Osjetljiva koža: Evo koje sastojke trebate izbjegavati, a koje uvrstiti u rutinu

Osjetljiva koža se može pokazati kao problem u svijetu aktivnih sastojaka koje svi propagiraju. Ne brinite, nećete biti lišeni dobrog skimcarea jer postoje brojne zamjene koje jednako dobro djeluju
02.04.2024.
IMAGE SOURCE: Pinterest
RECOMMENDED

Ljudi s osjetljivom kožom zakinuti su za jedan vid životne zabave: igranje kozmetikom i isprobavanje iste. Ovo, nažalost, znam i iz osobnog iskustva iako moje lice nije zapravo osjetljivo nego reaktivno (što mu dođe na gotovo pa isto), a imam i rozaceju koja dodatno komplicira stvari. Nažalost, ono što je većini uzbuđenje i uživanje, za one s osjetljivom kožom u praksi ne postoji, pogotovo kada su u pitanju aktivni sastojci, čak i kada se pravilno kombiniraju.

Naravno, može se eksperimentirati koncentracijama i načinima upotreba (po mogućnosti pod budnim okom dermatologa) ali postoji još jedan način koji vrijedi probati: zaboravite aktivne sastojke za koje se zna da generalno ne odgovaraju osjetljivoj koži i zamijenite ih drugim sa sličnim djelovanjem. Kojim? Skrolajte dalje.

Osjetljiva koža i aktivni sastojci

1 Retinol

Iako je zlatni standard aktivnih sastojaka koji djeluje protiv akni, pojačava proizvodnju i sintezu kolagena, te čak ujednačava ton kože, on je poznat i po tome da, posebno na početku upotrebe izaziva crvenilo i ljuštenje koje je posebno izraženo kod osoba sa suhom i osjetljivom kožom.

Bakuchiol. Ovaj sastojak koji se dobije iz biljke babchi funkcionira slično kao derivati vitamina ubrzava smjenu novih i starih stanica, pospješuje proizvodnju kolagena, ublažava znake starenja, vraća tonus koži i briše znake foto starenja. I retinol i bakuchiol najbolje funkcioniraju noću, dok je koža u fazi regeneracije pa je zato najbolje koristiti serum ili noćnu kremu s bakuchiolom.

2 Salicilna kiselina

Salicilna kiselina je najveći neprijatelj akni zbog svoje sposobnosti da ciljano rješava probleme začepljenih pora ali i upaljenih bubuljice, tj. da dubinski očisti pore i smiri crvenilo nastalo od bubuljica. Na žalost, kod osoba koje imaju osjetljivu kožu, salicilna kiselina može lako izazvati iritaciju i prekomjerno isušiti kožu.

Hamamelis (poznat i kao witch hazel). Prirodan sastojak koji se ekstraktira iz biljke ima odličnu sposobnost čišćenja kože, umirivanja i njene regeneracije, a isto kao i salicilna kiselina dubinski otklanja nečistoću iz pora i ima protuupalno djelovanje. Kako je kudikamo slabiji od salicilne kiseline, preporučuje se upotreba dva puta na dan, najbolje u vidu tonika/esencije.

3 AHA kiseline

Glikolna, laktična (mliječna) i druge voćne kiseline su već dugo vremena oružje dermatologa za poboljšanje tonusa kože, te hidrirane i sjajne kože s minimalno vidljivim porama. Nažalost, one mogu iziritirati osjetljivu kožu kao i povećati osjetljivost kože na sunce.

Poli-hidroksi kiseline. Ove blage kiseline ne stvaraju osjetljivost na sunce, a pružaju slične rezultate kao AHA. Imaju veće molekule i “rade” samo na površinskom sloju kože pa su dovoljno blage za upotrebu na koži koja ima rosaceu ili čak ekcem. Najbolje ih je koristiti u tonicima/tekućim eksfolijatorima ili u vidu povremenog tretmana maskom.

4 Kokosovo ulje

Za početak, što god vam društvene mreže servirale, kokosovo ulje nije magični sastojak kada je u pitanju koža lica. Iako je prepuno antioksidanasa i zdravih masnih kiselina, ono mnogo više dobra čini kosi i koži tijela, a za osjetljivu kožu lica je posebno nepogodno zato što je komedogeno. Začepljene pore mogu lako dovesti do upale na bilo kojem tipu kože, a pogotovo na osjetljivoj.

Ulje jojobe (i to samo ako ste sigurni da vam je zaista potrebno ulje na licu). Ono pruža optimalnu hidrataciju zbog svoje sposobnosti da zadržava vodu ali ne sadrži trigliceride i ne začepljuje pore. Po strukturi je slično sebumu koji naša koža proizvodi sama i zato je vrlo kompatibilno s njom. Ipak, ne treba ga nanositi previše – dvije-tri kapi pred spavanje su sasvim dovoljne osim ako imate posebno suhu kožu, a temperature su ekstremno niske.

5 Benzoil peroksid

Provjereni borac protiv akni brzo uništava bakterije na koži ali se zbog svoje jačine ne preporučuje osjetljivom tipu zato što je isušuje, čini grubom, a može doslovno izazvati bol.

Azelaična kiselina je odlična alternativa zato što je jedan od najefikasnijih sastojaka za borbu protiv akni i ima protu upalno djelovanje. Druga nježnija alternativa jesu PHA odnosno poli-hidroksilne kiseline poput glukonske (na etiketi: gluconolactone) koja poboljšava teksturu kože ali je i hidrira i ima određeno antioksidativno djelovanje. Azelaična kiselina je odličan dodatak hidratantnoj kremi u sklopu noćne njege, a glukonska tonicima i esencijama u sklopnu i dnevne i noćne njege. Važno: ova dva sastojka nemojte nikada koristiti istovremeno.

6 Hidrokinon

Ovaj blokator melanina je inače kontroverzan zbog svoje jačine i toga što lako može iritirati kožu i izazvati crvenilo te isušiti lice.

Traneksaminska kiselina. Moćan sastojak za tretman melazme tako što usporava sintezu melanina ali koji sa sobom ne nosi rizike koje nosi hidrokinon. Preporučuje se korištenje seruma ili intenzivnih tretmana za fleke, ujutro i navečer.

SAZNAJ VIŠE:
Kristina Mikulić
| 03.06.2023.
Lucija Vogrinc
| 18.06.2023.