Rezimiramo: 30 godina od izlaska kultnog romana The Virgin Suicides

Debitantski roman Jeffrey Eugenidesa i 30 godina nakon izlaska je i dalje jedan od najpronicljivijih i najosjetljivijih prikaza tinejdžerskog samoubojstva ikada napisanih.
05.04.2023.
IMAGE SOURCE: IMDb
RECOMMENDED

Ovaj, sada, kultni klasik objavljen je 1. travnja 1993. godine, a radnja prati pet sestara Lisbon koje žive u predgrađu Michigena 1970-ih. Kao što naslov sugerira, djevojke postaju sve više izolirane zbog postupaka njihove puritanske i rigidne majke, i na kraju sve počine samoubojstvo. Događaje pripovijedaju dječaci iz susjedstva – sada muškaraca – koji su desetljećima kasnije i dalje fascinirani tragedijom i bezuspješno pokušavaju shvatiti što ih je natjeralo da okončaju svoje živote.

Rezimiramo: 30 godina od izlaska kultnog romana The Virgin Suicides (фото 1)

Šest godina nakon objavljivanja, Sofia Coppola je od romana snimila film i to je bio njen kinematografski debi. Kirsten Dunst je igrala glavnu ulogu Lux, 14-godišnje sestre Lisbon, a genijalni soundtrack je komponirao francuski duo Air. uz glazbu tvrtke Air. Film je izašao u limitiranom izdanju u travnju 2000. godine jer se producentska kuća Paramount Classic bojala da će potaknuti ‘copycat’ samoubojstva tinejdžera, prije nego što je postigao nešto veći uspjeh nakon klasičnog izdanja u svibnju. Danas se i film i knjiga smatraju klasicima – Coppola je izvela skoro pa nemoguć podvig pravljenja sjajne adaptacije knjige.

Tri desetljeća kasnije, popularnost priče ne jenjava – ako ništa drugo u porastu je. Godine 2021, Marc Jacobs je u okviru Heaven edicije izdao i kolekciju posvećenu Virgin suicidesu. Na TikTok-u, videa o Lux Lisbon imaju preko 800 milijuna pregleda (iako se videi ne mogu označiti s #thevirginsuicides zbog pravila cenzure ove mreže). Utjecaj knjige je imao i na razne TikTok supkulture kao što su coquettes. Najvažnije, prema The Bookselleru, Eugenidesovi naslovi su prodani za 345.000 funti 2022. godine – pri čemu Virgin Suicides čini 90% ove prodaje – nakon što je roman postao popularan na BookToku. Nasuprot tome, u 2019. godini, Eugenidesovi naslovi prije BookToka su bili 32.000 funti.

Rezimiramo: 30 godina od izlaska kultnog romana The Virgin Suicides (фото 2)

Dr Melanie Kennedy je predavačica za medije i komunikacije specijalizirana za ženstvenost u popularnoj kulturi na Fakultetu u Lesteru. Ona sugerira da je opsesija Generacije Z kulturom “90-ih i “00-ih možda i izazvala oživljavanje popularnosti Virgin suicidesa – ali također napominje da je priča na mnogo načina, bezvremenska. „Knjiga i njena filmska adaptacija imaju osjećaj bezvremenosti kroz vlastite upotrebe nostalgije: to je priča iz 1970-ih stvorena 1990-ih“, objašnjava ona a prenosi portal Dazed and Confused. „Kao takav, Virgin Suicides je u stanju govoriti o anksioznosti, fascinaciji i glamurizaciji djevojačke dobi koji su poprimili trajnu kvalitetu relevantnu za bilo koji period, a to je omogućilo romanu da poprimi status klasika.”

Veliki dio privlačnosti knjige i filma se oslikava u prodornom prikazu ljepote i tjeskobe tinejdžerskog perioda. Dok su drugi prikazi tinejdžerske tuge i samoubojstva često bili označeni kao neodgovorni i ‘romantični’ – optužba koja je podignuta protiv Netflixovih 13 Reasons Why, što je potencijalno izazvalo porast broja samoubojstava tinejdžera nakon objavljivanja – Virgin Suicides uspjeva “razgovarati” s mladima ženama i djevojkama na jeziku koji razumiju, a da ne zaziru od užasa samoubojstva, na sličan način kao The Bell Jar.

Dr Kennedy naglašava da je važno priznati da osnovna, dublja pitanja u knjizi nisu nužno nova. „Konstantna popularnost Virgin Suicidesa zaista govori o društvenim anksioznostima koje su kružile oko djevojčica, od zabrinutosti za djevojčice i mentalno zdravlje, imidža tijela, maltretiranja, seksualizacije ili šire, straha da će djevojčice „prerano odrasti““, kaže ona. „To je bio kontekst koji je okruživao izdanje The Virgin Suicidesa iz 1990-ih, a ovo je skup debata i komentara koje i danas vidimo.

„Ono o čemu The Virgin Suicides također govori su vrlo kontradiktorne uloge koje se od djevojaka u zapadnoj kulturi očekuje: da budu ‘dobre’, nevine kćeri i prijateljice, ali seksualno upoznate i seksualno poželjne dječacima i mladićima – sve u u isto vrijeme“, nastavlja dr Kennedy. „Ovo je skup kontradikcija koje desetljećima okružuju djevojačko doba – iako su se možda u skorije vrijeme pojačale zbog hipervidljivosti koja se očekuje od djevojaka na platformama kao što je TikTok.

Rezimiramo: 30 godina od izlaska kultnog romana The Virgin Suicides (фото 3)

Očigledno, dok se djevojaštvo promijenilo na bezbroj značajnih načina od 1993. godine, jasno je da priča govori o neizrecivoj, nepromjenljivoj tinejdžerskoj boli i anksioznosti koju smo skoro uvijek projicirali na mlade djevojke. Taj period između 13. i 16. može biti zaista bolan za mlade djevojke – zato su knjiga i film i dalje vrlo popularni, jer oni koji pate mogu vidjeti sebe i aspekte svog iskustva u jednoj ili svakoj od sestara u knjizi.

Samo će vrijeme pokazati hoće li se priča učvrstiti u zapadnom kanonu i ostati popularna kod buduće publike. Ali zanimljivo je pomisliti da i danas, 30 godina od objavljivanja, još uvijek izaziva iskru među mladim ženama i djevojkama. Još više s obzirom na pokušaje Paramounta da uguši film zbog njegove osjetljive – ali vrijedne – teme. „Sretan sam što je dobio drugi život i raduje me što se djevojke drugih generacija povezuju s njim i pronalaze nešto u njemu“, rekla je Coppola u intervjuu za Entertainment Weekly 2018.

Rezimiramo: 30 godina od izlaska kultnog romana The Virgin Suicides (фото 4)
SAZNAJ VIŠE: