EU zabranjuje šljokice i mikroplastiku. Ostajemo li bez šminke?

Europska komisija odlučila je stati na kraj mikroplastici pa tako zabranjuje i plastične šljokice. Otkrivamo što to znači za kozmetičku industriju i našu šminku
02.10.2023.
IMAGE SOURCE: Pinterest, Rare Beauty, Elf Cosmetics, @gigihadid, @fashionisers, @helenayasmin, @marissagimeno, @matildadjerf, @dinaxaira, Glamour Magazine
RECOMMENDED

EU zabranjuje šljokica, ali ne samo šljokice. Problem je mnogo veći. Europska komisija odlučila je stati na kraj svoj mikroplastici. Pothvat vrijedan hvale, jer je mikroplastika dosegnula svaki dio našeg života pa tako i unutrašnjost našeg organizma. Kako je ta pojava još uvijek nova, nije poznat kompletan doseg štete koju mikroplastika može napraviti našem organizmu, ali svakako postoje razlozi za brigu. Upravo zato EU nastoji zabraniti uporabu mikroplastike, a među njima su i mikroplastične šljokice čija je uporaba u svijetu dekorativne i preparativne kozmetike vrlo široka.

Što je mikroplastika?

Mikroplastiku, kako samo ime sugerira, čine sitne čestice plastike koje su mikroskopske veličine. Postoji mnoštvo izvora mikroplastike kao i načina da se mikroplastične čestice pojave u prirodi. Velik dio mikroplastičnih vlakana u naše zalihe vode dospije iz naše odjeće. Naime, prilikom pranja poliesterska vlakna se izvuku iz tkanja te završe u otpadnim vodama.

Drugi čest primjer kako dolazi do zagađenja mikroplastikom su plastične boce za vodu koje mogu otpuštati mikroplastične čestice u vodu koju potom popijemo. Treći primjer su mikroplastične čestice u kozmetičkim proizvodima. Tu je uključena i preparativna i dekorativna kozmetika, stoga će zabrana uključivati mnogo veći spektar proizvoda od šminke koja sadržava šljokice.

Zašto EU zabranjuje šljokicE? 

Europska komisija je najavila zabranu uporabe mikroplastičnih čestica koje se namjerno dodaju u proizvode široke uporabe poput kozmetike, deterdženata i igračaka. Poznato je kako je mikroplastika toliko raširena da se čestice mikroplastike mogu pronaći čak i u morskoj soli, ribi te plodovima mora. Postoji ozbiljna bojazan za narušavanje čitavog eko sustav.

Budući da plodno tlo navodnjavamo s vodom koja sadržava mikroplastiku i plodna zemlja u kojoj uzgajamo hranu je prepuna mikroplastike (Virginijus Sinkevičius, Povjerenik za okoliš, oceane i ribarstvo, 25.09.2023.). EU zabrana šljokica i mikroplastike koja dospijeva već u ovom mjesecu odnosi se na sve sintetičke polimere (sva je plastika polimer) manje od 0,5 mm koji su otporni na razgradnju. Cilj je smanjiti zagađenje mikroplastikom za 30% do 2030.

Od kud mikroplastika u kozmetici?

Mikroplastične čestice imaju širok spektar uporabe. Vrlo često se u pilinzima dodaju mikroplastične kuglice kako bi se pružio ravnomjerniji i nježniji mehanički piling od onih koje sadržavaju mljevene koštice (jer iako sitno mljevene koštice mogu biti oštre i stvarati mikroposjekotine na koži). Nije ni tako neobično dodavati određene polimere kao zgušnjivače, filere ili kao bojila.

Kad pričamo o svijetu dekorativne kozmetike, sjaj sjenila, highlightera te podloga koje imaju sjajan finiš, često je rezultat mikroplastičnih šljokica. Nerijetko kreme za područje oko očiju sadržavaju neki oblik materijala koji reflektira svjetlo ne bi li se dobio dojam svjetlijih podočnjaka, stoga ni tu nije čudno susresti čestice šljokica. Mikroplastika je sveprisutna čak i u kozmetici koja se ne sjaji u obliku već spomenutih bojila, filera ili emulgatora.

Hoće li biti zabranjena sjajila i sjenila?

Svi kozmetički proizvodi, bilo dekorativni ili preparativni koji sadržavaju kategoriju mikroplastike za koju je Europska komisija najavila zabranu, sigurno će morati biti povučeni s tržišta. No neće sva sjajna kozmetika sa šljokicama biti zabranjena. Ovisno o materijalu s kojim se postiže sjaj. Postoje četiri česta izvora sjaja u našim kozmetičkim proizvodima.

Kad pričamo o prirodnim izvorima, sjaj kozmetičkim proizvodima daju mineral mica te prah bisera ili dijamanata. Druga kategorija materijala s kojima se postiže sjaj su sintetički materijali poput zabranjenih mikroplastičnih šljokica te sintetički mineral mica koji nije zabranjen. Ona šminka i kozmetika koja sadržava mica mineral (bilo prirodan ili sintetički) te prah bisera, neće biti povučena s tržišta, ali sva kozmetika i šminka koja sadržava mikroplastične šljokicem emulgatore, fillere i bojila biti će zabranjena i povučena.

Zabranu ćemo vjerojatno primjetiti u velikom broju iznenadnih (i za naše tržište neobičajno visokih) popusta kozmetičkih proizvoda širokog spektra. Europska komisija je plan zabrane mikroplastike prihvatila 25.09.2023, a odredba stupa na snagu 17.10.2023. To znači da se od 17.10.2023. ne smiju proizvesti novi kozmetički proizvodi koji sadržavaju zabranjenu mikroplastiku, ali ostavit će se duži period prilagodbe prije nego zabrana prodaje kozmetike s mikroplastikom stupi na snagu kako bi čitava industrija imala vremena i prilike da zamijeniti postojeće proizvode s alternativama.

Kako je samo istraživanje ovog problema krenulo već 17.01.2018. vjerujem kako se kozmetička industrija pripremila na zabranu šljokica i znala što slijedi, jer barem što se šljokica tiče, pregledom moje trenutne šminke nisam nigdje pronašla mikroplastične šljokice već je izvor sjaja mica mineral ili prah bisera.

SAZNAJ VIŠE: