Kad mi kažeš: “Ajmo u Berlin”, ja odmah guglam nova top mjesta na kojima ćemo taj vikend jesti. Tako sam prošli put pohitala u Monsieur Vuong na ručno rađene (i vrlo ljute) vijetnamske rezance, jelo čiji okus mogu dozvati iste sekunde. A onda i u mali random lokal u kojem kuhaju dvije Tajlanđanke. Ne znam je li uopće imao neko službeno ime. Ako i jest, ja sam ga zaboravila.
Upadaš u mali prostor koji je zapravo kuhinja u kojoj se primaju narudžbe i vičeš što želiš jesti. Onda one natrag dovikuju što je gotovo, uzimaš hranu i izlaziš na ulicu, sjedaš za drvene stolove (ako uloviš mjesto) i gozba počinje. Sve je glasno, užurbano i pomalo kaotično, ali tanjur koji dobiješ na kraju razlog je zbog kojeg se ljudi vraćaju.
Možda upravo zato tajlandska kuhinja ima toliko vjernih obožavatelja. Njezina je najveća čar u ravnoteži slatkog, kiselog, slanog, ljutog i umamija u istom zalogaju. Limunska trava, galangal, kaffir limeta, tajlandski bosiljak, riblji umak, tamarind i kokosovo mlijeko samo su neki od sastojaka koji stvaraju prepoznatljive okuse, a iza najpoznatijeg Pad Thaija krije se cijeli svijet curryja, juha, wokova, salata i rezanaca koji se razlikuju od regije do regije. Meni, iskreno, ne treba ništa više od toga, zato sam veliki fan povremenog odlaska u tajlandske restorane.
Tajlandska kuhinja u Zagrebu još je uvijek mala scena
Stoga mi je pomalo neobično da je u Zagrebu tajlandska kuhinja i dalje ostala svojevrsna niša. Dok su japanski, kineski i razni fusion restorani posljednjih godina niknuli na gotovo svakom koraku, autentičnih tajlandskih adresa može se nabrojiti na prste jedne ruke. Ipak, upravo je tih nekoliko restorana stvorilo vjernu publiku i pokazalo da interes za thai kuhinju itekako postoji.
Povod za novu priču o toj maloj, šarenoj i preukusnoj sceni jest otvorenje novog restorana Saralee’s Thai Street Food u Skalinskoj ulici. Saralee je definitivno pionirka tajlandske kuhinje u Zagrebu, a sada se smjestila u samom centru grada. Dobra je to prilika da pogledamo kako danas izgleda zagrebačka thai scena, tko su glavni igrači i gdje se isplati otići kada vas uhvati želja za pravim Pad Thaijem, curryjem ili zdjelom mirisnih rezanaca.
Saralee’s Thai Street Food
Ovo mjesto je praktički populariziralo thai street food u Zagrebu, a zove se baš kao i vlasnica, Saralee Madnui. Tajlanđanka koja se u Hrvatsku doselila zbog ljubavi osvojila nas je otvorivši kiosk na Iblerovom trgu gdje je donedavno njezina kuhinja stvara duge redove ekipa koja je strpljivo čekala svoj obrok. Posjetila sam ga nekoliko dana prije zatvaranja i pojela svoj vječni zicer Pad Thai.
Koncept je od početka bio pravi tajlandski street food bez velike prilagodbe, a njegovu popularnost potvrđuje lokal u ulici Crvenog Križa. Za razliku od kioska, ondje možete sjesti, veća kuhinja je omogućila širu ponudu, a i dalje je naglasak na brzim, svakodnevnim jelima, a ne na luksuznoj interpretaciji tajlandske kuhinje.
Sjajna novost je da je otvorila još jedan lokal i to u Skalinskoj, mjestu gdje su ranije bili restorani Umami, a onda i Kungfu Express. Green Curry, Tom Kha, Pad Kee Mao, Holy Basil, Cashew Chicken, mango sticky rice i originalna tajlandska pića čekaju na ljubitelje tajlandske kuhinje. Zanimljivo je da Gault&Millau već godinama ističe upravo Saralee kao jedno od referentnih mjesta za tajlandsku kuhinju u Zagrebu, tako da je definitivno pravo mjesto.
Thai Thai Street Food
Proći Gundulićevom i Varšavskom, a ne osjetiti miris tajlandske kuhinje, gotovo je nemoguće. Thai Thai radi punom parom i za njega možemo reći da je najveća “konkurencija” restoranu Saralee. Nalaze se na dvije adrese i naglasak je također na street foodu koji zapravo najbolje paše uz tu kuhinju. Na Redditu ga dio ekipe smatra najboljim thai restoranom u Zagrebu, dok dio ostaje vjeran restoranu Saralee. Najčešće rasprave se vode oko toga tko ima bolji Pad Thai pa mi je to iduće jelo koje želim ondje kušati.
Nekoliko puta sam ih naručila iz dostave (nisam fan restorana koji nemaju terasu) i Green Curry je fantastičan. Ono što svakako trebam naglasiti je da imaju raskošnu vegansku ponudu što ga sigurno izdvaja od većine azijskih restorana u Zagrebu. I baš je super da je netko razmišljao o tome. Vrlo visoka ocjena na Google za oba lokala uvjerava da je mjesto i više nego vrijedno posjete. Šuška se da će preuzeti kiosk na Iblerovom što znači da će se centar malo “podebljati” s tajlandskom kuhinjom.
Thai noodle house by Wannapa
Ovaj plejs je otvoren prošle godine u Miramarskoj ulici, a vlasnica i glavna kuharica je Tajlanđanka Wannapa. Prije otvaranja vlastitog lokala mogli ste je upoznati u hrvatskom MasterChefu. Koncept je dosta drugačiji od Saralee i Thai Thaija i naglasak nije na širokom izboru “najpoznatijih” tajlandskih jela, nego na rezancima i okusima južnog Tajlanda. Sami ističu da su specijalizirani za noodle jela i da rade domaće rižine rezance.

Ja se za rezance prodajem tako da je meni ovo sasvim dovoljno. Na meniju su, osim Pad Thaija, jela poput Pad See Ew, Pad Kee Mao, Pad Prik Thai Dum, Tom Yum i Tom Kha. Lokal je mali i vrlo nepretenciozan, više nalik kvartovskom noodle baru nego klasičnom restoranu. Autentično, može.
Tajlandska kuhinja se jako polako, ali sigurno širi po centru Zagreba i to mi je baš cool. Puno duže joj je trebalo u usporedbi s npr. sushi barovima ili restoranima s fuzijskom azijske kuhinje, ali sve dolazi u svoje vrijeme. Radujem se posjetiti Saralee u Skalinskoj ovih dana, možda uspijem naručiti nešto van komfort zone provjerene Pad Thai zdjele.