Kako je Ema Kaiser razdrmala bečku art scenu

U Beču se uvijek događaju uzbudljive stvari na art sceni, a jedna od novih zvijezda te scene je naša Ema Kaiser koja vodi dvije galerije
15.06.2023.
IMAGE SOURCE: @ericasamoahstudio
RECOMMENDED

Ema Kaiser je jedna od onih žena koje odmah zapamtite. Šanse da je nećete zapamtiti ako s njom provedete barem 5 minuta u razgovoru su nikakve. Ema ispuni prostoriju vlastitom energijom, direktna je (za neke možda i previše), iskrena, sve je veseli i uzbuđuje. Kako bi se reklo: „she is unapologetically herself“. Biti svoja i živjeti svoju istinu, napredovati u karijeri, biti samohrana majka je borba koju mnoge žene prolaze, ali Ema je odlučila da će njena priča biti primjer kako se može ostvariti u polju interesa ako se ustraje i radi. Znam da joj se ovaj uvod možda neće svidjeti jer u njemu postoji mala doza patetike, ali nije me briga. Poznajem je već godinama, prošle smo kroz milijun životnih situacija i danas je sretna i ponosna gledam kako mijenja stvari na bečkoj art sceni i oko sebe okuplja snažne žene koje je u tome podržavaju. Prije mjesec dana sam je posjetila uoči večere koju je kuća Chanel priredila u staroj bečkoj vili koju je Ema pretvorila u galeriju. Dugo nismo razgovarale „on the record“ o svemu što se događa u njenoj karijeri, pa sam je zamolila da napokon sjednemo i ispravimo tu nepravdu.

Kakav je osjećaj biti the most talked about person u umjetničkim krugovima? Pogotovo ako u obzir uzmemo sve porođajne muke karijere u zemlji koja nije tvoje mjesto rođenja?

Najbolji na svijetu. Današnji fenomen je imposter sindrom zbog kojeg čovjek ne može vjerovati je li stvarno ključ uspjeha njegov osobni angažman ili čista slučajnost. Kada razmišljam o svojoj karijeri i uspjehu, izvana izgleda kao čista slučajnost, ali onda se sjetim koliko sam se žrtvovala i koliko sam praznih kilometara prošla i znam da ništa nije slučajno. Uvjerena sam da u Hrvatskoj jednostavno nije bilo vrijeme ni mjesto za moje ambicije kao ni dovoljno poštovanja za umjetnost. U Hrvatskoj ima drugih prioriteta što je logično jer ako u zemlji velik broj stanovništva živi na rubu egzistencije logično je da se pažnja usmjeri na razvoj ekonomije i goruće probleme. U toj situaciji nemaš volje za belle arts.

Prvi razgovor smo vodili prije nekoliko godina i tada si još bila u povojima karijere. Što se sve promijenilo od tada?

Sve se promijenilo, imam iskustva, prave kontakte i poštovanje cijele kulturne scene. Od tad sam radila za etablirane institucije kao vanjski konzultant uključujući Sotheby´s i Biennale di Venezia. Napravila sam i doktorat koji mi je dao potrebni kredibilitet za napredak u karijeri. U bečkim krugovima je edukacija jako cijenjena i donijet će vam status koji je potreban da biste prešli na sljedeći nivo. Mogu reći da sam prošla taj put od mlade djevojke željne znanja do žene koja ga sada ima iza sebe.

Cijeli Beč bruji o tvojoj novoj galeriji koja u stvari nije galerija već vila iz 1902. godine u centru grada koju si oživjela. Koja je priča iza toga?

Vila je izgrađena za Hertu Mautner-Jäger, iz dinastije Mautner-Markhof, obitelji koje je podržavala umjetnike poput Klimta, Schiele ili Koloman Mosera za vrijeme „fin de siecle“. Herta je bila prava feministkinja tog vremena, osnovala je prvu gimnaziju samo za djevojke i borila se za prava da žene mogu studirati. Uz to je vodila Salon u njezinoj vili gdje su se susretali svi pravi zeitgeisti njene generacije i gdje su se iznosile progresivne ideje u umjetničkim krugovima. Moje ideja je oživjeti tu atmosferu Salona i pokazati inspirirajuće izložbe i ubaciti trans medijalni program uz izložbe kao performanse, koncerte, talk sessions itd.

Tvoju priču je podržala i kuća Chanel za koju si odradila ovo snimanje. Kako je došlo do suradnje s brendom? Znam da nije baš lako ostvarivo da Chanel obrati pažnju na neki projekt?

Fortes fortuna adiuvat. Surađivati s Chanelom u prvom art projektu koji podržavaju je veliko priznanje. Nije samo stvar toga da je Chanel jedan od najpoznatijih svjetskih brendova, već je i ova suradnja bila najprecizniji projekt u gradu što se tiče eklektičnog miksa umjetnosti i mode. Za to sam izabrala umjetnicu Michaela Schwarz-Weismann koje je portretirala najmoćnije žene umjetničke scene kao iritaciju na Baselitza, koji je više puta izjavio da žene nisu dobre slikarice. Michaela slika žene naopako jer sa ženama (po viđenju šovinista koje provocira s djelima) nikad nije sve pravo i nešto ne štima, nisu dobre majke, previše rade, predebele su ili premršave. U glavnom nisu u redu. Chanelu se svidio izbor žena koje je Michaela portretirala i odlučili su za izložbu angažirati svog fotografa i stilisticu i surađivati s nama. Uz to su vili priredili ekskluzivnu gala večeru na koju su pozvali poznate ljude iz umjetnosti iz cijelog svijeta.

U najavi su neke uzbudljive izložbe od svjetske važnosti. Možeš li nam otkriti one koje su 100% potvrđene?

Trenutno imam grupnu izložbu s Kuratorom Reinerom Opokuom, koji se nedavno doselio u Hrvatsku. Reinerea znam već 20 godina i on je moj veliki mentor. U vili su trenutno izloženi svi najvažniji i najcjenjeniji umjetnici od kojih su neki došli na otvorenje i sami odabrali djela za izložbu Once Upon a Time..Today. Trenutno su izložena djela Juliana Schnabela, Davida LaChapellea, Arnea Quinzea, Leiko Ikemura, Marthe Jungwirth itd.

Imaš i galeriju u gradu u kojoj su postavljene izložbe mladih suvremenih umjetnika. Kako raspoređuješ vrijeme između ova dva velika posla?

Team work makes the dream work. Imam dvije predobre suradnice na koje sam jako ponosna. To je za mene i pravi female empowerment, njima dati dovoljno hrabrosti i samopouzdanja da mogu samostalno donositi odluke i reagirati bez mene stalno prisutne.

Svaka braNŠa ima svoje dobre i loše strane i nekako mi se čini da ove kreativne branše znaju biti i podlije od onih za koje se ta podlost nekako očekuje. Jesam li u pravu? Je li išta fer u umjetnosti danas?

Imaš pravo. Jako je gadno, pogotovo ako si mlada i uspješna žena, i svatko misli da te može izvozati i iskoristiti. But the time has come. Imam strašnu potporu pogotovo od žena i tog ženskog communityja koji se počeo formirati na sceni. Tu smo jedna za drugu i podržavamo se po svim pitanjima.

Koji bi savjet dala svim djevojkama koje žele uspjeti u svijetu umjetnosti?

To stvarno moraš željeti i biti jako vrijedna. Trebaš imati pravo radno vrijeme kojeg se moraš držati. Mani se alkohola i sličnih stimulansa.

SAZNAJ VIŠE:
Lucija Vogrinc
| 18.08.2022.