Izložba predstavlja radove 13 slikarica i slikara s međunarodne umjetničke scene po izboru Saše Bogojeva, hrvatskog kustosa i pisca o suvremenoj umjetnosti koji živi i djeluje u Nizozemskoj.
U proteklih desetak godina Bogojev je izgradio respektabilnu inozemnu karijeru na području kustoskog rada u suvremenom slikarstvu, s naglaskom na figuraciji. Izložba koja se otvara u Trotoaru njegova je prva izložba u Hrvatskoj, za koju je odabrao slikarske radove 13 umjetnika, nekih od uzbudljivijih imena trenutačne svjetske slikarske scene. Oni su: Christian Rex Van Minnen, Julius Hofmann, Danica Lundy, Sara Birns, Kristina Schuldt, Tim Brawner, Javier Ruiz Pérez, Sara-Vide Ericson, Kristof Santy, Dennis Scholl, Martyn Cross, Laurent Proux i Timothy Lai.
Bogojev je autor preko 35 globalnih kustoskih projekata, kontinuirano piše tekstove za razne međunarodne publikacije i medijske platforme, s umjetnicima i galerijama surađuje na monografijama i katalozima, a kurirao je niz galerijskih izložbi diljem svijeta. Godinama je radio kao vanjski urednik i europski dopisnik za časopis Juxtapoz, a danas se prvenstveno bavi kustoskim projektima i pisanjem. Posvećen je otkrivanju novih talenata u polju figurativnog slikarstva, a od 2022. kustos je novog sajma umjetnosti CAN Art Fair u Ibizi.

Za zagrebačku izložbu u Trotoaru Bogojev je izabrao radove ovih umjetnika kao reprezentativan primjer kvalitete i suvremenosti, koji predstavljaju njegovo viđenje trenutačnih tendencija na svjetskoj slikarskoj sceni.
Mi vam za BURO. izdvajamo ženske autorice s izložbe: Danicu Lundy, Saru-Vide Ericson, Saru Birns i Kristinu Schuldt. U nastavku saznajte više o njima te pogledajte radove koje će predstaviti u Trotoaru, kao i njihove druge recentne radove.
Danica Lundy rođena je 1991.u Salt Springu u Kanadi, a živi i radi u Brooklyny (NY). Diplomirala je likovnu umjetnost na Sveučilištu Mount Allison u Sackvilleu, a magistrirala na New York Academy of Art, gdje se posvetila slikarstvu i osvojila mjesto u rezidencijskom programu Leipzig International Art, kao i postdiplomsku stipendiju Chubb Fellowship. Lundy je i trostruka dobitnica stipendije Zaklade Elizabeth Greenshields, a samostalno je izlagala u Belgiji, Kanadi, Njemačkoj, Italiji, Velikoj Britaniji i Sjedinjenim Državama. Njezini radovi dio su stalnog postava u Dallas Museum of Art, Denver Art Museum, Institute of Contemporary Art u Miamiju, Sydney Modern Project u New South Walesu, Hall Art Foundation, Green Family Art Foundation, Centre of International Contemporary Art u Vancouveru te u Contemporary Art Foundation u Japanu. Osjetilne i figurativne slike Danice Lundy odlikuje kompleksna kompozicija koja sporo razotkriva njihovu pravu prirodu. Ona svoj slikarski jezik opisuje kao „visceralni hiperrealizam koji sve prikazuje odjedanput“, a potencijalom slike koristi se kako bi slojevitim prikazima stvorila panoptikum koji nudi višestruke perspektive, hibridne forme i raznolike omjere. Kako ona kaže: „Slika može postati pjesma, noćna mora, gradilište, domaća arena u kojoj se granice vlastite snage stavljaju na kušnju.“ Više o njezinim radovima pogledajte na whitecube.com/danica-lundy i na njezinom Instagram profilu @danicalundy



Sara-Vide Ericson rođena je 1983. u Hälsingland u Švedskoj, gdje živi i radi. Studirala je na Kraljevskom umjetničkom institutu u Stockholmu. Izlažući u Švedskoj i diljem svijeta, nametnula se kao jedna od najutjecajnijih švedskih umjetnica svoje generacije. Radovi Sare-Vide Ericson uprizorenje su misli, iskustava, maštarija, žudnji i snova. Polazišnu točku za svoje slike umjetnica često nalazi u fotografijama obitelji i prijatelja, kao i u vlastitom senzornom pamćenju. Svojim radovima Ericson briše granicu između stvarnog i nestvarnog te ona postaju mediji čije značenje nadilazi puko platno. Ima tu nešto drevno, nešto divlje što izmiče kvantifikaciji. Djela su to koja izazivaju naše poimanje stvarnosti, fikcije, autorstva, emocije i postojanja. Poziv na buđenje upućen iz divljine. Više o njezinom radu pogledajte na gallerimagnuskarlsson.com/sara-vide-ericson ili na njezinom Instagram profilu @saravide


Sara Birns rođena je 1992. u Santa Cruzu u Kaliforniji (SAD), a živi i radi u Parizu (FR) . Primjenom tehnika starih majstora stvara nadrealističke portrete koji remete i preoblikuju tjelesna obilježja. Ključevi prema kojima nekog prepoznajemo rastočeni su pa nanovo sastavljeni opsesivnom pozornošću koju Birns posvećuje detaljima, vraćajući oblik žilama, borama i naborima kože u amalgamu otjelovljenosti iznova nabijene unutrašnjim emocijama. Njezini su radovi bili izloženi diljem Europe i svijeta, kako na samostalnim, tako i na grupnim izložbama. Među novije samostalne izložbe ubrajaju se The Magical Mystery Tour, galerija Cassina Projects na CAN-u, Ibiza; It Takes Hard Work to Get to Heaven, Matt Carey-Williams, London; Dissolve and Come Back, galerija Cassina Projects, Milano; Sucked Into My Vortex, galerija Chalk Horse, Sydney; Explorers of the Garden Planet, galerija Richard Heller, Santa Monica, i Blips in Matter, PostmastersROMA, Rim. Više o njezinom radu potražite na sarabirns.com i na njezinom instagram profilu @sarabirns

Kristina Schuldt rođena je 1982. u Moskvi, odrasla je Neubrandenburgu, a danas živi i radi u Leipzigu (Njemačka). Studirala je likovnu umjetnost na Hochschule für Grafik und Buchkunst u Leipzigu u klasi profesora Sigharda Gillea i Annette Schröter, a od 2010. do 2012. predavač joj je bio Neo Rauch. Iz avangarde s početka 20. stoljeća Kristina Schuldt crpi inspiraciju za slike koje dočaravaju kompleksnost ženskog života. Koristeći se uljem i jajčanom temperom, Schuldt u svojim prikazima ženskog tijela spaja apstrakciju i figurativnost. Više o njezinom radu potražite na eigen-art.com/kristina-schuldt ili na njenom Instagram profilu @kristinaschuldt



Izložba „That’s What’s Up!“ u galeriji Trotoar je otvorena do 25. siječnja 2025. godine i može se pogledati u radnom vremenu galerije od srijede do petka od 11 do 19 sati i subotom od 10 do 14 sati.