Stižu nove zabrane i ograničenja skincare sastojaka. Među njima je i retinol

Europska komisija redovito osvježava svoj popis zabranjenih i ograničenih kozmetičkih sastojaka. Otkrijte koji će sastojci biti zabranjeni i povučeni s tržišta.
17.06.2023.
IMAGE SOURCE: Pinterest, Medik8, Paula's Choice, The Ordinary, Ule Beauty, Susteau, Hey Rikky
RECOMMENDED

Osobno, jako mi je drago što živim u Europi. Imamo Komisiju koja voli petljati svoj nos svugdje. Generalno gledajući za nas potrošače, to je dobro. Znamo da horda znanstvenika redovito istražuje što je dostupno na tržištu te kako ti proizvodi i njihovi sastojci utječu na naš život. Ipak ova nova najava zabrana i ograničenja me malo rastužila. Među njima se nalazi i skupina retinoida. Otkrivamo koji će sve skincare sastojci biti povučeni s tržišta.

ZABRANJENI SKINCARE SASTOJCI

4-METHYL BENZYLIDENE CAMPHOR

U novoj najavi naveden je samo jedan sastojak koji će biti kompletno zabranjen. Zove se Methyl Benzylidene Camphor. Namjena mu je da štiti kožu od UVB zraka, odnosno onog UV zračenja koje uzrokuje da izgorimo pod suncem. Ovaj UV filter također je poznat pod imenom enzacamene. Topljiv je u uljima, ranije je bio dopušten u maksimalnoj koncentraciji od 4%, te iako nije najbolji UV B filter, jer je djelomično nestabilan, u kombinaciji s UVA filterom (avobenzone), međusobno se održavaju stabilnima.

Ova zabrana zahvatit će najviše američke brendove, jer se taj UV filter češće koristi na tom području baš zbog široke uporabe avobenzona. Većina europskih brendova koristi mnogo modernije i UVA i UVB filtere.

Iako na ljudima nije pokazao estrogensku aktivnost, na testiranju kod miševa jest, stoga ga je EU komisija odlučila zabraniti. Postoji vremenski rok od 60 dana gdje bi netko mogao proturječiti ovu najavu ako uspije dokazati da ne postoji opasnost za ljude, no to se rijetko događa. Kad EU komisija najavi zabrane i povlačenja sastojaka oni uglavnom dožive tu sudbinu.

OGRANIČENI SKINCARE SASTOJCI

E sad idemo na dio koji će rastužiti mnoge. Ograničit će se uporaba širokog spektra retinoida (osim retinAla), kojična kiselina (kojic acid), arbutin, alpha arbutin, genistein i daidzein (antioksidansi). Kad kažem ograničiti, znači da će koncentracije u kojima se ovi sastojci smiju koristiti na svoju ruku, bit će znatno snižene. 

RETINOIDI

Retinol te dva retinol estera (retinyl acetate i retinyl palmitate) će biti znatno ograničeni u koncentracijama. Kad je riječ o losionima za tijelo bit će dopuštena maksimalna koncentracija od 0,05% dok će u proizvodima koji ostaju na licu (dakle ne ispiru se) biti dopuštena maksimalna koncentracija od 0,3%. Trenutno je taj postotak na visokih 1%, tako da ovo ograničenje predstavlja znatno manju dozu. RetinAl ostaje ne promijenjen, a on je trenutno dopušten u dozi od 0,1%.

Vitamin A kao i svi njegovi oblici smatraju se sigurnima, ali EU komisija želi ograničiti koncentracije ovog vitamina topivog u mastima. Ovaj potonji dio otkriva dio uzroka ograničenja. Postoji bojazan od prezasićenosti tijela vitaminom A, uz normalnu prehranu, stoga su ove nove koncentracije donesene kao pretpostavka o maksimalnoj mogućoj koncentraciji kako bi se izbjegla prezasićenost tijela vitaminom A.

KOJIČNA KISELINA

Iako ovaj sastojak nije još daleko rasprostranjen, polako postaje popularan. Koristi se u svrhu ujednačavanja tena i posvjetljivanja hiperpigmentacijskih mrljica. Unutar EU koncentracija od 1% bit će maksimalno dopuštena. Razlog ovog ograničenja čini se pomalo neobičan. Naime, kako je sastojak dosta nov, nedostaje dovoljan broj studija na temelju kojih bi se mogla ustvrditi maksimalna sigurna koncentracija. Stoga, kako bi bili sigurni, EU komisija je odlučila ograničiti koncentraciju na 1%, jer se ta koncentracija smatra generalno sigurnom. Ipak, ova odredba neće se odnositi na derivate kojične kiseline.

ARBUTIN & ALPHA ARBUTIN

Ova dva sastojka također se koriste kod ujednačavanja tena i posvjetljivanja hiperpigmentacijskih mrljica. Maksimalno dopuštene koncentracije bit će 2% u kremama za lice, 0,5% u losionima za tijelo za alpha arbutin te 7% maksimalno dopuštene koncentracija u kremama za lice kad govorimo o samom arbutinu. Iako su ovo ograničenja koja će tek doći na snagu, već sad se u proizvodima za lice uglavnom ne koriste koncentracije veće od 2%. 

GENISTEIN & DAIDZEIN 

Ova dva antioksidansa za koja možda saznajete po prvi put, su zapravo vrlo raširena. Pogotovo u proizvodima za zreliju kožu ili umanjivanje vidljivosti bora. Ograničenje se također uvodi zbog nedostatka podataka iz kojih je moguće znanstveno zaključiti maksimalnu dopuštenu koncentraciju koja je sigurna za ljude, stoga se ograničava veoma niska koncentracija. Za genistein će to biti 0,007%, a za daidzein 0,2%.

Kao i uvijek na BUROu detaljno pratimo što se događa u kozmetičkoj industriji i obavještavamo vas o najnovijim izmjenama koje su veoma bitne za našu svakodnevnu rutinu poput sastojaka koji će uskoro biti povučeni s tržišta.

SAZNAJ VIŠE: