Košarkaške legende i priče o njihovim tenisicama

Premda arhivske, crno-bijele fotografije s kraja 19. stoljeća koje prikazuju čovjeka u odijelu s drvenom košarom ispod jednog ramena i loptom ispod drugog naoko nemaju nikakve veze s modernom "igrom ispod obruča" kakva se igra danas, te davne 1891. godine u Springfieldu rođena je košarka
01.05.2022.
IMAGE SOURCE: Pinterest

Osmislio ju je kanadski učitelj tjelesne kulture James Naismith kako bi onima željnima tjelovježbe ponudio sport s manjim mogućnostima za ozljede od već popularnog američkog nogometa. Naismithov izum bio je sjajno prihvaćen i brzo se proširio igralištima američkog kontinenta.

Tek nešto više od dva desetljeća nakon prve odigrane partije, 1917. godine, svjetlo dana ugledale su i prve cipele posebno dizajnirane za igranje košarke. Iza čitave priče stajao je Converse sa svojom All Star tenisicom, a samo tri godine kasnije tvrtka je dogovorila deal s američkom košarkašem Chuckom Taylorom koji je tenisicu pomogao promovirati. Taylor je platnene tenisice s gumenim ravnim potplatom prodavao gdje god je stigao i nije trebalo proći mnogo vremena prije nego što su postale poznate kao “Chucks”. Chuck je bio prvi košarkaš čije je ime nosila jedna košarkaška tenisica, no prvi košarkaš koji je imao svoj dizajn, svoj “signature shoe” bio je Walt Clyde Frazier, igrač New York Knicksa kojem je Puma 1973. godine ponudila sponzorski ugovor. Tako su u svijet košarke stigle The Puma Clyde tenisice, a u “igru” su se počele uključivati i druge sportske marke. Tko će “dobiti” veću NBA legendu, postalo je pitanje prestiža, a upravo su zbog vratolomija na parketu i maestralnih uspjeha onih koji su kasnije ušli u legendu i njihove tenisice postale – legendarne.

Michael Jordan

Niti jedna priča o tenisicama, ali niti o košarci ne može proći bez Michaela Jordana. Suradnja s Nikeom bila je ona koja je zauvijek promijenila košarku, ali i modu. Sve je počelo 1984. godine kada je Jordan igrao svoju prvu sezonu u Chicago Bullsima. Njegov nepopustljivi menadžer David Falk naumio je mladom i perspektivnom Jordanu pribaviti sponzorsku suradnju, a nakon ponešto vrludanja po sastancima s Converseom i Adidasom, unatoč Michaelovom prvotnom protivljenju, prvi koji je suradnju smatrao vrijednom bio je Nike. Jordan je s Nikeom potpisao godišnji ugovor vrijedan 250 tisuća dolara, a kao rezultat nastala je kultna tenisica – Air Jordan.

Dizajnerska vizija Petera Moorea ujedinila se s novom tehnologijom “zračnih” potplata koju je Nike razvijao za trkače, a osim Jordanovih vratolomija na terenu, popularizaciji Air Jordan 1 modela doprinio je i sam NBA. I to nehotice. Stroga NBA pravila osamdesetih su godina nalagala košarkašima da nose bijele tenisice, a Michaelove Jordanice u crveno-crnoj kombinaciji slovile su kao ekscentrične. Svaki put kada bi Michael u njima zaigrao, navodno je NBA-u trebao platiti kaznu u iznosu od 5000 dolara. Sve kazne je platio Nike, a zabrane je i dobro iskoristio za promociju podižući hype. To mu je i uspjelo.

Umjesno očekivana 3 milijuna dolara u četiri godine trajanja ugovora, zaradio je 126 milijuna dolara. Air Jordan model ušao je u legendu, a od tada do danas model je dobio nebrojene inačice postajući pravom kolekcionarskom poslasticom.

Dennis Rodman

Dennis Rodman je bio jedinstvena pojava u NBA ligi, tip prgavog karaktera i nepokolebljivog stava, turbulentnog osobnog života, sjajne profesionalne karijere i upečatljivog osobnog stila kojim je plijenio pažnju na terenu, ali posebice izvan njega. “Zločesti dečko košarke” svoju je karijeru proveo vrludajući između suradnji s različitim sportskim brendovima.

Započeo je s Reebokom da bi ga potom zamijenio s Nikeom pa se ponovno vratio Reeboku pa Nikeu da bi priču zaključio dugogodišnjim ugovorom s Converseom. Unatoč tome što je igrao u nebrojeno mnogo tenisica, prva službena s njegovim “potpisom” bila je Nike Air Worm Ndestrukt. Bila je to tenisica koja je dizajnom odražavala “divlju” Rodmanovu stranu, no nažalost nikada nije stigla do parketa. No, 1996. Rodman je konačno debitirao u svojoj prvoj posebnoj tenisici – Nike Air Shake Ndestrukt. Ljubav nije dugo trajala, a Rodmana je samo godinu dana kasnije Nikeu “preoteo” Converse. Premda niti ta veza nije prošla bez trzavica, Rodman je nosio njihov Converse All-Star ’91, a čitava suradnja rezultirala je legendarnim All Star Rodman modelom.

Shaquille O’Neal

Za razliku od prevrtljivog Rodmana, Shaquille O’Neal je bio vjeran jednoj marki. Reeboku. I to od samih početaka karijere. Kada je 1992. godine zaigrao na NBA parketu u postavi Orlando Magica, odmah je postao senzacija. Iste godine okitio se “Rookie of the Year” nagradom, a njegovu okretnost primijetio je i Reebok koji je Shaqu ponudio suradnju. Model Shaq Attaq bio je prva Shaquillova tenisica “s potpisom”, ali i prva Reebokova, kreirana posebno za jednog sportaša. Kao i njegov maestralni performans na NBA parketu, tako su i Reebokove Shaq Attaq tenisice bile totalni hit.

No, prošle je godine Shaq iznenadio publiku gostujući u “Full Send” podcastu, kada je prvi puta podijelio svoju priču s Reebokom i razlog “prekida” s markom kojoj je bio vjeran tijekom karijere. Objasnio je kako je prekinuo suradnju vrijednu 40 milijuna dolara zbog susreta s nepoznatom ženom koja ga je opsovala jer “klincima uzimaju toliko love za tenisice”. Premda je Shaq objasnio da on nema ništa s definiranjem cijena, nakon što je žena odbila njegov novac, shvatio je da je u pravu. Istog dana prekinuo je suradnju s Reebokom. U suradnji s Walmartom pokrenuo je svoj brend s tenisicama koje koštaju između 19 i 29 dolara. Prodao je više od 400 milijuna pari, a prekid suradnje s Reebokom nazvao je “najboljim poslovnim pothvatom”.

Kobe Bryant

U svojoj dvadeset godina dugoj NBA karijeri u dresu Los Angeles Lakersa, Kobe Bryant je nanizao više od dvadeset “signature” tenisica. Priču je započeo 1996. s Adidasom kao mladi i perspektivni igrač, a već je drugu sezonu započeo u svojoj Adidas KB8 tenisici. Nakon prvih šest godina igre u Adidas tenisicama, Bryant je isplatio 8 milijuna dolara kako bi izašao iz deala. Sezonu 2002-03 proveo je bez suradnje igrajući u svim mogućim tenisicama sve dok u lipnju 2003. godine nije potpisao lukrativni ugovor s Nikeom. Obvezao se na suradnju dugu četiri godine u vrijednosti o 40 milijuna dolara.

Nike priču započeo je s modelom Air Zoom Huarache 2K4 nakon kojeg je uslijedio Air Zoom Kobe 1 u kojima je Kobe odigrao jednu od najpamtljivijih partija u svojoj karijeri protiv Toronto Raptorsa. Potkraj 2008. svjetlo dana ugledale su Nike Zoom Kobe 4 koje i danas slove kao najbolje Bryantove “signature shoes”.

Uslijedilo je još pregršt modela nastalih u suradnji s Nikeom, no posebno će upamćene ostati Chaos Nike Kobe 5, tenisice koje je legendarni košarkaš nosio, zajedno s kćeri i njezinim timom kojeg je trenirao, na utakmici na kojoj je snimljen samo jedan dan prije tragične smrti 26. siječnja.

SAZNAJ VIŠE: