Što je liposomalni vitamin C i je li zaista bolji za osjetljivu kožu?

Liposomalni vitamin C je inovacija koju smo čekali. Otkrivamo 3 razloga zašto ćete liposomalni vitamin C obožavati više od askorbinske kiseline
17.10.2023.
IMAGE SOURCE: Pinterest; The Skincare Edit, Happy Orange, Nutricious Life, Hypebae, MuchaTseBle, Manifest Supply,
RECOMMENDED

Susreli smo čisti vitamin C, stabilni vitamin C, a sad se sve više traži liposomalni vitamin C. Što je liposomalni vitamin C i zašto ćete ga obožavati više i od čistog i od stabilnog vitamina C, otkrivamo u nastavku.

vitamin c

Što je čisti vitamin C?

Kad se navodi pojam ‘čisti vitamin C’ misli se na vitamin C u svom osnovnom obliku poznatom pod kemijskim nazivom askorbinska kiselina. To ne implicira kako postoje prljavi oblici vitamina C, ali postoje drugi oblici vitamina C koji se koriste u kozmetičkoj industriji koje zovemo stabilni. Za razliku od stabilnih oblika vitamina C, čisti vitamin C (askorbinska kiselina) voli stupati u kontakt sa zrakom, vodom te mijenjati se pod utjecajem UV zračenja, stoga je vrlo nestabilan. Još jedan problem s čistim vitaminom C vezan je uz nizak pH na kojem je on učinkovit, što mnogi dožive kao peckanje ili osjećaj da ih je vitamin C iziritirao.

stabilni vitamin c

Što je stabilni vitamin C?

Stabilni oblici vitamina C na sebi imaju dodane molekule koje sprječavaju da askorbinska kiselina stupa u kontakt sa zrakom, vodom ili da se mijenja pod utjecajem UV zračenja. Najčešće korišteni stabilni oblici vitamina C su etilirana askorbinska kiselina, askorbil glukozid, magnezij askorbil fosfat, tetraheksildecil askorbat i mnogi drugi. Osim što se ne kvare (zbog čega je mnogo manja šansa da se dogode iritacije) stabilni vitamini C aktivni su na visokom pH faktoru stoga vrlo rijetko izazivaju iritacije. Loša strana stabilnih vitamina C jest ta da ih koža prvo mora obraditi i pretvoriti u askorbinsku kiselinu da bi se dobio željeni učinak, a u praksi to znači da ako smo počeli s 10% stabilnog vitamina C na kraju ćemo završiti s manjom koncentracijom askorbinske kiseline, stoga je učinak sporiji.

liposomalni vitamin c

Što je liposomalni vitamin C?

Liposomalni dio u liposomalnom vitaminu C ne odnosi se na oblik vitamina C već na tehnologiju dostave. Ako je vitamin C liposomalan to se odnosi na činjenicu da je vitamin C pohranjen u sitne kapsule s liposomalnom (lipidnom ili masnom) membranom. Možemo slikovito zamisliti kako smo vitamin C (bilo askorbinsku kiselinu ili bilo koji oblik stabilnog vitamina C) pohranili u kuglice napravljene od lipida, koji imaju dvije funkcije; kao prvo ovakav oblik inkapsulacije čuva vitamin C od vanjskih utjecaja kako se ne bi pokvario, a kao drugo liposomalna tehnologija znači bolju dostavu u sam organizam pa time dobiva veća bioraspoloživost. Ovo potonje znači da će organizam uspjeti veći dio koncentracije vitamina C iskoristiti i upotrijebiti baš onako kako je namijenjeno dakle bioraspoloživo.

Liposomalni vitamin C biti će manje sklon kvarenju, što u konačnici znači mnogo manju mogućnost iritacija za kožu, a kako je naša koža prepuna lipida, mnogo lakše propušta lipidne sastojke nego vodene, stoga će mikrokapsule pune vitamina C doprijeti dublje u kožu, tu će se otopiti i ispustiti vitamin C. Najbolja stvar kod liposomalnog vitamina C jest činjenica da se u lipidnu mikrokapsulu može pohraniti čisti vitamin C, a za nas to u konačnici znači da vitamin C neće peći dok putuje kroz kožu (što se mnogima dogodi kad koriste serum s askorbinskom kiselinom), a njegova aktivnost će početi na pravom mjestu; duboko u koži gdje je poželjna čista askorbinska kiselina, umjesto na koži gdje nas čisti vitamin C može peći.

Liposomalni vitamin C se vrlo često susreće u obliku suplemenata, dok se kao tehnologija dostave za serume u svrhu njege kože tek otkriva i širi. Vitamin C serumi su već sami po sebi često skupi, a svaki proces inkapsulacije diže cijenu. Stabilni oblici vitamina C u većini slučajeva su sami po sebi topivi u uljima odnosno lipidima, stoga nema potrebe dodatno ih inkapsulirati, no za čisti vitamin C liposomalna tehnologija dostave je sjajno rješenje maksimizacije učinkovitosti i smanjenja iritativnog potencijala.

vitamin c

Postoje li sastojci s kojima se liposomalni vitamin C ne smije miješati?

Što se tiče liposomalne kapsule tu nema strogih pravila, ali kao što se inače ne preporučuje nanositi vitamin C i eksfolirajuće kiseline ili retinol jedne za drugima, tako nema potrebe ni ovdje miješati te sastojke istu večer. Uostalom, vitamin C nam je zaista izvrstan sastojak za jutarnju rutinu uz SPF.
Nažalost na našem tržištu kao ni na svjetskom (osim ako ćete skoknuti u Kaliforniju) još uvijek nije prisutan velik broj seruma s liposomalnim vitaminom C, ali vjerujem kako će ova tehnologija preplaviti tržište kroz dvije do tri godine. A za sve skincare fanatike ili profesionalce vjerujem da će vam na temu liposomalnog vitamina C biti zanimljiva za čitanje i ova studija.

SAZNAJ VIŠE: