Danas je doista sve moguće ako krenete na vrijeme, razmišljate o prevenciji i znate nešto o skincareu. Posao koji odradite u dermatološkoj ordinaciji morate nastaviti u kućnoj njezi i kombinacija profesionalnih tretmana i kućne njege vas sigurno neće iznevjeriti. Estetska dermatologija napreduje toliko brzo da je nekad teško pohvatati koje su sve mogućnosti koje nam se nude. Industrija ljepote vrijedno radi na tome da što duže zadržite kvalitetu svoje kože i da vam se investicija itekako isplati, naravno ako se date u prave ruke. Tretmani koje predstavljamo danas upravo predstavljaju dobru investiciju koja vam može odgoditi odlazak pod nož.
Kombinacijom neinvazivnih tretmana stvarno možete postići čudo i ne pretjerujemo kada ovo napišemo. Ono što je danas moguće za nas, nije bilo moguće za žene prije desetak godina te stvarno vrijedi proučiti i istražiti koje kombinacije tretmana će izvući maksimum iz vaše kože. Kako bismo saznali što je sve novo i čemu se možete posvetiti pri kraju ove godine ili početkom sljedeće kad nam slijedi detoks mjesec i uvođenje novih režima, razgovarali smo sa Stjepanom Patrunom dr.med iz poznate poliklinike Lohuis Filipović. Pitali smo ga sve što bi vas moglo zanimati o tretmanima nove generacije.
Koliko se dermatologija promijenila, točnije koliko je uznapredovala u posljednjih deset godina?
Ako me pitate za estetsku dermatologiju, ona je značajno uznapredovala, iako je svrha ostala ista. Dogodila se prava eksplozija svega, od kućne njege koja je nikad popularnija, preko tzv. “energy based” uređaja do injektibilnih preparata. Svrha svega što radimo je potaknuti prirodne procese obnove i regeneracije svih slojeva tkiva, odnosno kože. Tako je uvijek i bilo.
Razlika je što danas to radimo s puno više uspjeha. Injektibilni biostimulatori i “boosteri” nikad nisu bili učinkovitiji nego što su danas, laserski tretmani nikad nisu bili precizniji.
Puno opcija koje koristimo u estetske svrhe, vrlo se uspješno mogu uključiti i u terapiju nekih klasičnih dermatoloških stanja poput akni, melazme ili rozaceje. Npr. laseri kao dodatna terapija akni – laserska zraka točno određene valne duljine djeluje i na bakteriju C. acnes koja sudjeluje u nastanku kliničke slike akne, kao i na crvenilo koje prati akne. Drago mi je da je tako – pacijenti zahvaljujući napretku estetske dermatologije mogu dobiti cijeli spektar mogućnosti liječenja.
Koja je važnost lasera u njezi kože i prevenciji starenja kože?
Laseri stvarno mogu preporoditi kožu, laserskim “resurfacingom”, kao što i sam naziv govori, možemo promijeniti kompletnu površinu kože – rezultati nakon resurfacinga CO2 laserom zaista su nevjerojatni.
Laseri su tu da poprave vidljiva oštećenja nastala tijekom procesa starenja i uslijed prekomjernog izlaganja suncu – sivkasti ten, pore, bore, nepravilnosti površine kože. Naravno, budući da laserima potičemo stvaranje kolagena – možemo djelovati i preventivno na pojavu znakova starenja kod osoba koje još nemaju duboke bore i izražene hiperpigmentacije.
Naravno, kućna njega (pogotovo drogerijska) ima svoja ograničenja i nemoguće je ukloniti ispucale kapilare i hiperpigmentacije s lica, s laserima je to vrlo lako.
Koje su mogućnosti lasera nove generacije?
Kako kaže Lumenis, najbolji svjetski proizvođač lasera, samo nebo je granica.
Pacijent može ujednačiti ten u pauzi za ručak, npr. Q switch laserskim “toningom”posvjetljujemo kožu i brišemo hiperpigmentacije u vrlo brzom tretmanu, bez ikakvog oporavka. Također, i neki agresivniji tretmani, koji ipak zahtijevaju određeno razdoblje oporavka, poput ranije spomenutog laserskog “resurfacinga”, frakcijskim laserom, odnosno laserom koji lasersku zraku rasprši u puno uskih snopova danas je poštedniji za pacijenta – upravo zbog frakcijske tehnologije oporavak je brži, bez značajne razlike u rezultatima. Ožiljke od akni, strije, kirurške ožiljke, danas je sva ta stanja puno lakše tretirati, ublažiti ili potpuno “izbrisati” laserima.
Što najbolje funkcionira u kombinaciji s laserima?
Zaštita od sunca. Šalim se, svaki pacijent je individua za sebe, ali generalno je gotovo uvijek bolje kombinirati više modaliteta odnosno tehnika u istom tretmanu. Zašto? Rezultati su jednostavno bolji, a vrijeme oporavka jednako, odnosno kraće, ako uzmete u obzir da biste se od svakog pojedinačnog tretmana oporavljali određeni broj dana.
Za nekoga tko želi duboku regeneraciju kože, zategnuti ju i smanjiti pore i bore laser se može kombinirati s radiofrekvencijom, npr Morpheus 8 tretmanom koji će djelovati na dublje slojeve tkiva, a laserom ćemo dodatno “ispeglati” površinu kože. Za pacijenta s melazmom će Q switch laser, koji posvjetljuje hiperpigmentacije, biti pun pogodak ako koristi adekvatnu kućnu njegu “na recept” iz ljekarne.
Laserski tretman u kombinaciji s faktorima rasta iz PRP-a ili Exokinea ubrzat će oporavak i dodatno potaknuti sintezu kolagena.
Koji tretmani se najčešće kombiniraju?
Ovisno o tome što želimo postići, a nekad je kombinacija tretmana jednostavno nužna, npr. kod pristupa ožiljcima od akni, neki pacijenti imaju različite tipove ožiljaka na koži lica te im je potrebna i subcizija, laser, Morpheus 8 i TCA cross.
Generalno, najčešće kombiniramo Morpheus 8 i Resurfx laser za zatezanje kože lica, “peglanje” površine kože i regeneraciju svih slojeva tkiva.
Morpheus 8 u kombinaciji s injektibilnim biostimulatorom kolagena poput Sculptre stvarno će i na dodir učiniti kožu čvrstom.
Apliciranje faktora rasta je već standard u inozemstvu nekoliko godina. Možete li nam točno objasniti o čemu se radi, kako faktori rasta imaju utjecaj na prevenciju starenja kože i kako se apliciraju u kožu?
Tako je, vlastitim faktorima rasta, dobivenim iz naše krvi potičemo stvaranje kolagena, elastina pa i novih krvnih žila. Osim dobro poznatog PRP-a, danas postoje i učinkovitije, koncentriranije opcije. Npr. Exokine tretman tijekom kojega se pacijentova krv tijekom 2h posebno obrađuje i dobivamo serum s čistim faktorima rasta, i do 100 puta više koncentriraniji nego u klasičnom PRP tretmanu. Pacijentu uvijek kažem da ako je zadovoljan PRP-om, da će Exokine-om biti oduševljen.
Apliciramo ih tankim iglicama, mezoterapijski. Nakon pripreme kože i nanošenja anestetske kreme, tretman je bezbolan.
PRP je jedan od najpopularnijih tretmana za pomlađivanje i obično se radi u serijama od nekoliko tretmana. Koji su benefiti ovog tretmana?
Prednost je što vlastitim faktorima rasta potičemo tkivo na regeneraciju, dakle gotovo da ne postoji mogućnost alergijske reakcije jer u kožu unosimo nešto što je dio nas.
U posljednjih godinu dana se priča o dermalnim filerima kao nečemu što uskoro izlazi iz trenda. Sve češće opcije su lipo fileri koji su prirodno rješenje za vraćanje volumena licu. Kakav je postupak s ovim tretmanom?
Dakle pacijentu se uzima mala količina vlastite masti s trbuha ili bedara – obrađuje se i dobije se žuta tekućina, “tekuće zlato”. Kod lipotransfera u lice najčešće govorimo o “mikro masti”. Ako se radi o tzv. “nano masti”, koja je iznimno bogata matičnim stanicama, potaknut ćemo tkivo na obnovu i dobiti iznimne rezultate pomlađivanja. Nano mast je sada hit u svijetu, pogotovo u Americi. Svi holivudski plastični kirurzi izvode tu proceduru kao samostalnu ili tijekom kirurških procedura poput facelifta. Kod mikro lipotransfera ili nano masti nema straha od kvržica i neprirodnih rezultata, ako iz izvede iskusni liječnik.
Koliko traje lipo filer u licu?
Otprilike 6 mjeseci nakon tretmana, kada prođe sedmi, vidimo onaj rezultat. Taj rezultat je iznimno dugotrajan, dakle govorimo o minimalno 5 godina.
Za konzultacije u poliklinici Lohuis Filipović se možete naručiti putem telefona 01/2444646 ili putem maila na [email protected]
Prijavite se na BURO. beauty newsletter gdje vas na jednom mjestu čekaju sve novosti o svijetu ljepote, beauty savjeti, prijedlozi i recenzije.