Nabacite road trip po Španjolskoj uz savjete fantastičnog modnog dvojca iz Envy rooma

Nikica Ivančević i Vjeko Franetović koji stoje iza brenda eNVy room doživjeli su prekrasno putovanje po Španjolskoj, a s nama su podijelili svoja iskustva i savjete
11.06.2022.
IMAGE SOURCE: Nikica Ivančević i Vjeko Franetović
RECOMMENDED

Ljeto već snažno kuca na vrata, a mi već krećemo kalkulirati kad bismo otišli na zasluženi godišnji odmor. Ova godina će svakako biti obilježena inozemnim putovanjima, a i mi želimo uskočiti u taj avion koji će nas odvesti na neko novo i uzbudljivo mjesto. Srce nam zapleše kada čujemo riječ „Španjolska“ jer sanjamo o ovoj toploj europskoj destinaciji. San se može pretvoriti u stvarnost jer postoji mnogo opcija leta za Španjolsku iz Hrvatske i bez previše muke pronaći ćete se u jednoj od najatraktivnijih ljetnih zemalja! Španjolska je zemlja koju zaista treba cijelu obići i iskusiti, a naši izvrsni dizajneri koji stoje iza brenda vjenčanica eNVy room, Nikica Ivančević i Vjeko Franetović, nedavno su nabacili road trip po ovoj prekrasnoj zemlji. Nikica i Vjeko podijelili su s nama svoja iskustva posjeta Španjolskoj te dali vrlo korisne savjete koji bi i vama mogli poslužiti ako se nađete u ovoj posebnoj zemlji!  

Vaše posljednje putovanje obuhvaćalo je tri španjolska grada: Cordobu, Sevillu i Granadu. Kako ste se odlučili za baš ove tri destinacije? Koliko ste dana ostali u pojedinom gradu?

Naše nedavni road trip na jug Italije i Siciliju nam je samo potvrdio koliko zapravo volimo mediteransku kulturu, hranu, klimu, vegetaciju, arhitekturu, ljude i općenito taj neki vibe lakoće života koji vas u potpunosti obuzme dok ste tamo  i to je zapravo bio poticaj da se naše slijedeće putovanje nastavi u istom tonu jer nam naprosto nije bilo dosta.  Drugi razlog je što RyanAir ima direktan let do Malage što uvelike olakšava sami odlazak u taj dio Španjolske. Malaga, Cordoba, Sevilla i Granada su relativno na malim udaljenostima jedna od druge. Svega možda sat do dva  vožnje autom.  Čim smo sletjeli uputili smo se u Granadu. Tamo smo ostali jedan dan i jednu noć. Sutra dan smo se uputili za Sevillu koja nam je bila baza sljedeća četiri dana iz koje smo otišli na cjelodnevni izlet u Cordobu.

Koja ste prijevozna sredstva koristili pri putovanju iz grada u grad? Što biste preporučili kao najbolju opciju?

Mi smo se odlučili za auto. Dobre su povezanosti i vlakovima, no mi smo željeli imati sav komfor koji nam je potreban za naš road trip kako bi stali kad želimo i spontano skrenemo s puta ukoliko nam se ukaže bilo što zanimljivo za vidjeti. U Zagrebu smo rezervirali auto koji nas je čekao u zračnoj luci na dolasku. Sve je išlo vrlo lako. Za razliku od juga Italije ceste su zaista odlične, očuvane i dobro označene što itekako olakšava samu vožnju, a nema ni naplatnih kućica. Barem ih nije bilo u tom dijelu Španjolske.

Što ste sve vidjeli i i istražili u ova tri prekrasna grada? Koje se stvari moraju vidjeti?

Vidjeli smo stvarno jako puno toga. I više no što smo se nadali, a neke stvari naprosto nismo stigli u tih pet dana koliko smo bili tamo tako da nam je plan svakako vratiti se u neko dogledno vrijeme. Nigdje kao u Andaluziji nećete doživjeti Španjolsku u tolikoj punini. Vatra i strast flamenca i koride, zvukovi kastanjeta u rukama plesača i udaranja potpetica o pod u savršenoj koreografiji. Tradicija je to koja se i dalje strastveno čuva od daljnje nivelacije uzrokovane globalizacijom te se nigdje Španjolska toliko ne „udaljuje“ od Europe kao u Andaluziji. Tajna ljepote ovog kraja svakako leži i u činjenici da je dugi period bila pod vladavinom Arapa pa se svakako pripremite na zaista fascinantnu arhitekturu u maurskom ili mudejar stilu koja će vas očarati svojim raskošnim detaljnim dekoracijama koje prekrivaju cijele površine zidova. Svemu tome zajedno kada još pridodate baroknu i renesansnu arhitekturu te mediteransku vegetaciju kao što su drva banane, naranče, limuna, palmi i fikusa koji rastu i do veličine 15 metara, budite sigurni da ste zaista na jednom jedinstvenom mjestu kao nigdje drugdje u Europi i to svega na 3 sata vožnje avionom od Zagreba.

Prvi grad koji smo posjetili bila je Granada. Mi se za svaki put dobro informiramo i pripremimo unaprijed kako bi vidjeli što više od pojedinog grada. No za Granadu možemo reći da sva YouTube putopisna videa koja smo pogledali niti blizu ne dočaravaju ljepotu ovog grada. Zaista smo ostali i više nego ugodno iznenađeni. Za razliku od recimo Palerma na Siciliji koji obiluje baroknim i renesansnim zgradama koje su u dosta slučaja devastirane i zapostavljene, u Granadi je svaka od takvih zgrada brižno očuvana i čine prelijepe vizure živopisnih ulica na svakom koraku.

Mi smo u Granadu stigli s autom s aerodroma Malage u kasnu večer i najnormalnije sjeli na večeru u neki od restorana koji poslužuju hranu do ponoći. Tako je uglavnom bilo u svakom gradu Andaluzije. Kada ste u Granadi svakako morate vidjeti jednu od najpoznatijih građevina islamske arhitekture i jedne od najbolje očuvanih palača islamskog svijeta Alhambru. Uzmite si vremena jer je u pitanju kompleks koji je poprilično velik i komotno možete provesti tamo gotovo pola dana uživajući. Ukoliko ste zaljubljenik kao i mi u maorsku umjetnost i arhitekturu svakako uzmite smještaj u kojem smo mi bili smješteni. Riječ je o predivnoj tradicionalnoj kući iz kasnog 15. stoljeća imena  Casa Morisca, tipičnog maorskog stila s pogledom na Alhambru, a nalazi se u samom srcu Granade iz kojeg su vam sve znamenitosti udaljene max 15 minuta hoda.

Cordoba je pak prekrasan grad u koji smo otišli na jednodnevni izlet iz Seville. Sami grad ne obiluje toliko raskošnim građevinama kao recimo u Granada i Sevilla, no šarmirati će vas svojim malim pitoresknim uličicama koje su pune malih restorana, dućana s lokalnim proizvodima, nakitom i suvenirima ili  dućanima s predivnom keramikom koju da smo mogli bi definitivno kupili i nosili u Zagreb.  Cordoba je grad koji od Unesco-a ima zaštićene čak četiri znamenitosti.  Prva i najfascinantnija je najveća džamija u Španjolskoj. Jedinstvena po nepreglednom broju hipnotizirajućih crveno bijelih arkada koja je izgrađena između 784 i 788 godine te je naknadno pretvorena u katedralu. Svakako pogledajte i Medinu Azaharu, a ukoliko imate sreće da ste tamo u proljeće ne propustite festival dvorišta. Održava se prva dva tjedna petog mjeseca gdje lokalci otvaraju svoj dvorišta za javnost i natječu se u tome tko ima ljepše dvorište.

Grad u kojem smo proveli najviše vremena i koji nam je bio baza za sve izlete, ali i za odmor je Sevilla. Što reći nego da smo se zaljubili preko ušiju u ovaj veličanstveni grad. Prvo što ćete primjetiti je zrak ispunjen mirisom cvijeta naranče koji raste na svakom koraku. Grad je to koji živi od 0-24, prepun smijeha, veselja, pjesme i zvukova gitare. Arhitektura grada je fascinatno lijepa i skoro na svakom koraku i iz koje god ulice skrenuli naići ćete na nešto što će vam oduzeti dah. Mi smo cijeli grad obilazili pješice i završavali dan premoreni no adrenalin je taj koji vas traži još, još i još. I zaista, toliko toga taj grad nudi da nam je bilo žao što nismo ostali još duže. To je grad flamenca i svaki peti dućančić je specijaliziran upravo za flamenco i sve što se tiče same kulture Španjolske. Naći ćete tamo jedne od najljepših i najkvalitetnijih tradicionalnih lepeza koje, vjerujte nam, dobro će doći dok hodate užarenim uličicama ovog predivnog grada, a ukoliko se želite dodatno osvježiti uzmite obavezno u nekom od mnoštvo malih slastičarnica Granitu. Nema boljeg osvježenja  kada se užari temperatura koja dostiže i preko 40 C.  Ako ne znate što je granita, to je osvježavajuće piće od kristala leda najčešće s okusom naranče ili limuna koja se topi u ustima. Piće je to koje ćete inače naći i na Siciliji, no kada smo mi bili tamo bila je zima tako da smo granitu na Siciliji rijetko gdje mogli probati.

Najveličanstvenija znamenitost koju morate vidjeti u Sevilli je definitivno Real Alcazar i njegovi vrtovi. Tamo smo proveli većinu dana upijajući svaku maorsku rezbariju, svaki detalj na arkadama, predivno oslikanoj keramici i rajskom vrtu koji oduzima dah prepunom fontana i tropskog bilja. Svakako vam savjetujemo da ulaznice kupite unaprijed kako bi izbjegli veliku gužvu iako jako vode brigu da nikad nema previše ljudi u istom trenu u palači tako da možete nesmetano potrošiti cijelu bateriju mobitela na fotografiranju predivnih vizura ovog arhitektonskog remekdjela. Ponesite prijenosnu bateriju obavezno.

Sevilla je prepuna i civilnih palača koje svojom ljepotom niti malo ne zaostaju za kraljevskom palačom Real Alcazarom. U nekim od tih palača vlasnici još uvijek žive. Nama su najljepše Casa de Sallinas, Casa de Pilatos i Lebrija Palace izgrađene u maorskom stilu, nerijetko u kombinaciji s renesansnom i gotičkom arhitekturom. U njima možete vidjeti fascinantnu kolekciju maorske keramike, umjetničke slike velikih slikara,  a u nekima i ostatke antičkih mozaika koje su ranije plemičke obitelji kupovale i donosile s antičkih arheoloških lokaliteta.

Španjolska je poznata i po borbama s bikovima. Moramo u startu naglasiti da bez obzira na to što ne podržavamo ovakav način zabave, od povijesti se ne može i ne treba bježati i ako se nas pita tamo bi trebala i ostati. No i taj dio Španjolske kulture treba vidjeti. Plaza de Toros de Sevilla je jedan od najvažnijih i najvećih arena za borbu s bikovima. Izgrađena je u 18. stoljeću i sa svojim žuto bijelim baroknim fasadama zaista izgleda dojmljivo. Unutra se nalazi i muzej sa slikama i raznim drugim stvarima koje su obilježile samu povijest koride pa tako izbliza možete promatrati fascinantno detaljne kostime jednih od najvećih toreadora kroz povijest. Na putu prema megalomanskom i veličanstvenom trgu Plaza De Espana prođite kroz jedan od najljepših parkova koje smo ikada vidjeli Parque De Maria Luisa i odmorite se u gustoj hladovini, uživajte u stablima naranči, tropskom bilju i osvježite se uz hladnu Granitu. Sve to uz pjev papiga koje slobodno lete posvuda.

Imate li neko mjesto koje vas je najviše dojmilo?

Teško je izdvojiti samo jednu stvar koja nas je oduševila. Možemo samo reći da nas apsolutno ništa nije razočaralo.

Španjolska je poznata po izvrsnoj kuhinji. Kakve ste sve gastro delicije imali priliku isprobati?

Apsolutno tapasi. Za doručak, ručak i večeru. Naravno, sami birate tapase ovisno o preferencijama. Za doručak je to najčešće bio španjolski omlet, tortilla Espanola i pan con tomate, za ručak paella i kroketi, a za večeru spicy hobotnicu s mangom ili tartar od tune s avokadom i mangom.

Ukoliko želite jesti tradicionalne tapase svakako preporučamo kvart Alfalfa. Tamo su najbolji. Preporučamo El Riconcillo, jedan od najstarijih tapas barova u Sevilli otvoren davne 1670 godine. Tradicionalni tapasi i hrana općenito nisu skupi pa smo tako nas dvojica uglavnom jeli za 25-45 eura ovisno o stupnju gladi, a definitivno se nismo štedjeli. Ukoliko želite probati tapase s twistom, naš prijedlog je Espacio Eslava u San Lorenzo district. Cijene su veće no svakako se isplati. Tamo morate probati i manchego chees sladoled. Nešto najbolje. A pravu andaluzijsku kuhinji definitivno probajte u Casa Ricardo iz 1915. godine.

Koje biste savjete dali nekome tko želi proći istu rutu kao i vi? 

Mi smo bili tamo početkom petog mjeseca dok u Zagrebu temperatura još uvijek nije prelazila preko 15 C. Prvo što primjetite kada sletite je taj val topline i ljeta koji tamo dolazi puno ranije s obzirom da je Andaluzija blizu Afrike. Općenito su i zime vrlo blage tako da je naš savjet da ju posjetite u periodu od kasne jeseni sve do kraja proljeća. Ljeto svakako izbjegnite osim ako ne idete u neki resort i plan vam je samo se izležavati uz bazen na ležaljci jer navodno su vrućine nesnosne i idu preko 40C  što itekako otežava obilaske i razgledanje svih znamenitosti i atrakcija koje vam Andaluzija nudi. Dan traje izrazito dugo tako da imate pregršt vremena za obilazak. U svakom slučaju, ukoliko zaista želite doživjeti španjolsku kulturu i izvrsnu hranu u punom smislu, Andaluzija je definitivno mjesto koje morate posjetiti i u koje ćete se htjeti vraćati opet i opet.

SAZNAJ VIŠE: