Vodič kroz Bruxelles – grad koji je mnogo više od administrativnog sjedišta Europske unije

05.01.2022.

Sve dok se moj brat i njegova supruga nisu preselili u Bruxelles i prenijeli mi svoje impresije, a nakon čega sam i sama otišla u taj grad, imala sam sliku o gradu kao birokratskoj “prijestolnici” EU, a nikako koloritnom, umjetničkom i nadasve gradu opuštene atmosfere.

Za početak, par osnovnih informacija. Avionom se iz Beograda do Bruxellesa stiže za sat i pol – dva vremena. Trenutno je potreban zeleni certifikat za ulazak u zemlju, ali i test koji možete napraviti na samom aerodromu (za 40 eura). Glavna dva jezika su francuski i holandski, ali svi dobro pričaju engleski. Ovo je multikulturalni, multietnički i multikonfesionalni grad.

Tjedan dana, koliko sam boravila, je sasvim dovoljno da se s klasično turističkog aspekta upozna grad. Odakle početi? Pa možda najprije od bicikla. Bruxelles je grad biciklista, u kojem svaka šira ulica ima biciklističku stazu. S obzirom na to da je promet suprotnost Beogradu, vožnja bicikla je apsolutno sigurna. Svi uljudno propuštaju bicikliste, nitko ne trubi, niti jurca kao manijak.

Na biciklu možete obići pola grada, a kultura biciklizma je rasprostranjena koliko i u Amsterdamu. Prvo mjesto koje većina ljudi želi vidjeti, i to s razlogom, je Grand Place – glavni trg. Okružen je baroknim zgradama, koje su mahom bile u službi gradske uprave i zanatlija. Arhitektonska zdanja koja datiraju i iz 16. stoljećaa su očuvana, a moderni objekti idealno uklopljeni. Nakon glavnog trga, možete se provozati do Gornjeg grada, u kojem su smještene sve EU i NATO institucije, ali i predivni parkovi i Kraljevska palača. Uživat ćete u cjelokupnom pogledu, jer je ovaj grad poput jedne uređene tortice.

Nešto dalje od centra nalazi se i Atomium, koji je Eiffelov toranj Bruxellesa. Izgrađen je za potrebe Svjetskog sajma 1958. godine i predstavlja skulpturu molekula. U pitanju je zaista monumentalni spomenik.

U blizini kraljevske palače, do koje je najbolje da odete biciklom (jer ćete usput uživati u divnom pogledu, nešto strmijem putu, ali na biciklističkoj stazi čitavo vrijeme), nalazi se i predivni gradski park. Projektiran je za potrebe kraljevske obitelji, i u njemu se nalaze fontane, pozornice na otvorenom, skulpture, kao i nekadašnji teren za lov.

Ako ste ljubitelji dobre hrane, onda je Bruxelles grad za vas. Jedno od njihovih nacionalnih jela je gulaš kuhan uz pivo, koje naravno najbolje ide uz – pivo. Postoji veliki broj restorana svjetskih kuhinja, pa tako ne smijete propustiti indijsku, vijetnamsku, japansku ili američku klopu.

Počnite od Le Bistroa, u kojem morate naručiti belgijski gulaš kuhan u pivu, koji ćete zaliti, naravno belgijskim pivo. A kako drugačije? Ovaj restoran se nalazi odmah preko puta srednjovjekovnog zamka bajkovitog izgleda pod nazivom Halle Gate.

Za drugu foody stanicu preporučujem Wolf Sharing Food Market. Smješten u nekadašnjoj banci, u kružnom obliku, poredani su štandovi s klopom i to 19 njih – od azijske, havajske, do afričke, grčke, izraelske… A u samom centru nalazi se bar. Nemojte zaobići bokal nekog kul kraft belgijskog piva. Ipak su Belgijanci čuveni po pivu. Za sve pivopije, ali i estete, ultimativna preporuka je Brussels Beer Project.

Nikako ne propustite ni Goupil Le Fol, nekadašnji bordel, a današnji bar u kojem se služi možda i najukusniji voćni konjak. Ljubitelji koktela ne bi smjeli propustiti bar Arthur Orlans, u koji možete ući samo ako pozvonite, a čiji izlog izgleda više chic od izloga većine high end brendova.

Naravno, i vafli i pomfrit koji se nalaze na svakom koraku su must. Kavu probajte u To Meli, a kroasane meke kao oblak i puteraste kao duša u Charli-ju.

Dok ste u posjeti Atomiumu, možete otići i u Muzej dizajna, u kojem vas čeka stalna postava, ali i druge izložbe, te da se uvjerite u moć belgijskih primijenjenih umjetnosti, ali i svjetskih od druge polovine 20. vijeka pa do danas.

Tu su i Kraljevski muzej lijepih umjetnosti, galerija Bozar (u kojoj je trenutno izložba slika Davida Hockneyja), ali i Muzej Renéa Magrittea, Muzej erotike i mitologije, kao i kanalizacije (da, dobro ste pročitali). Pored brojnih pubova, u kojima možete piti najbolja belgijska craft piva, na raspolaganju vam je bogat noćni život, u vidu clubbinga (s akcentom na Fuse), ali i festivala, poput Festivala svjetlosti.

Po cijelom gradu viđat ćete murale, najviše s motivima strip junaka – Lucky Lukea, Tin Tina, Štrumpfova… 

Ako ste ljubitelji second hand shoppinga, onda je Melting Pot Kilo za vas – ali izaberite dan koji nije vikend, jer je tada užasna gužva. U svakom slučaju, dođete, uzmete komad odjeće, izmjerite na vagi koja vam pokaže cijenu, platite i vaše je.

Tu su i brojne second knjižare/prodavaonice vinila i uspomena, i u jednoj od njih sam ulovila staru ploču Franka Sinatre i Quincyja Jonesa, “L.A. Is My Lady” za 5 dolara.

Lijep način da se zaokruži putovanje je i posjeta Antwerpenu, koji je na sat vremena udaljenosti vlakom. Ako putujete vlakom, odmah ćete biti očarani željezničkom stanicom. Prekrasan trg, sa skulpturom pokrivenog dječaka i psa sigurno će vam izmamiti nježan osmjeh na licu, a Katedrala Naše Gospe će vas svakako ostaviti bez daha. Za klopu, gdje god da sjednete u centru nećete pogriješiti, ali kako se čini da talijanski restorani imaju primat, preporuka je Del Sud Classico.

SAZNAJ VIŠE: