Zavirite u vikendicu u Meksiku okruženom pravom šumskom idilom

Casa Mague je šarmantna meksička vikendica koja je svojim dizajnom savršeno uklopljena u šumski krajolik i povjesni kontekst regije Ixtapan
01.07.2022.
IMAGE SOURCE: archdaily

U ovim ljetnim mjesecima svi razmišljamo o tome kako pobjeći na more. I slažemo se, miris soli u zraku te lagani morski povjetarac daju jednu nostalgičnu notu, onu koja nas uvijek podsjeti na ljeto i bezbrižnost. Međutim, velike vrućine mogu biti neizdržive ne samo u gradskoj vrevi, već i na morskoj obali pa je sve popularnije godišnji odmor provesti negdje u planini ili šumi. I mi možemo reći da je takav godišnji odmor savršen! Odmor u šumi daje jednu potpuno novu dimenziju, a svima onima koji ne mogu nikako podnijeti vrućine, kućica u šumi bit će najbolji prijatelj. I baš takva jedna kuća postoji u vrućoj državi Meksiku te se sakrila među krošnjama koje stvaraju savršen hlad i pružaju maksimalno opuštanje gostima vikendice pod nazivom Casa Mague.

Casa Mague.
Casa Mague.
Casa Mague.

Casa Mague meksička je vikendica za iznajmljivanje koju je dizajnirao studio Mauricio Ceballos x Architect  uzevši inspiraciju iz šumskog okruženja i arheološkog nalazišta kako bi stvorio vikendicu sa „snažnom vezom s vanjskim prostorom“. Studio je time želio vikendicu uklopiti u šumovito okruženje i povijesni kontekst regije. Casa Mague nalazi se u gradiću Malinalco u meksičkoj regiji Ixtapan, oko 115 kilometara južno od Mexico Cityja. Ovo područje se odlikuje bujnom vegetacijom, velikim drvećem i astetskim svetištem iz 15. stoljeća po imenu Cuauhcalli koje je oblikovano poput piramide.

Casa Mague.

„Projektu smo pristupili pitajući se: kako stvoriti konstrukciju sa suvremenim jezikom unutar prethispanijskog kontesta, koja se uspijeva stopiti s prirodnim i kulturnim okolišem t eu potpunosti poštuje postojeću vegetaciju?“, rekao je studio. Arhitekti su vikendicu zamislili kao pravokutni blok koji je razbijen u diskretne volumene i terase povezane hodnicima. Kuća je dizajnirana oko postojećih stabala, što je rezultiralo kvalitetom labirinta. „Nijedno korijenje, deblo ili grane nisu bili zahvaćeni“, rekao je studio. „Na taj način su nastali prostori labirinta koji se neprestani mijenjaju, ovisno o svjetlu i dobu dana.“

Na zapadnoj strani vikendice nalaze se četiri spavaće sobe, a središnji i istočni dio obuhvaćaju zajedničke prostore. Jedan od dnevnih boravaka ima zakrivljen zid od drvenih blokova koji aludira na svetište „Piramide de Malinalco“. Unutar vikendice nalazi se kuhinja i blagovaonica opremljena dugim drvenim stolom. Prostorija je u potpunosti ostakljena što daje osjećaj kuhanja i jedenja na otvorenom. Kroz cijelu nastambu tim je koristio materijale poput drveta, kamena te čukuma, drevne vrste štukatura. vikendica ima tri sloja: bazu, zidove i krov, smještene unutar krošnje drveća. Ovi se slojevi oslanjaju na strukturu stabla i duhovne asocijacije.

SAZNAJ VIŠE: