Arhitektonski studio NOP je novim projektom vratio sportski duh u Zlatar Bistricu

05.05.2022.
IMAGE SOURCE: Bosnić+Dorotić, Danijel Krznarić

Zlatar Bistrica, malo mjesto u Hrvatskom Zagorju, napokon je dobilo novu i modernu sportsku dvoranu u kojoj ne samo da će se odvijati treninzi i sportski događaji, već će dvorana služiti i kao mjesto neformalnih druženja i djeci važne socijalizacije. Iza ovog društveno važnog projekta stoje arhitekti iz NOP studija, a ulogu glavnog investitora preuzela je osnovna škola Zlatar Bistrica. Sportska dvorana projektirana je za potrebe zajednice i natjecateljskih klubova i nalazi se na mjestu školske sportske dvorane koja je oštećena u požaru. Ovaj je projekt jedan od četiri nominiranih projekata za nagradu „Viktor Kovačić“ Udruženja hrvatskih arhitekata za najbolji arhitektonski projekt u prošloj godini.

Sportska dvorana se često izvodi kao dio školskog kompleksa i u manjim zajednicama predstavlja glavno funkcionalno žarište. „Sportske dvorane među najvećim su interijerski prostorima u javnom režimu korištenja i poprišta su najrazličitijih okupljanja zajednice poput sajmova, koncerata i drugih događanja“ napisao je arhitekt Maroje Mrduljaš. Dvorana povezuje društveni, rekreativni i sportski život koji na zajednicu ima učinak homogenizacije i povećanja kvalitete življenja u lokalnoj sredini. Nova sportska dvorana pokazuje ambicije lokalne zajednice u manjim sredinama da putem sporta postaju prostori većih događanja.

Maroje Mrduljaš je također napisao da je projektiranje sportske dvorane važan urbani zadatak koji „mora razriješiti temeljnu kontradikciju između projektiranja jednostavne hale i osiguravanja digniteta važne javne zgrade“. To znači da se ne bi smjela propustiti prilika da se u dizajniranju jednog takvog funkcionalnog prostora osigura i njezin kulturni doprinos. Ova nova sportska dvorana obuhvatila je i funkcionalni i kulturni dio zajednice.

Objekt dvorane s velikim rasponima donekle koristi logiku i rješenja velikih hala za koja postoje spremna tehnička rješenja koja se prilagođavaju za ovu svrhu. Dvorana je smještena na dijelu terena koji pada prema zapadu interijeru je ostvaren prostorni kontinuitet od povišene galerije u nivou školskog trga do sportskih terena koji su u razini pristupa na jugu. Interijer definiraju krovni drveni lamelirani nosači i sekundarna konstrukcija, a dosljedno su korišteni drveni elementi u svrhu akustike i opreme, kao akcenti poput klupa na tribinama ili obloge zidova oko terena. Zapadno uzdužno pročelje projektirano je s karakterističnim zakošenim betonskim panelima koji omogućuju prodor svjetla u interijer, ali sprječavaju pretjerano osunčanje sa nepovoljne zapadne strane. „S trga lijepo se sagledavaju sve aktivnosti u dvorani, a isto vrijedi i u obrnutom pravcu: trg i nutrina dvorane međusobno se podupiru i raznolike aktivnosti vizualno su isprepletene“, napisao je Maroje Mrduljaš.

Kao vanjska površina fasade u betonu je korišten dolomitni agregat dijabaz koji svojim karakteristikama i tamno zelenom bojom asocira na lokalne materijale, prvenstveno sljemenski kamen koji je eksploatiran i nije više dobavljiv. Zidovi su projektirani kao troslojni elementi sa središnjim slojem u funkciji izolacije, dok su vanjske i unutarnje plohe završno obrađene u kontroliranim uvjetima. Svaki aspekt projekta tretiran je s jednakom pažnjom pa su time i „svi događaji koji se u njoj i oko nje odvijaju dobili promišljeni i prikladni arhitektonski okvir: od velikih priredbi u kojima sudjeluje čitava zajednica pa do intimnog, neformalnog druženja“, objasnio je Maroje Mrduljaš.

SAZNAJ VIŠE: