Inovativni dizajn koji osigurava čišće oceane

Neprofitna organizacija „The Ocean Cleanup“ osmislila je sustav za hvatanje plastike s ciljem uklanjanja 90% plastike iz oceana do 2040. godine gdje se u središtu pozornosti nalazi velika nakupina otpada u Tihom oceanu
28.09.2022.
IMAGE SOURCE: Instagram @theoceancleanup
RECOMMENDED

Najveći ocean na svijetu pati od velikog zagađenja smećem. „The Great Pacific Garbage Patch“, ili velika pacifička mrlja smeća predstavlja nakupinu morskog otpada u sjevernom Tihom oceanu. Ova velika nakupina smeća poznata je i pod nazivom Pacifičkog vrtloga smeća te se proteže od zapadne obale sjeverne Amerike pa se do Japana. Neprofitna organizacija „The Ocean Cleanup“ odlučila je stati na kraj ovom zagađenju te nastaviti svoju misiju uklanjanja 90% plutajuće plastike koja zagađuje vode do 2040. godine. svojim inovativnim sustavom hvatanja plastike Ocean Cleanup je bio nominiran u kategoriji „društveni utjecaj“ za nagradu za dizajn  2019. godine.

„The Ocean Cleanup“ nastoji smanjiti zagađenje u oceanima razvijanjem i povećavanjem umjetnih obala koje hvataju plastiku i lakše ju vade iz vode. Organizacija trenutno razvija treću fazu nazvanu System 003, nakon što su uspješno testirali System 002. Treća faza sastoji se od sustava čišćenja koji se proteže na 2500 metara ukupne dužine, a uvodi se i treće plovilo za rad. Povećanje raspona označava i povećanje stope plastike koja će se uhvatiti tijekom operacije.

Kako funkcionira sustav hvatanja plastike?

Koristeći računalno modeliranje, tim predviđa koje su ključne točke gdje trebaju biti postavljeni njihovi uređaji i sustavi za čišćenje. Na toj lokaciji će kreirati umjetnu obalu u obliku slova C koja proizvodi cirkulirajuće struje što pomažu da se plastika počne kretati prema zoni hvatanja. Dok plovila koja drže umjetne obale (odnosno mreže) klize po vodi, njihov raspon krila, brzina i smjer se ispravljaju i održavaju te na taj način prikupljaju plastiku i otpad. Kada se sustav napuni, mreža se zatvara, odvaja od sustava, unosi se na brod i isprazni na plovila. Ciklus se zatim ponavlja.

Uhvati, isperi, recikliraj i ponovi…

…sve dok oceani ne budu čisti. To je krilatica organizacije „The Ocean Cleanup“. Organizacija prikupljeni otpad i plastika odvozi u reciklažne pogone te čak planiraju reciklirati pronađeni otpad i plastiku kao predmete i proizvode. Ocean Cleanup-u je cilj osmisliti plutajuće sustave dizajnirane za hvatanje plastike koja varira od najmanjih komadića do velikih krhotina, uključujući odbačene ribarske mreže. Kako bi postigli taj cilj, organizacija radi na zatvaranju izvora onečišćenja i čišćenju onoga što se već nakupilo u oceanu. Aktivno upravljanje i računalno modeliranje omogućuju timu da locira točke gdje se nalazi najveća koncentracija otpada.

Hrvatska je također pokrenula akciju čišćenja podzemnih voda gdje je uklonjeno više od 11 kubika otpada. Pogledajte kako je izgledala cijela akcija.

SAZNAJ VIŠE: