Tinejdžeri i retinol: kako i zašto djeca uništavaju kožu

U svijetu je nastao boom aktivnih sastojaka među djecom. Tinejdžeri koriste retinol i ostale jake kiseline koje im uništavaju kožu
31.01.2024.
IMAGE SOURCE: TikTok/BURO.
RECOMMENDED

Ring the alarm! Na sve dulju listu stvari iz rubrike “vjerovali ili ne”, sada možemo dodati još jedan „nonsense“: djecu koja već od 10 i 12 godina koriste retinol. Namjerno kažem retinol, a ne tretinoin s obzirom na to da ovaj drugi na svu sreću nije u slobodnoj prodaji pa samim tim ni na policama Sephore, koja je postala simbol dječje opsesije (neprimjerenom) njegom kože.

Ovdje se ne radi o ponekom zelenom pramenu oko lica ili laku za nokte, i ne, nisam se preko noći pretvorila u staro gunđalo. Nisam (niti ću) zaboraviti kako su me u sedmom razredu osnovne izbacili sa sata i poslali kod direktora zato što sam se pojavila s lažnom naušnicom u nosu lancem povezanom s onom u uhu, sve u želji da “skinem” Gaultierovu kolekciju za SS 1994. Sve to nakon što sam koji tjedan prije “incidenta” osvojila prvo mjesto na regionalnom školskom natjecanju iz engleskog i “osvjetlala školi obraz”. Ideja da “izgledam kao propalica” je prevladala pa sam bila bliže ukoru nego kad sam na probi zbora pred svima izjavila da više neću pjevati ni solo ni u zboru zato što pola drugih falšira, a pjesme su glupe. Sreća moja pa sam kod kuće naučila da je suština važnija od pakiranja, kao i to da svatko ima pravo sam sebe „upakirati“ kako želi.

Problem s ovim novim trendom klinaca koji koriste big anti-aging guns je upravo to što se ne radi o pakiranju, već o ozbiljnoj šteti po djecu. Ako ovo čita neki teen ili tween koji se vrijeđa na moju upotrebu riječi djeca, žalim slučaj. Ako niste odgovorni pred zakonom, djeca ste. Ako čita neki roditelj koji je svom djetetu dozvolio rutinu njege od bezbroj koraka, molim vas da me saslušate.

Svi dermatolozi s kojima sam redovno u kontaktu pričaju o epidemiji djece i mladih koji se pojavljuju s osipima, bubuljicama, kožom koja se ljuska i burno reagira na sve i svašta. Kada malo zagrebu ispod površine, shvaćaju da velik broj tih problema imaju upravo pacijenti koji koriste prejake aktivne sastojke koji ni po čemu nisu primjereni za upotrebu na mladoj koži. Naravno, nije to samo retinol, sve kiseline u raznim koncentracijama i kombinacijama također su visoko na listi, ali kao što i ptice na grani znaju, retinol jeste najjači anti-age sastojak koji se može nanijeti na kožu pa je samim tim i najveći problem.

Na žalost, anti-aging opsesija na društvenim mrežama, pardon, na TikToku, neosporivo čini štetu.

Djeca jednostavno ne razumiju kako koža funkcionara, ne razumiju činjenicu da ona nije samo neko tamo platno na koje možete nabacati sve što vam padne na pamet. Potreban im je glas razuma, je li od roditelja ili dermatologa, koji će biti protuteža kolosalnoj beauty industriji i društvenim mrežama.

Kada se stalnom iritacijom ošteti zaštitna barijera kože, ona prvo postaje suha. Zatim postaje više podložna infekcijama, osipima i bubuljicama. O podložnosti šteti koju izazivaju agresivni faktori iz okoline poput UV zračenja i zagađenja da ni ne govorimo.

@brookejeffymd

Retinol for tweens and teens? No for anti-aging, yes for severe acne. Your skin at this age is a collagen-producing powerhouse, so adding retinol for anti-aging has no extra benefit. However, retinol can be effective for severe acne under professional guidance, balancing the pros and cons. Remember, less is often more for young skin. #teenskincare #tweenskincare #retinol

♬ original sound – Dr. Brooke Jeffy

Dermatolozi, istina, prepisuju tretinoin tinejdžerima ako za to postoje indikacije, na primjer u vidu akni, ali ovo je u biti liječnička terapija i svakako nije za svakoga, te se pažljivo važe je li potencijalna dobrobit veća od potencijalnih neželjenih efekata.

Što se tiče anti-aginga uopće, pa samim tim i retinola ili tretinoina, on je praktično nepotreban prije 25. godine, kada se sinteza i produkcija kolagena polako počinju usporavati. U prijevodu, sve do tog vremena, njega kože se treba sastojati od nježnog čistača, lagane hidratacije i zaštite od sunca. Ako, i samo ako, dijete ima neki drugi problem, potrebno je uključivati aktivne sastojke i to isključivo u konzultaciji sa stručnjakom.

Posebno je ironično da ovu djecu opsjednutu skincare-om, zaštita od sunca praktično ne zanima, a upravo je ona presudna za anti-aging u bilo kojem dobu. Ova selektivna gluhoća bila bi smiješna da nije tužna, kada se uzme u obzir da će vam svaki stručnjak kategorički reći da ni s 50 nema poante da koristite aktivne sastojke ako svaki dan ne upotrebljavate i ozbiljan UV faktor.

Društvene mreže igraju ogromnu ulogu, ali njihov utjecaj se dodatno pojačao za vrijeme i nakon pandemije kada se veći dio svih aktivnosti, pa i škola, odvijao preko ekrana, a djeca ostala suočena s konstantom slikom samih sebe na ekranu. Mnogi od njih izjavljuju i da im se jednostavno sviđa kako im sav taj šareniš izgleda na policama. Ok, ali nije ok.

Biti tween ili teen je već dovoljno teško. Ne pristajem na bjesomučne idealizacije djetinjstva. Samo zato što brige uglavnom nisu egzistencijalne, ne znači da se ne preživljavaju dramatično. Društvo, škola, budućnost, obitelj… Na kraju krajeva i bunt. Sve su to svakodnevni suputnici i djetinjstva i adolescencije. Njega kože bi trebalo biti jedna od osnova očuvanja zdravlja i mjere, a ne izvor daljnjih frustracija ili uzrok dodatnih problema i stresa.

Vrijeme je da se povuče granica.

SAZNAJ VIŠE: