Grafiti na neboderima Los Angelesa su postali viralni

Oceanwide Plaza, razvojni projekt koji je trebao transformirati krajolik susjedstva, sada je postao poznat po svojim nepotpunim, a sada grafitima ukrašenim, neboderima
24.03.2024.
IMAGE SOURCE: Kelvin Cheng
RECOMMENDED

Tri velika nebodera u srcu Los Angelesa postali su središte kontroverze nakon što su prekriveni grafitima. Ova trojica divova, nekada simbol budućnosti i prosperiteta Oceanwide Plaza, sada su postali platno za umjetnike ulične umjetnosti, potičući žustre rasprave među građanima, vlastima i umjetničkom zajednicom.

Oceanwide Plaza: izraz umjetnosti ili vandalizam?

Oceanwide Plaza, razvojni projekt koji je trebao transformirati krajolik susjedstva, postao je poznat po svojim nepotpunim, a sada grafitima ukrašenim, neboderima. Umjetnici su započeli ovu transformaciju krajem siječnja, penjući se na vanjske strane nebodera kako bi ih obilježili svojim šarenim dizajnima i porukama. Ova iznenadna promjena nije prošla nezapaženo, potičući raspravu o umjetnosti, vandalskim djelima i stanju gradskog planiranja.

Oceanwide Plaza

Oceanwide Plaza u Los Angelesu trebao je biti ambiciozan projekt koji bi transformirao susjedstvo i postao prepoznatljiv dio krajolika grada. Planirani su tri nebodera visoke razine luksuza, koji bi sadržavali luksuzne stanove, hotel od pet zvjezdica i otvorenu galeriju s trgovinama i restoranima. Među mnogobrojnim sadržajima bile su privatne kino dvorane, park od dva hektara, usluge groominga za kućne ljubimce i bazen na krovu. Također, bila je najavljena suradnja s poznatim trenerom fitnessa kako bi se kreirao zdrav način života za stanovnike. Vizija projekta bila je redefinirati siluetu Los Angelesa i stvoriti živopisno urbano okruženje. Nažalost, financiranje za projekt je nestalo, pa je razvoj bio zaustavljen, a neboderi su ostali nedovršeni i napušteni. Nedovršeni neboderi sada su postali stvarnost koju krase umjetnička djela koja polariziraju zajednicu.

Oceanwide Plaza

Stajališta oko ovog novonastalog fenomena su podijeljena. Dok neki građani oduševljeno pozdravljaju novo lice tih zgrada, nazivajući ih izrazom kreativnosti i slobode umjetnosti, drugi osuđuju grafite kao vandalsko djelo koje degradira okoliš i potiče neurednost u gradu. Različite perspektive izazivaju duboku podjelu u mišljenjima građana i vlasti.

Jedna strana podržava grafite kao oblik umjetničkog izraza i slobode izražavanja. Oni vide grafite kao način da se pridigne glas mladih umjetnika i izraze kreativnost na nekonvencionalan način. Za njih, ova nova slika nebodera predstavlja živu i dinamičnu kulturu grada, otvarajući prostor za nove oblike umjetnosti i samoizraza. S druge strane, kritičari osuđuju grafite kao vandalizam koji šteti imidžu grada i narušava estetiku okoline. Oni tvrde da je ova transformacija nedovršenih nebodera znak propusta vlasti i nedostatka nadzora nad urbanim prostorom. Za njih, grafiti su simbol nepoštovanja prema javnoj imovini i potiču kaos i neurednost u gradu.

GRAFITI

Napetost između ove dvije suprotstavljene perspektive rezultirala je vatrenim debatama na društvenim mrežama, u lokalnim vijestima i među političkim liderima. Dok neki pozivaju na zaštitu i očuvanje umjetnosti ulične umjetnosti kao važnog dijela urbane kulture, drugi zahtijevaju hitne mjere kako bi se uklonili grafiti i spriječilo daljnje vandaliziranje javnog prostora.

los angeles

U međuvremenu, nadležne vlasti pokušavaju pronaći ravnotežu između zaštite javne imovine i poticanja umjetničke kreativnosti. Gradski dužnosnici su najavili planove za čišćenje i osiguranje nebodera, ali istovremeno otvaraju dijalog s umjetnicima i zajednicom kako bi se pronašla održiva rješenja za budućnost.

Dok rasprave i dalje traju, tri nebodera u Los Angelesu ostaju prekrivena grafitima, svaki sloj umjetničkog izraza nosi sa sobom svoju priču i poruku. Dok se grad suočava s izazovima koji proizlaze iz ove situacije, jedno je sigurno – ova trojica divova sada su postali simbol dijaloga između kreativnosti i javne sigurnosti, predstavljajući pitanje što znači biti grad otvoren za umjetnost i slobodu izražavanja.

SAZNAJ VIŠE:
Matija Pavleković
| 25.11.2023.
Lucija Vogrinc
| 14.10.2022.