HPR retinol ili čisti retinol: što je učinkovitije?

HPR retinol je izvrsna inovacija za sve kojima se čini da retinol nije za njih. Manje iritacija i crvenila, a bolji učinak. Otkrivamo kako je to moguće.
21.10.2023.
IMAGE SOURCE: Superskin.hr, Dermacare, FabuSpot, Pinterest; Raie,woodscopenhagen, PopSugar, Marissa Gimeno, @AnnaÖjdahl
RECOMMENDED

Nekad mi se čini da nema ništa novo pod suncem, a onda me beauty industrija zaista iznenadi. Kad sam 2021. prvi put čula za Hydroxypinacolone Retinoate ili granaktivni retinol, mislila sam da je samo još jedan u nizu pokušaja izmišljanja tople vode. Od 2021. prošlo je dovoljno vremena i iskustava da sve više razmišljam ubuduće samo koristiti HPR retinol serume, a razlog je jedan – manje retinol iritacija.

HPR retinol ili čisti retinol

Što je HPR retinol?

Na tržištu se prije jedno dvije godine pojavio HPR retinol čije je puno ime Hydroxypinacolone Retinoate. Sigurna sam da ste čuli za njega, ali ne kao HPR retinol već pod imenom granaktivni retinol. HPR je zapravo ester retinoične kiseline. Ono zbog čega je postao zanimljiv jest njegova aktivnost u koži. Naime, retinol mora proći dva koraka konverzije da bi se pretvorio u retinoičnu kiselinu, a u svakom koraku konverzije gubimo dio koncentracije.

HPR retinol ili čisti retinol

HPR retinol dalje nije jak kao retinoična kiselina, ali pruža bolji učinak od čistog retinola. Dodatna karakteristika zbog koje vjerujem da će baš ovaj retinoid preplaviti tržište vezana je uz crvenilo, ljuskanje i iritacije. Neki će reći, ako nema ljuskanja, to je znak da retinol ne djeluje. No prije nego nastavimo, moramo shvatiti kako uopće djeluje retinol.

Kako djeluje retinol?

Svi se retinoidi u koži moraju konvertirati u retinoičnu kiselinu kako bi bili aktivni. Retinoična kiselina veže se na receptore koji se nalaze na samoj jezgri u stanici kože. Receptori na koje se vežu retinoidi zovu se RAR i RXR. Kad se spoje ovi receptori i retinoična kiselina, pokreće se čitav niz procesa u koži poput bržeg stvaranja novih stanica kože, sinteze kolagena (znači manje vidljive bore), bolja prokrvljenost, dolazi do smanjenja prekomjernog lučenja sebuma, a regulira se čak i prekomjerna pigmentacija kože.

Kad dođe do zasićenja receptora, koža stvara nove receptore. Zato se kaže da se s retinolom treba početi polako, jer s tim postupnim uvođenjem zapravo “vježbamo” stanice kože koje s vremenom stvaraju sve više receptora na koje se retinoidi mogu spojiti i dati željeni učinak. Što dulje koristimo retinoide, koža stvara više receptora. Više receptora na jezgri znači da stanica može primiti više retinoične kiseline. Upravo zato je učinak retinoida s protekom vremena bolji i jači, jer koža može više retinoične kiseline učiniti aktivnom. 

ŠTO SE DOGAĐA AKO NEMA DOVOLJNO RECEPTORA?

Kad kožu zasitimo s mnogo više retinoične kiseline nego što ona to može “upiti” s receptorima, tada nastaju problemi poput iritacija i crvenila. Kad se retinoična kiselina nema na što spojiti u koži, ona tada stvara probleme s kojima se većina susreće, jer ne prati metodu postepenog uvođenja. Za maksimalan učinak retinoida kožu treba “vježbati”. Zato izostanak crvenila i iritacija je znak da pravilno uvodimo retinoide, a ne da oni ne djeluju.

Zašto je za osjetljivu kožu bolji HPR ili granaktivni retinol nego čisti retinol?

HPR retinol ne uzrokuje iritacije ili crvenilo. Kako bi postao aktivan nije potrebna enzimska konverzija u retinoičnu kiselinu, kao što je to slučaj kod većine retinoida. Također, mnogo je stabilniji. Jedan od najvećih problema s retinolom jest njegova nestabilnost, koja čak u pakiranju dok proizvod stoji na polici i po dvije godine može opadati. HPR retinol je mnogo bolji odabir za osjetljivu kožu, ali i dalje se preporučuje postepeno uvođenje. Iako postoje naznake da pruža bolji učinak od čistog retinola, on ipak nije zamjena za ljekovite kreme s retinoičnom kiselinom koju možemo dobiti samo na recept dermatologa.

HPR retinol ili čisti retinol

Smije li se kombinirati HPR retinol i čisti retinol?

Osobno ne bih sama kupila dva odvojena seruma od kojih je jedan s čistim retinolom, a drugi s HPR retinolom pa miješala. Zapravo za to nema ni potrebe jer većina seruma već sadržava oba oblika.

HPR retinoli dostupni u Hrvatskoj

Dermalogica
DERMALOGICA

Dermalogica Dynamic skin retinol Kombinacija HPR + Retinol Gdje kupiti: Dermacare Centri i dermacare.hr

THERAMID

Elizabeth Arden Retinol + HPR Ceramide Rapid Skin-Renewing Water Cream Kombinacija HPR + Retinol Gdje kupiti: fabuspot.hr, douglas.hr

The Ordinary Granaktivni retinol
THE ORDINARY

The Ordinary Granaktivni retinol Čisti granaktivni retinol Gdje kupiti: superskin.hr

THERAMID

Theramide Clinical vitamin A Kombinacija HPR + Retinol Gdje kupiti: superskin.hr

APRIVE

Aprive Master retinol 1% Kombinacija HPR + Retinol Gdje kupiti: aprive-cosmetics.com

SAZNAJ VIŠE: