SEARCH

Kako da znate je li vaš serum s vitaminom C najbolji?

Je li bolji stabilni ili čisti vitamin C? Donosimo sve što trebate znati kada kupujete serum
11.06.2022.
IMAGE SOURCE: Josefine HJ Instagram
RECOMMENDED

U proizvodima za njegu kože koriste se čisti vitamin C znan kao L-Askorbinska ili samo askorbinska kiselina koji je topiv u vodi te nekoliko vrsta stabilnog oblika vitamina C poput AG, SAP, MAP AP i mnogih drugih koji su topivi u uljima. Možda se pitate u čemu je razlika. Što je bolje koristiti?

Stabilnost

Askorbinska kiselina slavno je nestabilna supstanca. Čisti vitamin C vrlo lako i brzo oksidira čime se u potpunosti gubi njegova učinkovitost i smisao. Moguće je stabilizirati čisti vitamin C, ali to je mukotrpan proces. Dokazano je kako ferulična kiselina i vitamin E stabiliziraju askorbinsku kiselinu produljujući vitalnost pa time i učinkovitost čistog vitamina C.

S druge strane stabilni oblici vitamina C kako su topivi u uljima, mnogo su otporniji na proces oksidacije. Ipak to ne znači da su automatski i učinkovitiji. Učinkovitost je posve zasebna priča.

Učinkovitost

Čisti vitamin C odnosno askorbinska kiselina je dokazano učinkovita u poticanju sinteze kolagena, ujednačavanju tena posvjetljujući mrljice i osvježavanju sveukupnog izgleda kože. Stabilni oblici vitamina C nisu toliko istraživani. Da bi postigli jednak učinak kao i čisti vitamin C, naša koža ih mora rastaviti od molekula koji stabiliziraju vitamin C kako bi se dobila čista forma. To u prijevodu znači da ako koristimo serum s 10% askorbinske kiseline, koža će dobiti 10% askorbinske kiseline. Kad je riječ o stabilnim oblicima, ako koristimo 10% stabilnog vitamina C u konačnici, koža će dobiti mnogo manju količinu, jer ne znamo u kojem će postotku koža uspješno uspjeti izolirati čisti vitamin C iz stabilne molekule.

Iz ovog razloga, ako kupujem serum s čistom askorbinskom 10% je klinički dokazano optimalna količina, dok stabilne oblike volim kupovati s većim postotkom od recimo 15% kako bi povećala šansu koži da izvuče znatnu količinu askorbinske kiseline iz stabilne molekule. Tu dakako ulogu igra i cijena.

Cijena

Serumi s čistom askorbinskom kiselinom su uvijek mnogo skuplji. Formulatori moraju uložiti više vremena i resursa da bi stabilizirali čisti vitamin C stoga se cijena seruma odražava i na to. Iz istog su razloga vitamin C serumi sa stabilnim oblicima jeftiniji, jer je s njima mnogo lakše i jednostavnije raditi pa time i proizvesti.

Kako onda odlučiti – što je bolje?

Čista askorbinska kiselina je dakako bolja. Ona je klinički ispitivana i sigurno ćete dobiti učinak kojeg želite. S druge strane cijene ovih seruma mogu biti itekako paprene. Ako se ipak odlučite za vitamin C serume sa stabilnim oblicima, preporučujem vam da potražite askorbil glucoside ili AG među INCI listom, jer među stabilnom oblicima, on daje ponajbolje rezultate, a neće vas opeći po novčaniku. I stabilni će oblici dati rezultate kakve želite, ali mnogo sporije. Kad se sve odvaže, vidimo da i dalje vrijedi ona stara – strpljen, spašen!

SAZNAJ VIŠE: