SEARCH

Kemijske opekline: kako oporaviti kožu nakon prejakih kiselina

Ako se dogodi da kod kuće dobijete kemijske opekline uzrokovane proizvodima za njegu kože, evo kako sanirati štetu koju mogu nanijeti kemijski eksfolijanti
02.03.2025.
IMAGE SOURCE: Pinterest
RECOMMENDED

Usavršavanje skincare rutine često je igra pokušaja i pogrešaka. Ponekad su potrebne godine kako biste otkrili što vam doista odgovara, posebno ako imamo u vidu da je strpljenje često najvažniji sastojak kada je u pitanju njega kože. No, čak i kada pronađete ono što vam odgovara, morate biti pažljivi s aktivnim sastojcima da ne pretjerate i ne napravite sebi neki problem. Ovo je posebno važno ako volite učinke koje daju kemijski eksfolijanti poput AHA i BHA kiselina, ali još ne znate kako ih sigurno koristiti ili eksperimentirate s jačim koncentracijama na svoju ruku (da, čak i nakon godina upotrebe). Nažalost, samo jedna aplikacija, ako nije sprovedena pravilno (možda ste nanijeli više proizvoda ili ga ostavili duže nego što je preporučeno), može biti dovoljna da dobijete kemijske opekline.

Kemijske opekline ostavljaju kožu crvenom, upaljenom i osjetljivom na dodir, a mogu biti različite jačine. Ovisno o tome koliko ste pretjerali i sada vaša koža trpi neugodne kemijske opekline, evo nekoliko načina kako ih tretirati:

#1 Odmah isperite lice i držite ga pod hladnom vodom oko dvadeset minuta

Ako je opeklina zaista ozbiljna, posebno ako osjetite jak bol i pečenje, te primijetite intenzivno crvenilo i plikove (takvi slučajevi prijavljeni su na TikToku, čak i nakon upotrebe provjerenih proizvoda poput The Ordinary AHA 30% + BHA 2% Peeling Solution), prvi korak je temeljito ispiranje bez upotrebe sredstava za čišćenje, uz hlađenje, baš kao i kod svake druge vrste opeklina.

Kontaktirajte liječnika i ne nanosite odmah proizvode poput vazelina i drugih okluziva bez konzultacija sa stručnom osobom.

#2 Pauza od svih proizvoda za njegu kože

Obustavite korištenje svih jakih proizvoda poput retinola, salicilne kiseline ili glikolne kiseline jer će dodatno pogoršati stanje. Nemojte koristiti proizvode koji su namijenjeni za “popravak” ili “liječenje” bilo kojeg problema s kožom i držite se osnova poput najblažeg čišćenja i hidratacije, koristeći nježne proizvode.

#3 Fokusirajte se na obnovu lipida kože

Kemijske opekline izravno uništavaju zaštitni sloj kože, što dovodi do osjetljivosti i iritacija kada je narušen. Obogatite svoju rutinu njege kože sastojcima poput centelle, hijaluronske kiseline, glicerina, ceramida i skvalena kako biste obnovili vlažnost kože i vratili joj zdravo stanje.

#4 Uključite sastojke koji umiruju kožu u svoju rutinu

Opeklina i iritirana koža trebaju doze umirujućih sastojaka koji će je smiriti i smanjiti upalu. Unaprijedite svoju rutinu proizvodima obogaćenim sastojcima poput aloe vera, centella asiatica, alantoina, bisabolola i ekstrakata korijena sladića. Birajte proizvode s jednim sastojkom kako ne biste preopterećivali kožu.

#5 Zaštita od sunca je ključna

Kemijske opekline čine kožu preosjetljivijom na sunčevu svjetlost, što može dodatno pogoršati njezino stanje. Ne zaboravite redovito koristiti kremu za sunčanje sa SPF 50, idealno s mineralnim zaštitnim faktorom poput cinka.

#6 Posjetite stručnjaka

Ako opekline ne prolaze ili se pogoršavaju, najbolje je konzultirati dermatologa koji će vam preporučiti odgovarajući tretman i pomoći u procesu oporavka. Pored toga, naoružajte se strpljenjem. Koži je potrebno vrijeme da se oporavi i ponovno izgradi svoje mehanizme obrane.

SAZNAJ VIŠE: