Koja je tajna zdrave kose Meghan Markle?

15.03.2022.
IMAGE SOURCE: Instagram Kensington Royal
RECOMMENDED

Ako se niste nikada pitali o tajnama kose Meghan Markle, sigurna sam da si ste ovih dana postavili to pitanje barem jednom zahvaljujući Konstrakti – apstraktnoj umjetnici koja će predstavljati Srbiju na Eurosongu. Iako je poruka pjesme prepuna zanimljive simbolike i kritike društva, odlučila sam vam zaista donijeti odgovor na to pitanje iz prvih stihova.

Za pomoć sam upitala Agnieszku Wirkus s dugogodišnjim iskustvom u beauty industriji, koja vodi Instagram i TikTok profile @virkusic te Facebook grupu Kosoljupci u kojem dijeli savjete za obnovu, održavanje i rast kose. 

OVIH DANA, SVI SE PITAJU KOJA JE TAJNA ZDRAVE KOSE MEGHAN MARKLE. ZNAŠ LI KOJA JE NJEZINA TAJNA?

Kako je otkrio popularni britanski magazin HELLO, vojvotkinja od Sussexa najrađe poseže za proizvodima iz kategorije profesionalne kozmetike. Među omiljenima su joj brendovi poput Kerastase, Welle, Kevin Murphy i Oribe. Proizvodi koje bira Meghan su bogati emolijensima, jer kako sama priznaje, voli svilenkasti izgled kose, a emolijensi pomažu u postizanju savršeno glatke kose. Zadatak emolijensa je stvoriti okluzivni sloj na kosi koji će spriječiti gubitak vode. Nije bila Konstrakta daleko od istine rekavši da je tajna kose Meghan Markle hidratacija!

Ipak, najveća tajna zdrave kose Meghan je balansirana prehrana koja obiluje u vitamin E! Njen omiljeni jutarnji zeleni smoothie sastoji se od jabuke, kelja, špinata, limuna i đumbira. Za ručak voli pojesti sushi ili zdravu salatu. Meghan priznaje da ne može odoljeti avokadu. 

ŠTO MISLIŠ KOJE SU NAJVEĆE ZABLUDE U DOLASKU DO ZDRAVE KOSE?

Najveće su zablude da postoji jedan savršen proizvod ili jedna univerzalna rutina koja će pasati svima. Sama često puta mijenjam rutinu i proizvode jer se potrebe moje kose mijenjaju u odnosu na promjene godišnjih doba, stanje kose,… Na kosu utječu i promjene životnih navika kao što je prehrana i sport. Svaka kosa je zaista jedinstvena i ne može se sve strpati u jedan koš. Najbolje je poznavati svoju kosu i uz osnovno znanje svaka cura može izvući ono najbolje iz svoje kose i što najbitnije, prihvatiti svoju teksturu te gustoću kose i zavoljeti je. Kroz moj profil nastojim da na jednostavan način naučim cure kako prepoznati potrebe kose da mogu je njegovati same doma i intuitivno odabrati proizvode koje im odgovaraju. Nekima, na primjer, naročito niskoporoznom tipu kose, prija skroz jednostavna rutina njege kose koja će se sastojati od šampona i regeneratora, dok je kod visokoporozne kose potrebna zahtijevnija njega koja će obuhvatiti puno koraka i proizvoda.

KOLIKO JE TRAJAO TVOJ PUT DO ZDRAVE KOSE?

S kosom nisam imala većih problema osim toga što mi je uvijek falilo volumena i kosa mi se brže masti. Imam tipičnu slavensku kosu koja je tanka i svilenkasta po prirodi. Moji problemi su počeli poslije lošeg kućnog farbanja kad sam zaželjela promjenu boje. Kosa je postala još tanja, a vrhovi bi pucali negdje na dužini ramena i kosa nije nikako uspjevala narasti. U oporavku su mi najviše pomogla ulja, na početku sam uvela orahovo i maslinovo ulje. Posebno sam htjela da kosa ne puca i zato sam počela regenerator ili masku ostavljati na vrhovima kose tijekom pranja jer je to kosu štitilo od isušujućeg djelovanja šampona. Za svoje pratiteljice ovu sam metodu nazvala “metoda RPR” što je skraćenica od ‘regenerator-pranje-regenerator’.

Prestala sam spavati s mokrom kosom i počela nositi zaštitne frizure, najčešće pravim labavu pletenicu. Ne sjećam se točno koliko dugo je trajao cijeli oporavak jer se kosa polako oporavljala i svaki mjesec je bila ljepša. Ono što mogu definitivno reći je da je put do lijepe kose maraton, a ne sprint. 

MNOGO JE IZBORA NA TRŽIŠTU. PONEKAD ZBUNJUJUĆE PREVIŠE IZBORA. ŠTO BI SAVJETOVALA OSOBAMA KOJE TEK KREĆU NA SVOJE PUTOVANJE DO ZDRAVE KOSE?

Osobama koje tek počinju preporučujem prvo odrediti svoj tip vlasišta prema kojem će birati šampon i ostale proizvode koje namjeravaju koristiti u svrhu njege vlasišta. Zatim odrediti tip kose prema kojem će birati proizvode za duljinu kose. Dakle uvijek odvojeno tretiramo njegu vlasišta i njegu vrhova kose. Vrlo česta pojava je na primjer masno vlasište i suhi vrhovi i nećemo biti zadovoljne ako koristimo sve proizvode namjenjene masnoj kosi ili sve proizvode namjenjene suhoj kosi. Ključno je poznavati poroznost (određujemo niskoporoznu, srednjeporoznu i visokoporoznu kosu) i strukturu vlastite kose gdje prepoznajemo finu, mekanu, laganu kao perje kosu – karakterističniju za slavenski tip ili oštriju, više žičastu kosu – karakterističniju za mediteranski tip. Kod fine kose, problem može biti držanje frizura i manjak volumena, za taj tip kose smjernica je kraće držanje maski i regeneratora, korištenje biljaka u njezi kose koji potiču volumen (na primjer nim, sena, kana) te proteini koji će malo učvrstiti kosu. Kod oštrije kose općeniti savjet je što veća primjena ulja i emolijensa koji omekšaju kosu, duže držanje proizvoda na kosi te leave in proizvodi.

MOŽEŠ LI NAM DATI PREPORUKU RUTINE ZA MASNU KOSU?

Kod masnog vlasišta preporučujem birati šampone s biljnim ekstraktima poput čička, kamamelisa, kadulje, koprive, ružmarina te s eteričnim uljima poput čajevca, cedra, lavande i s dodatcima algi. Primjer šampona za taj tip kose je Olival Ružmarin Limun. Ako imaš problem s masnom kosom, izbjegavaj šampone bogate uljima, s prisutnošću silikona i sastojka polyquaternum jer mogu otežati kosu i izazvati brzo maščenje. Kod masne kose bitan je redoviti piling, na primjer uz upotrebu zelene ili bijele gline. Bitno je također usvojiti pravilne navike tijekom pranja kose: šampon razblažujemo vodom i od njega napravimo sapunicu koja puno efikasnije opere kosu nego kad stavimo šampon direktno iz bočice. Šamponiranje tjemena uvijek radimo temeljito, bez žurbe, trebalo bi trajati oko 5 minuta. Kosu nikad ne ispiremo vrućom vodom, nego mlakom. Tjeme će se brže zamastiti ako ga peremo s pretoplom vodom. Trebamo zapamtiti da regeneratore ili maske uvijek stavljamo od dužine uha prema dolje, a mokru kosu nikako ne zadržavamo mokru u ručniku nego trebamo je odmah osušiti (barem tjeme). Ovih nekoliko jednostavnih savjeta može napraviti razliku kod osoba koje se bore s masnom kosom.

A PREPORUKU POSEBNO HRANJIVIH MASKI ZA SUHU I OŠTEĆENU KOSU?

Nedavno sam počela koristiti novu Afroditinu Professional masku iz linije Love is in the Hair, poslije korištenja kosa je dobiva na svilenkastosti i zaglađenosti za što su zaslužni emolijensi (baza joj je shea maslac, sadrži i kokosovo ulje, ulje macadamie, arganovo, avokado ulje i kakao maslac) te silikon (amodimethicone). Glicerin visoko u sastavu pruža hidratantna svojstva. S obzirom da maska sadrži keratin, kosa je podatna i “snažnija”. Maska će se svidjeti oštećenoj kosi koja ne voli tipične proteinske maske, s obzirom na formulaciju nema efekta suhe i napuhane kose već njegovane, zbog velikog udjela emolijensa.

AFRODITA

OWAY

Sljedeći odabir za suhu kosu je Moisturizing maska od talijanskog, ekološko održivog brenda Oway koji njeguje organske sastojke i proizvodnju. Maska ima laganu teksturu koja ne otežava kosu, a u isto vrijeme je lijepo nahrani. Bogata je biljnim ekstraktima i egzotičnim uljima i maslacima (patatua, babassu i muru muru). Osim toga ima savršen miris koji podsjeća na kolačiće s narančom i cimetom.

Zadnja preporuka je Wash out maska Mango & Vanilija od slovenskog brenda Butters. Maska je obilna emolijensima (shea maslac, kakao maslac, ulje avokada i kokosovo ulje) koji štite kosu od gubitka vlage i doprinose bržoj regeneraciji, također sadrži biljne proteine pšenice koje djeluju antistatički i spriječavaju efekt frizzy kose te provitamin B5 koji čini kosu više elastičnom i mekšom. Maska ima izrazito bogatu teksturu koja će goditi izmučenoj kosi.

BUTTERS

POSTOJE LI NEKI SASTOJCI U NJEZI KOSE NA KOJE BI TREBALO OBRATITI POSEBNU PAŽNJU – ŠTO IZBJEGAVATI?

Smatram da uvijek trebamo gledati sastav u cijelini i nema potrebe demonizirati pojedine sastojke jer je doza ta koja čini otrov. Potpuno bezbrižno možemo uživati u kozmetici jer EU ima stroga pravila i kad postoje i najmanje sumnje u opasnost pojedinog sastojka, zabranjuje ga se. Što se tiče djelovanja pojedinih formulacija na samu kosu i vlasište, nastojim izbjegavati šampone koje imaju u svom sastavu silikone jer se mogu taložiti nepotrebno na vlasištu i uzrokovati brže maščenje i otežanost kose. Izbjegavam također isušujuće alkohole u proizvodima bez ispiranja, tipa leave in, serum, pjene i u proizvodima za zaštitu od topline jer mi isušuju kosu. U drugim proizvodima ih često ne izbjegavam jer su dodani u zanemarivoj količini, najčešće u ulozi konservansa ili na primjer u tinkturama za vlasište potpomažu boljem prodiranju ekstrakata.

A POSTOJE LI SASTOJCI KOJE BI UVIJEK TREBALI UKOMPONIRATI U SVOJU RUTINU?

Svaka rutina je individualna, ali smatram da bi naša kosa bila sjajna, mekana i elastična, trebamo održavati ravnotežu između proteina (gradivnog dijela kose), emolijensa (zaštite kose) i humektansa (hidratacija kose). Izmjenjujući proizvode koje se temelje na ovim 3-ma skupinama sastojaka, možemo postići zdravu kosu u ravnoteži.

I ZA KRAJ OTKRIJ NAM TAJNU ZDRAVIH VRHOVA. KAKO TO MOŽEMO POSTIĆI?

Tajna zdravih vrhova je zaštita jer kao najstariji dio kose su najviše podložni oštećenjima. Najviše moramo paziti na vrhove dok su mokri – kad operemo kosu, moramo je baš nježno ocijediti umjesto agresivno trljati ručnikom. Zatim, prije samog sušenja nužno je staviti zaštitini serum sa silikonima ili zaštitu od topline, pogotovo ako sušite kosu toplim zrakom ili stilizirate. Dok sušite kosu trebate pripaziti da sušilo držite daleko od krajeva, također izbjegavajte češljanje mokre kose, ukoliko prethodno niste stavile proizvod koji olakšava klizanje četke. Kad osušite kosu, preporučujem završni touch serumom sa silikonima za dodatnu zaštitu.

SAZNAJ VIŠE: