Parfemi su mnogo više od samo mirisnog dodatka. Oni su dio naše osobnosti, način izražavanja emocija i prilika za ostavljanje dojma. Međutim, izazov s kojim se mnogi susreću, osobito kod pristupačnih brendova poput Zare, jest postojanost mirisa. Mnogi Zara parfemi mirišu predivno, ali nestaju brže od boce vina u društvu. Dobra vijest je da postoji niz tehnika kojima možete produljiti trajanje mirisa, a jedna od najzanimljivijih je layering parfema.

Što je layering parfema?
Što je bolje od jednog mirisa? Dva! Ali samo ako odaberete pravi par. Ove godine svi pričaju o layeringu parfema – kombiniranju omiljenih mirisa kako biste stvorili nešto jedinstveno, a istovremeno zadržali sve note koje volite. No, postoji umjetnost slojevitog nanošenja parfema. Ako to učinite ispravno, očekujte lavinu komplimenata. Ako pogriješite, mogli biste primijetiti kako vas ljudi izbjegavaju u širokom luku. Šalim se, ali u isto vrijeme možete stvarno promašiti ako ne znate koje note se slažu jedna s drugom.

O čemu ovisi?
‘Layering’ je metoda kombiniranja različitih proizvoda ili parfema kako biste stvorili unikatan i dugotrajan miris. To uključuje ne samo nanošenje više parfema nego i upotrebu komplementarnih proizvoda poput losiona, ulja ili gelova za tuširanje. Trajnost parfema ovisi o više faktora. Primjerice, suha koža brže upija mirise, dok hidratizirana koža bolje zadržava parfem.
Koncentracija parfema je također bitna. ‘Eau de Parfum’ (EDP) traje dulje (6-8 sati) u usporedbi s ‘Eau de Toilette’ (EDT) koji traje 3-4 sata. Zara parfemi često su u formi EDT-a, pa je layering odličan način za povećanje njihove trajnosti. Linije poput ZARA Emotions (kreirane u suradnji s Jo Malone) nude parfeme više kvalitete. Bazne note poput mošusa, drvenastih i slatkih aroma zadržavaju se dulje, dok gornje note, poput citrusa i laganih cvjetnih mirisa, brzo isparavaju. Layering omogućava kombinaciju mirisnih elemenata koji produljuju ukupno trajanje.

Zara parfemi
Nakon tuširanja, dok je koža još vlažna, nanesite hidratantni losion ili ulje za tijelo. Hidratizirana koža pruža idealnu bazu za zadržavanje mirisa. Ako koristite losion, birajte onaj koji ima neutralan ili sličan miris parfemu koji planirate nanijeti. Ako je dostupan, koristite mirisni losion ili ulje iz iste kolekcije parfema. Na primjer, ZARA često nudi prateće proizvode za svoje parfeme poput gelova za tuširanje i losiona. Ovo ne samo da stvara harmoniju mirisa nego i čini bazu za parfem koji ćete kasnije nanijeti.

Nanesite parfem na pulsne točke (zapešća, iza ušiju, vrat, unutrašnja strana laktova). Nikako ne trljajte zapešća. Počnite s lakšim mirisima (top note) i završite s težim (base note). Na primjer, prvo nanesite svjež, citrusni miris poput ZARA Citrus Meze, a zatim ga obogatite toplijim, drvenastim mirisom poput ZARA Ebony Wood. Eksperimentirajte s različitim kombinacijama mirisa, ali budite pažljivi. Na primjer, cvjetne note poput ZARA Gardenia idu s toplijim, drvenastim notama iz kolekcije ZARA Bois Soleil.
Odjeća bolje zadržava mirise od kože, ali budite oprezni s osjetljivim tkaninama. Lagano poprskajte šalove, jakne ili unutrašnjost kaputa kako biste zadržali miris tijekom dana.