Dehidrirana koža ove sastojke voli više od hijaluronske kiseline

Iako za njih vjerojatno nikada niste ni čuli, postoji mnoštvo sastojaka za hidrataciju koji imaju jači učinak od same hijaluronske kiseline. Otkrivamo sastojke za kojima žudi dehidrirana koža.
27.11.2023.
IMAGE SOURCE: Pinterest, @azlureglow, @Katyaporfirova, @Peachytonics, Cult Beauty, Olival, L'Adria, Opposite.hr, Medik8
RECOMMENDED

Iako nam je hijaluronska kiselina urezana u pamćenje kao najbolji izvor hidratacije i pomoć kod dehidrirane kože, to nije u potpunosti točno. U kozmetičkoj industriji postoji mnoštvo sastojaka za hidrataciju. Neki od njih istovremeno služe i kao otapalo i kao humektans (grupni naziv za sastojke koji hidratiziraju kožu). Jedni prodiru dublje stoga donose bolje rezultate, a drugi sastojci mogu zadržavati mnogo više vlage nego hijaluronska kiselina. Osobno najbolje rezultate za pojačanu hidrataciju sam vidjela kad bih koristila proizvode koji sadržavaju kombinaciju pantenola, ektoina i poliglutaminske kiseline. Za mene je ovo trio fantastico za kojima žudi dehidrirana koža, jer djeluju na različite slojeve kože i to na potpuno drugačiji način od same hijaluronske kiseline. Donosim vam sve najbolje sastojke za hidrataciju koje voli dehidrirana koža.

ŠTO JE PANTENOL?

Pantenol ili engleska verzija imena koju ćemo pronaći na INCI popisu ‘panthenol’ je sastojak koji postaje aktivan u koži. Pantenol se u koži pretvara u pantotensku kiselinu tada postaje aktivan sastojak kojeg koža može iskoristiti. Istovremeno služi za hidrataciju kože, ali pruža i umirujuć učinak za kožu. Razlog zašto može hidratizirati bolje od hijaluronske kiseline vezan je uz molekularnu veličinu pantenola. Mnogo je manji od 500 Daltona što je granica veličine molekula da bi sastojak prodro u kožu. Dakle sve što je manje od 500 Daltona može ući duboko u kožu. Čak i najmanja niskomolekularna hijaluronska kiselina je u redu veličine od 5000 Da (kratica za Dalton) što znači da će svaka hijaluronska kiselina uvijek sjediti na površinskom dijelu kože. Što je sasvim uredu. Koža ljepše izgleda kad je i površinski rožnati dio hidratiziran. Ipak kod dehidrirane kože, pantenol je sastojak koji će brzo pomoći.

ŠTO JE EKTOIN?

Ektoin je od svih ovdje navedenih sastojaka zaista drugačiji. Po mom mišljenju svaki proizvod za hidrataciju bi trebao imati ektoin kako bi bio učinkovitiji. Ektoin je sastojak kojeg nazivamo osmolit odnosno on djeluje mehanizmom osmoze. Većina drugih navedenih sastojaka djeluje tako da privlače i zadržavaju molekule vode. Ektoin to ne radi, ali čini nešto još genijalnije. On uspostavlja ravnotežu vode između stanica kože i njihove okoline. Na ovaj način može “natjerati” vodu u stanice kože što potom daje koži predivan i dugotrajan hidratantan izgled. Kao što sam rekla – genijalan sastojak kojeg obožava dehidrirana koža.

OLIVAL

ŠTO JE POLIGLUTAMINSKA KISELINA?

Poliglutaminska kiselina je prirodni polimer aminokiseline i dobiva se fermentacijom. Ona istovremeno veže vodu te djeluje kao film hidratacije na površini kože baš zato što je polimer. Kako ima moć zadržavati mnogo više vlage nego hijaluronska kiselina, ovaj sastojak brojimo pod visokomolekularne sastojke. To znači da neće prodrijeti duboko u kožu, ali će mnogo bolje i dulje hidratizirati površinski sloj kože nego što to može napraviti hijaluronska kiselina. Dehidrirana koža i poliglutaminska kiselina se obožavaju, pogotovo kad dolazi u kombinaciji sa ektoinom.

THE INKEY LIST

ŠTO JE BETAIN?

Betain je prirodan sastojak koji istovremeno služi nekoliko svrha. Iznimno je dobar u hidrataciji kože kao i u umirivanju iritacija, a neke studije pokazuju kako bi mogao pružati i antiage učinak jer pomaže u suzbijanju slobodnih radikala no taj učinak je potrebno detaljnije istražiti kako bi mu mogli konačno pripisati i ovu ulogu. Betain se također dodaje kako bi se postigla željena tekstura proizvoda, a takvi sastojci se nazivaju pojačivači teksture. No kako ovdje pričamo o hidrataciji vratimo se na taj aspekt. Djelovanje betaina se često opisuje kao sastojak koji optimizira hidrataciju. Također djeluje po principu osmoze ujednačavajući razinu hidratacije u koži i njezinom okolišu. To nadalje znači kako betain (baš kao i ektoin uspijeva) aktivno djelovati s obzirom na vremenske uvjete u kojima se nađemo kako bi stanice kože uvijek bile optimalno hidratizirane. Gledajući izvana ovaj učinak vidimo kao jedrost u koži ili dugotrajno hidratiziran izgled kože.

ŠTO JE PENTILEN GLIKOL?

Ovaj sastojak je stvarno multitasker. Čini se da čini sve što treba za dobrobit i kože i samog proizvoda. Djeluje kao stabilizator za emulzije (mješavine ulja i vode što najčešće susrećemo u kremama), zahvaljujući pentilen glikolu dobivamo svilenu teksturu proizvoda, služi kao otapalo koje uz to ima i antimikrobno djelovanje, ali ono što nas ovdje najviše zanima – hidratizira kožu. Kako također ima ulogu da poboljšava prodiranje drugih sastojaka u kožu, tako i sam može dublje prodrijeti i dubinski hidratizirati kožu.

ŠTO JE BUTILEN GLIKOL? 

Vrlo slično kao i pentilen glikol, butilen glikol ima mnoštvo funkcija. Primarno služi kao otapalo koje uz to još služi i kao ‘slip agent’ što za naše iskustvo znači da će proizvod lijepo kliziti niz kožu. Kao i pentilen glikol, butilen glikol se dodaje kako bi sastojci dublje prodirali, a uz to privlači molekule vode stoga izvrsno hidratizira kožu.

LANEIGE

Kako bi se riješili dehidrirane kože koja muči toliki broj ljudi, svakako preporučujem sastojke poput ektoina i pantenola. Osjećate li se avanturistički preporučujem svaki od navedenih sastojaka i sigurna sam da nećete požaliti. Dehidrirana koža s ovim sastojcima postaje prošlost stoga vam samo mogu pružiti dobrodošlicu u

SAZNAJ VIŠE: