura mjesečno samo da bih imala čistu kosu. Ok, možda je i ovo pitanje za moju terapeutkinju, ali ako pretjerujem ja, pretjeruje i gotovo svaka druga žena koju poznajem. Biti isfenirana danas je norma, gotovo poput toga da iz kuće ne izlazite izgužvane.

Osobnog trenera nemam (znam, sramim se, prioriteti su mi skroz naopačke), ali znam da se cijene kreću oko 150 eura, plus mjesečna članarina. Tretmani za tijelo, masaže, i tretmani protiv celulita, te limfna drenaža već su u astronomskoj kategoriji ukoliko na njih idete redovno, a ako ne idete redovno, džaba vam da idete uopće. Uz sve pakete i popuste na iste, i tu smo na minimum 150 eura mjesečno za jednostavnije, dok neki aparaturni toliko koštaju samo po jednom tretmanu. Iskreno, ne znam ni jednog strejt muškarca kome smeta celulit – ne računam zlobnike koji kuckaju mizogine komentare po društvenim mrežama dok su im cijenjene guzice udobno zavaljene na kauču.

A lice? Jao si ga novčaniku. Eto, to je sve što imam za reći

Ovisno o tome koliko imate godina i imate li neki konkretan problem, lista je jednostavno nepregledna. Pored redovne skincare rutine – tu vam je sva na volju pošto to da li je proizvod za vas zaista ne zavisi od njegove cene – kada krenemo po tretmanima, čudi me da većina žena nije pod nekim kreditom kako bi imala glatku, sjajnu i ujednačenu kožu sa minimalnim brojem bora.

njegovana žena

Cijena botoksa i klasičnih filera ovisi od količine koja se koristi. Botoks jedne regije kreće se obično od 250-300 eura, a jedna ampula filera od 350 pa naviše. Naravno, i ovo zavisi od klinike i doktora koje odaberete. Skin boosteri i tretmani za kvalitetu kože općenito, su najrazličitiji, a cijena im ovisi od raznih faktora, ni jedan ne možete dobiti za manje od stotinjak eura, dok se oni dugotrajniji kreću preko 300 eura po tretmanu (obično je potrebna serija). Kemijski piling je znantno jeftiniji (ako uopće smijem da koristim tu riječ u ovom kontekstu) i kreće se od 80 do 120 eura. Bespotrebno je isticati da svi ovi tretmani nemaju trajni efekt, koji ima samo kirurgija, te da su dio cjelogodišnjeg maratona i da ih kao takve treba računati kao stalan, iako periodičan, trošak. 

njegovana žena

Ukoliko pak želite kožu bez mrlja i crvenila, ne možete zaobići ni lasere ili IPL. Kao netko tko ima rozaceu, dobro mi je poznato da i držanje iste pod kontrolom moram pažljivo da planiram. Na IPL tretmane (3 u jednoj seriji, 150 eura po tretmanu) ponavljam obično dva puta godišnje. Različita podmlađivanja također u sličnom rangu, ovisno o jačini, a najskuplji je CO2 laser, za koji uglavnom treba izdvojiti 400-450 eura po tretmanu (na svu sreću, samo jednom godišnje). Genijalni Morpheus 8 daje odlične rezultate ali je također udar na novčanik – u mom konkretnom slučaju od oko 1000 eura, kad se sve zbere.

Čak i ako niste za ovakvu “tešku artiljeriju”, cijene higijenskih tretmana također zahtijevaju da ih ukalkulirate unaprijed u mjesečni budžet. Tretmani ekskluzivnom kozmetikom koja nije u slobodnoj prodaji, kao što su na primjer Biologique Recherche, ne mogu se dobiti za manje od 70-ak eura (i puno puno više) uz napomenu da ćete sa njih izaći i sa vrećicom proizvoda koji koštaju mnogo više. I pored toga, tvrdim da će vam Biologique dati onaj rich girl skin efekt i fenomenalnu kožu, pod uvjetom da nađete stručnog estetičara. Hydrafacial i njegovi rođaci, olakšat će vam novčanik za prosječno 120 eura, ali ga neće nužno opteretiti after-care proizvodima.

Vrti li vam se već u glavi? Meni pomalo da 

Ja ne znam sabirati. Za sve me majka rodila, ali za brojke ne. Ali potpuno je jasno da biti žena ima vrlo, vrlo visoku cijenu, a pri tom ni ne ulazim u neke od ozbiljnijih i važnijih društvenih problema. I tu se vraćam na svoje pitanje s početka: zašto to sve radimo?

njegovana žena

Emancipiran odgovor sadržava frazu o slobodi izbora, o tome da svatko bira što želi i da na to ima apsolutno pravo. Ok, u teoriji. Ali što ćemo s činjenicom da smo sve pod nekom vrstom opsade, kao i to da je vrlo često algoritam taj koji bira za nas, a mi samo biramo iz jedne sićušne zdjelice ponuđenog? Ono što nam se servira kao norma to ne mora biti sve dok to mi same ne prihvatimo i time toj normi damo legitimitet. Ne pozivam na revoluciju i nemam namjeru odreći se ni manikira ni frizera, ni IPL-a. Da bacam prvi kamen, ne pada mi napamet. Samo imam jednu molbu za vas, prijateljice: ako čujete za neki super plaćeni side job, sjetite se mene. Ovo se više ne može izdržati.

SAZNAJ VIŠE: