Skincare: kad prekomjerna obnova kožne barijere postane problem

Vjerovali ili ne, dragi skincare entuzijasti – čak i previše proizvoda za obnovu barijere može izazvati upravo ono što pokušavate izbjeći
08.06.2025.
RECOMMENDED

Kao netko kome je skincare opsesija – a posebno balans između eksfolijacije i očuvanja vlastite delikatne zaštitne barijere kože – oduvijek sam posebnu pažnju obraćala na aktivne sastojke i razne kiseline te ih koristila s mjerom. Nekako sam vjerovala da su upravo one te koje mogu istodobno napraviti i najviše štete i koristi. Što se tiče proizvoda za hidrataciju i obnovu kože, uvijek sam se vodila onim: “više je bolje”. Nedavno sam od cijelog Dr. Jart+ asortimana poželjela isprobati Ceramidin Barrier Cream, kao i serum sa SPF-om, a gotovo u isto vrijeme doživjela sam mini slom živaca jer mi iz Amerike nije stigla Dieux Skin Instant Angel krema koju sam također planirala testirati. Po mojem iskustvu, barijera kože uvijek je u stanju ugroženosti.

Greška.

Tijekom posljednjeg posjeta dermatologu, vodila sam priču upravo o zaštiti kože, kada me dočekao komentar: “Naravno, za Vas s takvom kožom to je sasvim u redu, ali meni sve češće dolaze žene s upaljenom kožom zbog preteških proizvoda.” Podigla sam obrve. Pa i koži sklonoj aknama potrebni su zaštita i obnova, zar ne? Naravno da jesu – ali, ispada da je cijeli trend “očuvanja barijere kože” sa sobom, baš kao i svaki drugi trend, donio dozu pretjerivanja. A to pretjerivanje posebno loše utječe na masne tipove kože i kožu sklonu aknama i prištićima.

U prijevodu: ako u rutini ne koristite i odgovarajuće eksfolijante (a ima onih koji su pogodni za sva stanja i tipove kože, pa čak i za onu najosjetljiviju), slojevite rutine prepune proizvoda za “podršku barijeri” dovele su do porasta broja ljudi s iritiranom kožom. Kako, pobogu?

#Prekomjerna njega može biti kontraproduktivna

Iako su sastojci poput peptida, ceramida i masnih kiselina na papiru odlični za kožu, njihova pretjerana upotreba može imati suprotan učinak. Treba istaknuti da problem nije u samim proizvodima za obnovu barijere, već u njihovom slojevitom nanošenju s drugim formulama. Kada se ispod okluzivnog sloja nanesu drugi aktivni proizvodi, oni mogu prodrijeti dublje i izazvati iritaciju.

#Od prekomjerne eksfolijacije do prekomjerne obnove barijere

Sve do prije nekoliko godina, beauty industrija gurala nam je u rutine kemijske eksfolijatore – što je dovelo do toga da je njihova nepravilna upotreba mnogima oštetila vanjski sloj kože. Iako eksfolijacija jest korisna za uklanjanje mrtvih stanica, u prekomjernim dozama donosi crvenilo, iritaciju i – ironije li – još više prištića.

I kako to obično biva, po Newtonovu zakonu akcije i reakcije, industrija je zatim u prvi plan gurnula proizvode bogate ceramidima i peptidima – kako bi “pomogla” u obnovi te iste oštećene barijere. Zaskočili su nas trendovi kao što su skin slugging i skin flooding – koji jesu korisni ako se koriste pažljivo, posebno kod suhe ili osjetljive kože, ali potencijalno problematični ako nije tako.

#i proizvodi za obnovu barijere mogu izazvati iritaciju

Drugim riječima: moguće je da smo pretjerali i s ovim “nježnim pristupom”.

Ako, primjerice, u rutini koristite kremasti čistač, mliječni tonik, hidratantni serum, peptidni serum, hidratantnu kremu, kremu za slugging i SPF – vrlo lako možete završiti s iziritiranom kožom i prištićima, a da ne znate ni otkud su došli. I sastojci s opravdano dobrim ugledom u beauty svijetu mogu imati kontraefekt. Čak i kad nisu agresivni, sastojci poput ceramida, niacinamida, skvalana ili peptida zahtijevaju mjeru i pažnju. Ovo posebno vrijedi za niacinamid (iz osobnog iskustva – meni nikako ne odgovara), koji u visokim koncentracijama može izazvati crvenilo, osip ili peckanje.

#Pojednostavite skincare rutinu

Stručnjaci sve više preporučuju povratak osnovama: nježno čišćenje, minimalna količina aktivnih sastojaka, razumna eksfolijacija (2–3 puta tjedno) i jedna dobra krema za obnovu barijere. Za one sa suhom, osjetljivom kožom ili stanjima poput rozacee i ekcema, ciljana njega barijere može pomoći – ali samo ako se koristi promišljeno.

Na kraju, vraćamo se na staro pravilo zlatne sredine. Personalizirane capsule rutine, koliko god bile jednostavne, često daju najbolje rezultate. Jer da – ipak postoji too much of a good thing.

SAZNAJ VIŠE: