Prošla godina bila je iznimno turbulentna na svakom aspektu, pa tako i na skincare domeni. Viđali smo rast mnogih skincare trendova, ali i skincare skandala. Nailazili na preporuke šašavih, ludih, učinkovitih i ponekad zaista glupih rutina. Otkrivali nove sastojke te isprobavali što sve možemo napraviti s njima. Godina za pamćenje mnogih trendova koji će ostati s nama, ali nadam se da neke skincare trendove možemo ostaviti iza sebe. Ovo su top 3 skincare trenda koje želim zaboraviti u novoj godini.
Celeb skincare brendovi
Zaista se nadam da je u 2023. došao kraj celebrity skincare brendovima. Prirodno mi je da poznati i slavni stvaraju svoj merch, pa čak i da zabrazde u beauty kategoriju s parfemima ili šminkom, ali koža nije merch. I mislim da neću puno promašiti kad kažem da je svaki celeb skincare brend samo precijenjena osnovna “white label” formulacija s nimalo inovativnosti. Kako je odjek javnosti i medija pri otkrivanju novog celeb skincare brenda često bio negativan, vjerujem kako su i sami celebovi (ili bar njihovi publicisti) to osjetili, jer za 2023. nemamo u najavi ni jedan novi celebrity skincare brend.
Komplicirane rutine
Postoje li zaista ljudi koji prakticiraju rutinu od 10 koraka? Ja ne vjerujem da postoje. Najveći problem s konceptom routine od 10 koraka je nerealistične prirode.
Kao prvo nije realistično da koža uopće može upiti toliko sastojka odjednom. Kao drugo nije realistično da imamo toliko vremena u danu za komplicirane rutine od 10 koraka. Na kraju – kao treće – nikome ne trebaju rutine od 10 koraka. Moje je osobno uvjerenje, da ako u svakodnevnoj rutini imamo više od 4 do 5 koraka, nešto radimo krivo. Čistač, toner, serum i krema – to su koraci od kojih se sastoji svaka rutina.
Pretjerivanje s aktivnim sastojcima
Ovo se nastavlja na zaključak iznad. Osim što trebam odbaciti bespotrebno komplicirane skincare rutine, trebali bi zaboraviti na kaos kojeg možemo napraviti kad pretjerujemo s aktivnim sastojcima. Svega ih je nekoliko potrebno kod većina ljudi, a rješavaju gotovo sve probleme kože koji ne zahtijevaju liječnički nadzor. To su retinoidi, peptidi, eksfolirajuće kiseline, hidratizirajuće kiseline te antioksidansi. To je to. Ponekad se pojave novi inovativni sastojci, no doseg njihovog učinka tek saznajemo.
Želim nam svima da se u 2023. malo opustimo i vratimo selfcare u svoju rutinu. Noćna i dnevna rutina kože imaju funkciju održavanja zdravlja kože. Trebali bi biti mali rituali opuštanja. U staroj 2022. rutine su često bile izvor stresa i FOMO-a (Fear Of Missing Out) umjesto vremena u danu kad smo posvećeni sami sebi.