Korekcija podočnjaka hijaluronskim filerima: Dr Nikola Milojević odgovorio nam je na sva pitanja

29.01.2022.
IMAGE SOURCE: PRESS
RECOMMENDED

Malo je reći da su estetska i anti-aging medicina uvijek u žiži zanimanja, a kada je nešto toliko popularno, neupitno se pojavljuje mnoštvo informacija, što pouzdanih što neprovjerenih. Sve je teže odvojiti bitno od nebitnog, odvojiti suštinu od praznog hypea. Koliko god ovi tretmani bili “lakši” od klasične kirurgije, njih i dalje ne treba uzimati olako. Stručnost, iskustvo i znanje, kao i prepoznavanje potreba pacijenata, jedini su pravi zlatni standard. Doktor je taj koji postiže rezultat, ne materijal ili aparat, i ono što odgovara jednoj osobi ne mora nužno odgovarati onoj pored nje. Zato smo pozvali i razgovarali s jednim od najvećih regionalnih stručnjaka u oblasti estetske medicine, vlasnika Poliklinike Milojević u Zagrebu i predsjednika TAMCongress-a u Dubrovniku Dr Nikolu Milojevića.

DR NIKOLA MILOJEVIĆ

Poliklinika Milojević, TAMCongress Dubrovnik

Dr Nikola Milojević je svjetski priznat stručnjak u oblasti estetske medicine, specijalist za nekirurške anti-aging procedure, botoks i filere.

Tema za razgovor nametnula nam se sama: jedan od njegovih omiljenih tretmana je nekirurška korekcija podočnjaka, a s nama je podijelio kako svoje iskustvo, tako i odgovore na sva pitanja koji su nam potrebni kako bismo donijeli pravu odluku za sebe. Ako razmišljate o tome da uklonite “umoran izraz lica”, ovo je tekst za vas.

ŠTO JE ZAPRAVO NEKIRURŠKA KOREKCIJA PODOČNJAKA?

Podočnjaci su moj najpopularniji i najčešće izvođen zahvat. Počeo sam ga raditi još 2008. godine, među prvima u svijetu. Tada je ovo bila nova tehnika i ljudi su znali biti skeptični isto kao prema nekirurškim korekcijama nosa koje smo počeli raditi u sličnom periodu. U to vrijeme smo shvatili da se neke stvari za koje se vjerovalo da se mogu korigirati samo skalpelom, mogu filerima riješiti za pet do deset minuta. Korekcija podočnjaka je jedan zaista wow tretman.

Kada sam se tek počeo baviti ovom vrstom medicine u Londonu, kolege i ja smo se šalili na vlastiti račun kako smo mi “one trick ponies”, zato što su vrste tretmana bile ograničene u odnosu na danas. Nismo radili liquid facelift, podočnjake, noseve, konturiranje… već samo botoks, usne i ponekad obraze. Ja sam od samog početka bio fasciniran nekirurškim tretmanima podočnjaka.

Svi uvijek govore o tome kako žele ukloniti onaj “umorni izgled lica”, upravo to su ti podočnjaci. Ono što je važno jest da se korekcije naprave tako da izgledaju potpuno prirodno.

KAKO SE RADI KOREKCIJA PODOČNJAKA HIJALURONSKIM FILERIMA?

Ovo je zahvat kojim se popunjava udubljenje ispod oka. Volim reći da su podočnjaci u suštini iluzija. Zapravo, čak i kada vidite vrećicu, vi zapravo ne vidite tu vrećicu nego ono što se dogodilo s licem oko nje. Ne pomiče se podočnjak već se mijenja tkivo oko njega. Ako je taman, taman je zato što je udubljen uslijed tog okolnog pomicanja. Kada ispunimo to udubljenje, stvari se velikim dijelom vraćaju na svoje mjesto. Ovo se postiže stručnom i pažljivom aplikacijom hijalurona. Kako je lice jedna cjelina, bitno je oblikovati i obraz kako bi se ispravile veće nepravilnosti.

KOJI FILERI SE KORISTE ZA KOREKCIJU PODOČNJAKA?

Ja od početka koristim Restylane, koji je stabiliziran hijaluron, hijaluronska kiselina. U podočnjake se nikada ne smiju stavljati fileri kao što su Radiesse (calcium hydroxylapatite) ili Skulptra (Poly-L-laktična kiselina), praktično nikakav filer koji po svom sastavu nije hijaluron. U svakom slučaju, potrebno je uvijek ići licenciranom doktoru za kojeg znate da poznaje i nabavlja kvalitetne materijale poznatih proizvođača.

Meni se osobno Restylane u praksi pokazao kao najbolji za regiju podočnjaka zato što najmanje otiče. Problem ove regije i jedan od razloga zašto je ne smije baš svatko raditi jest i to što je limfna drenaža ovdje vrlo loša, tu smo skloni oticanju pa se i nakon korekcije može stvoriti edem. Pacijenti se nekada javljaju i nakon nekoliko tjedana i kažu da im se pojavio otok.

Ako doktor zna što radi, on će znati kako eventualni otok tretirati: kojim lijekovima, kakva se masaža primjenjuje, ali će i pri samom apliciranju znati na koju dubinu injektirati filer i u kojoj količini. Ako se korekcija napravi stručno, onda se problemi jako rijetko javljaju. Dakle, u pravim rukama kod pravog doktora. Ja sam do sada u karijeri odradio oko 9.000 slučajeva.

KOJI NEDOSTACI SE NAJBOLJE POPRAVLJAJU FILERIMA, A KOJI NE?

Osobno, vjerujem da mogu popraviti gotovo sve nekirurškim putem. Danas sam tretirao podočnjake muškarcu od 81 godinu, imao je opuštenu kožu i izražene vrećice ispod očiju ali samo uklonili “umoran” izraz lica. Moj stav je da se najveći broj podočnjaka može raditi hijaluronskim filerima ako je doktor stručan. Mi znamo kako da predvidimo komplikacije, kako da masiramo, koje lijekove da damo i zaista su gotovo svi naši pacijenti veoma zadovoljni.

Ipak, postoje neke situacije u kojima hijaluronski fileri nisu nužno idealan izbor. Ako vam, na primjer, pacijent kaže da inače vidno otiče svako jutro onda znate da je veliki rizik popunjavati mu/joj podočnjake hijaluronom zato što filer bubri, privlači tekućinu. Ne treba raditi filer i botoks u isto vrijeme u takvim slučajevima.

Ako netko ima izuzetno opuštenu kožu, nije loše napraviti i neki tretman koji utječe na zatezanje kože, kakav je recimo Plasmage, prije tretiranja podočnjaka. U Srbiji je baš oko ovog tretmana bilo dosta kontroverzi zato što su tretmane izvodile osobe koje nisu doktori i nisu licencirani, ali Plasma pen u stručnim rukama daje odlične rezultate u obnavljanju kože prije tretmana popunjavanja hijaluronom.

Nekada je koža na podočnjacima tamna, ne zbog sjene i udubljenja već je baš takve boje. To je, recimo, problem koji se ne rješava filerima već tretmanima krvnom plazmom, laserima, retinolom i sl.

Danas ima puno priče oko cijepljenja i filera, kao i oko COVID-a i filera. Ako osoba preleži COVID, postoji teoretska šansa da fileri mogu oteknuti. Ovo nije trajno stanje i brzo prolazi, a ne odnosi se samo na COVID, već i na običnu gripu i sl. Jednostavno, radi se o imunološkom odgovoru organizma u takvim situacijama, filer čak i hijaluronski ipak nije “naš”.

POSTOJI LI ALTERNATIVA HIJALURONSKIM FILERIMA?

Postoji i primjenjujemo je u Poliklinici Milojević u Zagrebu. Imamo tehnologiju kojom pravimo filer praktično od krvne plazme pacijenta i koristimo, recimo, kada su pacijenti prirodno veoma skloni oticanju. Ipak i na žalost, rezultati ovih tretmana kraće traju, svega nekoliko mjeseci.

KAKO IZGLEDA SAM TRETMAN KOREKCIJE PODOČNJAKA HIJALURONSKIM FILERIMA?

Sam tretman kod mene traje svega desetak minuta. Koriste se tanke igle, a modrice i otoci su jedine češće nuspojave. Alergije i problemi s krvnim žilama se jako, jako rijetko događaju.

Upotreba kanile ili igle je jedna dugoročna dilema. Moram priznati da sam osobno sve donedavno bio samo za iglu i to po pitanju cijelog lica, ali svi mi cijelo vrijeme učimo i počeo sam odnedavno pomalo raditi i kanilom. Kada je u pitanju podočnjak, to je filigranski rad. Bitno je napraviti puno malih uboda, precizno, a igla vam pruža bolju kontrolu po tom pitanju. Ipak, ako netko ima neku važnu priliku ubrzo nakon tretmana i ne želi imati modricu, kanila to može izvesti ako se koristi izuzetno pažljivo.

KOJA KOLIČINA FILERA JE U PROSJEKU POTREBNA?

1 do 2 ml po pacijentu, u prosjeku, ali postoje izuzeci koji odstupaju od ovoga.

KOLIKO REZULTATI NEKIRURŠKE KOREKCIJE PODOČNJAKA TRAJU?

To ovisi od čovjeka do čovjeka. Teoretski i po knjigama, rezultati traju 9 do 12 mjeseci, ali po mom iskustvu znaju trajati godinu, dvije, tri čak i pet. Pritom, kada se podočnjaci naprave prvi put, pacijenti se često vraćaju tek nakon 2 do 3 godine, a nakon drugog puta, tek za 4 godine. Dakle, postoji i neka vrsta kumulativnog efekta.

FILER ILI VLASTITA MAST? 

Jedan od najvećih problema metode popunjavanja podočnjaka vlastitim masnim tkivom jest nedovoljna mogućnost da se kontroliraju rezultati.

Za početak, nuspojave i oporavak nakon transfera masti u lice traju puno duže nego nakon injektiranja hijalurona. Zatim, rezultat je jako nepredvidiv i ntiko ne zna (niti može znati) koliko će se masti “primiti”. Mast ostavlja i mnogo više neravnina, a ovom metodom ne možete napraviti tako filigranski rad kao s upotrebom filera.

Moje iskustvo – iako je transfer masti trajniji i vlastita mast je potpuno biokompatibilna s našim tijelom jer je naša – jest da je hijaluron daleko bolji u svakom pogledu. Pored toga, i kvalitetan hijaluronski filer je biokompatibilan zato što jako liči na onaj koji se već nalazi u našem tijelu.

JE LI MANJE UVIJEK VIŠE?

Prvo, količina utrošenog filera jako zavisi od vještine onoga tko ga aplicira. Čak i 12 ml što zvuči kao mnogo, daje prirodan efekt ako se dobro rasporedi u malim dozama na različita mjesta na licu. S druge strane, netko može dobiti prenapumpane obraze sa samo 3 ml.

KOJI JOŠ TRETMANI – SPOMENULI SMO JAGODICE I OBRAZE – SE KOMBINIRAJU DA BI SE DOBIO TAJ OSVJEŽENI IZGLED KOJI SVI ŽELE?

Za osvježenje lica (koje u Zagrebu u našoj klinici zovemo skin perfection) radimo kombinaciju PRGF krvne plazme od faktora rasta i Skin pen-a, najnovijim microneedling aparatom iz Amerike koji je 10 puta moćniji od bilo koje ranije verzije ovih aparata. U istom danu prvo radimo tretman iglicama kojima kontrolirano pravimo mikropovrede kože što za posljedicu ima obnavljanje kolagena, a zatim vadimo krv i centrifugiramo je, dobivamo faktore rasta koji su 3 puta gušći nego u samoj krvi i oni čine da koža prodiše. Ova dva tretmana savršeno osvježavaju kožu u kombinaciji s tretmanom podočnjaka, čak i kada ne želite filere na drugim mjestima ili botoks.

Ipak, treba znati da je ovo je individualno i zavisi od pojedinačnih potreba pacijenata kao i njihovih godina. Generalno, mlađim osobama, onima u dvadesetima, preporučujem Hydrafacial tretman koji kožu čisti i čini blistavom. U tridesetima je već vrijeme za blaže laserske tretmane koji popravljaju teksturu i jedrinu kože, u četrdesetima odlične rezultate daju tretmani krvnom plazmom i Skin pen. U pedesetima su tu aparati kakav je Venus Viva, a u šezdesetima skin boosteri i frakcijski laseri.

POSTOJE LI APSOLUTNE KONTRAINDIKACIJE ZA TRETMAN PODOČNJAKA HIJALURONSKIM FILERIMA?

Postoje i to su trudnoća, dojenje, teže autoimune bolesti i one koje se menifestiraju na koži, sistemske jake bolesti, i ekstremna sklonost ka jakom oticanju.

Sve informacije, kao i zakazivanje tretmana u Poliklinici Milojević možete obaviti na broj telefona +385 (0)1 485 4441, na adresi Gundulićeva 40 u Zagrebu i na e-mail adresi [email protected]

SAZNAJ VIŠE: