Stanje na resale tržištu luksuza: torbe i brendovi u koje se isplati uložiti u 2024.

Prije investicije u luksuzni komad o kojem maštate, istražite kako mu se kreće vrijednost na resale tržištu. Ovo su podaci za 2024
11.04.2024.
IMAGE SOURCE: IMAXtree
RECOMMENDED

Nedavno smo pisali o lošem stanju na resale tržištu tenisica, a kada je luksuzna moda u pitanju, situacija je ipak stabilnija. Štoviše, dobro je vrijeme za ulaganje u neke modne klasike (i one koji će to tek postati). Ako se spremate na investiciju takve vrste, obavite domaću zadaću i istražite kretanja i trendove na tržištu – kao i sa svakom vrstom ulaganja, ona u odjeću i modne dodatke nosi svoje uspone i padove.

Luksuzni komadi koji se uvijek gledaju kao pametna investicija i dalje su Hermès i Chanel torbe. Chanel je trenutno tema razgovora zbog aktivnog povećanja cijena i strategije kojom fokus stavljaju na Classic Medium Flap torbu. Njihovi klasični modeli najbolja su investicija koja na resale tržištu drži odličnu cijenu, a i inače univerzalno pravilo kojeg se možete držati je – ne ulažite u komade koji su previše vezani za sezonski trend – što je komad više trendi, rizik da će održati cijenu je veći.

chanel resale tržište

Ulogu igra poželjnost, ekskluzivnost i aktualnost. Dobar primjer je Beyonce s albumom Summer Renaissance na kojem spominje brenda Telfar. Potražnja za Bushwick Birkinicom, kako joj tepaju, nakon toga je na The RealReal platformi skočila za 85 posto. I Calvin Klein je dobio na pažnji nakon seksi billboard kampanje s glumcem trenutka, Jeremyjem Allenom Whiteom, a nakon što je Jeremy na nedavnim dodjelama nagrada nosio zanimljive broševe na odijelima, pretraživanje ovog zanemarenog dodatka također je skočilo.

telfar torba

Luksuzno resale tržište zahvatio je Y2K val jednako kao i svaki segment modne industrije pa je trenutno najtraženija torba je Fendi Baguette koja je ostala usko vezana za seriju Seks i grad, a na Rebag platformi popularnija je za 113 posto. U koje se luksuzne komade još isplati uložiti? Po predviđanjima platformi The RealReal i Versatile Collective, trenutno su to Bottega Veneta Intrecciato Hobo torba, Dior Saddle model i Tiffany & Co. Elsa Peretti Bone Cuff narukvica. I The Row je u igri, zajedno s trendom tihog luksuza aktualan je na tržištu pa pretraživanje modnih dodatak čistih, jednostavnih linija i sofisticiranog dizajna kao što su Margaux i Sofia torbe na eBayju u odnosu na prošlu godinu skočilo za 800 posto.

resale tržište

Margaux je trenutno torba oko koje vlada veliki hype i treba tek vidjeti hoće li održati vrijednost. Ono s čim nećete pogriješiti, i u tome se slažu svi analitičari, je ulaganje u heritage brendove među kojima su najsnažniji Louis Vuitton, Chanel i Hermès, jedine kuće s najvećom vrijednosti kod preprodaje. Prema Rebag podacima iz 2023, Hermès Constance, Hermès Picotin, Chanel Deauville Tote i Louis Vuitton Neverfull zadržali su u prosjeku 127%, 120%, 114% te 136% svoje vrijednosti. Između ova četiri imena, Hermès torba i dalje je superiorna na tržištu, a prate ju Chanel kao i Goyard.

Od brendova na koje valja obratiti pažnju, tu su Loewe, Miu Miu i nove kolekcije Phoebe Philo, imena koja su trenutno trending, no s prolaskom vremena njihova vrijednost na resale tržištu sigurno će se zadržati. Loewe Puzzle model i Miu Miu torbe trenutno su komad u koji se isplati uložiti. Osim Miu Miu za kojim skače potražnja nakon svake revije, debitantska revija Chemene Kamali za Chloe u veljači ove godine potaknula je boho trend, povećano zanimanje za klompama kao i općenito za brendom.

Chloe kolekcija

Pretraživanje brenda Chloe poraslo je za 30 posto, a kupnje njihovih komada su skočile za 130 posto. Funkcionira i obrnuto, pa i više nego kolekcije, izmjene na pozicijama kreativnih direktora utječu na vrijednost. Nakon odlaska nekog imena iz modne kuće, primjerice Daniela Leeja iz Bottega Venete ili Michelea iz Guccija, komadi s njihovim potpisom postaju gotovo limited-edition roba kojoj skače vrijednost i poželjnost.

miu miu torba

Ono što je karakteristično za generaciju Z koja kupuje na resale stranicama, i što je dobar savjet za uštedu na dizajnerskim second hand komadma, je ulaganje u predmete čije stanje nije savršeno očuvano već dobro ili osrednje. Cijena takve robe uvijek je povoljnija, torbu ili neki drugi komad naravno možete popraviti i osvježiti, a u cijeloj priči, za neke ulogu ima i estetika nošenog koja ima svoje obožavatelje među mladim generacijama.

SAZNAJ VIŠE: