Svaki novi koncept luksuznih hotela nudi najbolje od moderne tehnologije u kojoj, ruku na srce, svi volimo uživati. No, ponekad se ipak želimo maknuti od pisanja beskonačnih mailova, notifikacija na mobitelima i prevelike količine digitalnh elemenata koje naš život čine ubrzanim. Želju za bijegom od digitalnog prepoznao je hotel The Mercer u New Yorku koji je u potpunosi prigrlio analogne užitke kao dio svog identiteta, a glavna zvijezda ovoga hotela je divna privatna knjižnica.




Hotel The Mercer
Hotel The Mercer svojim analognim konceptom nudi šarm staroga svijeta gostima. Smjestio je u znamenitoj romaničkoj zgradi i s malim detaljima iz prošle ere istražuje kako analogno izgleda. Mercer je odlučio vratiti stvarne ključeve od sobe koji imaju težinu u ruci umjesto elektroničkih kartica, te rukom pisane bilješke uz svježe cvijeće što oduševljava goste. U sobama hotela ne postoje digitalna pomagala, poput dodatnih ekrana koji zakompliciraju najjednostavnije zadatke pa je tako u svakoj sobi postavljen sat s kazaljkama, umjesto onog digitalnog.


Privatna knjižnica hotela u organizaciji Dashwood Booksa
Jedan od najnevjerojatnijih hotelskih pothvata je njegova nova privatna knjižnica s policama za knjige od stropa do poda od mahagonije koje uređuje i popunjava knjigama njujorkški book shop Dashwood Books. Ovaj shop nalazi se samo tri ulice dalje od hotela, a poznat je po tome što je opremio Guccijevu obližnju knjižaru s oko 2000 naslova te čuva mnoge privatne zbirke. David Strettel, fotograf i vlasnik Dashwood Booksa, donosi razne knjige u hotel: od naslova o vintage dizajnu i fotografijama do rijetkih knjiga uvezenih iz Japana i drugih neovisnih europskih izdavača koje se jednostavno ne žele prodavati drugdje.


Osim specijaliziranih i unikatnih knjiga, hotel također kupuje neovisne časopise, tako da gosti mogu sjesti, naručiti koktel i u moru prelistavati nostalgične stranice. Ovakav analogni koncept potiče nas da odložimo mobitel, zaboravimo na sve digitalne stvarčice koje nam odvlače pažnju te se prepustimo svim ljepotama analognog starog svijeta.

