Doživljavate li purging ili ste upravo uništili kožnu barijeru?

Kako znati što se događa s kožom kad uvodimo mnoštvo aktivnih sastojaka i kako prepoznati događa li vam se "purging" ili ste jednostavno uništili kožnu barijeru
29.09.2022.
IMAGE SOURCE: Pinterest

Vrlo je simptomatično da je tema purginga porasla u periodu kad je čitav svijet učio što su glikolna i salicilna kiselina te smije li se s njima koristiti retinol. Mnogi su iskusili razni spektar emocija povezan s novim znanjem. Od općeg oduševljenja pa sve do šoka nakon čudnih reakcija kože koje su nastale uslijed dužeg korištenja navedenih sastojaka. Svašta smo učili o svojoj koži. Neke lekcije, nažalost, mnogi su naučili upravo na svojoj koži. Popularnost kožne barijere te važnost očuvanja iste, eksponencijalno je rasla. Odjednom smo svi uz klasične aktivne sastojke saznali – što su to ceramidi, a CeraVe brend je pola planete uvjerio kako ih je dobro imati u baš svakom koraku rutine.

U ovom kaosu informacija koje su izronile na putu do pronalaska savršene kože, pojavio se novi pojam, koji je poznat kozmetičarima, ali do tada nije bio dio kozmetičkog rječnika opće populacije. Purging se pojavio u mainstream diskursu kao odgovor na čudne reakcije kože nakon kombinacije nekih aktivnih sastojaka. Purging kao odgovor na umirenje instinkta koji nam govori suprotno. “Koža se čisti. Korištenjem aktivnih sastojaka koji pomažu koži sklonoj aknama, sve što je bilo duboko u njoj, izlazi na površinu. Ono što vidimo nije upozorenje, već prirodan proces koji dolazi kod prvog susreta kože s retinolom i salicilnom” – mislili su mnogi.

Osobno nisam zagovaratelj koncepta trpljena ikakve boli i nelagode, pogotovo kad je riječ o njezi kože. Peckanje kao znak da proizvod djeluje, trebalo bi zaboraviti. S razlogom na tijelu postoje senzori boli, pa tako i na koži. Ona nas peckanjem upozorava da joj proizvod ne odgovara. Ako nastavimo s korištenjem peckavog proizvoda, možemo normalnu kožu učiniti osjetljivom. Proizvodi za njegu nas ne trebaju niti boljeti niti peckati ili lagano žariti. Ovakve senzacije su prvi signal da narušavamo kožnu barijeru.

Istina je da kad imamo gnoj zarobljen ispod površine kože, i potom na problematično područje nanesemo salicilnu kiselinu, on će prije izaći. No ako od polusavršenog tena s pokojim prištićem, dovedemo kožu u stanje da je izgleda osuto, začepljeno i pretežito crveno – poprilično sam sigurna da reakciju treba nazvati pravim imenom, a to ime nije purging ili čišćenje. Zapravo je opasno igrati se s naglim reakcijama kože i samostalno dijagnosticirati bilo kakvu intenzivnu promjenu.

Često ćete pronaći informaciju kako purging traje do 2 tjedna, a ako traje dulje onda proizvod ne odgovara koži. Zar se zbilja želimo igrati dva tjedan s kožom, gledajući reakcije koje sve više bujaju? Ako niste sigurni doživljavate li purging ili ste narušili svoju kožnu barijeru nemojmo tražiti odgovor u svom licu. Pogledajmo radije u svoju rutinu. Koliko aktivnih sastojaka možemo nabrojati? Ako je riječ više od 3, velika je šansa kako se treba posvetiti obnavljanju kože, a ne njezinom čišćenju. Osjećamo li peckanje, crvenilo i proboj prištića kakve do tad nismo nikada imali, mnogo je veća šansa da smo – igrajući se miksologije aktivnih sastojaka – napravili za kožu nejestivu juhu.

Kožnu barijeru, lako je narušiti. Pogotovo s prekomjernom količinom kiselina kojima odstranjujemo višak mrtvog sloja kože. Dio rožnatog sloja nije loše odstraniti, ali taj rožnati mrtvi sloj itekako ima živu funkciju zaštite mladog sloja kože, stoga nam i mrtvi sloj kože treba kako bi onda ostala zdrava. Pa iako je purging stvarna reakcija koju koža može imati, s obzirom na maksimalistički trend u korištenju previše aktivnih sastojaka u istoj rutini, sklonija sam vjerovati kako vidljivu naglu reakciju kože, kod većine, treba nazvati pravim imenom, a to je “narušena kožna barijera”. Purging kao dijagnozu ipak ostavite kozmetičarima i dermatolozima.

SAZNAJ VIŠE: