Je li svima omiljeni vitamin C kriv za vaše probleme s kožom?

TikTok (i dermatolozi) bruje o tome kako vitamin C zapravo može naškoditi vašoj koži, donosimo vam sve što trebate znati
08.04.2024.
IMAGE SOURCE: BURO.
RECOMMENDED

Bilo da ste skin care maksimalist ili minimalist, velika je vjerojatnost da vitamin C zauzima posebno (i trajno) mjesto u vašoj rutini njege kože. Kako i ne bi kad su njegova dobra svojstva nadaleko poznata: vitamin C kao antioksidans štiti kožu od agresivnih utjecaja okoliša i onečišćenja, ublažava postojeće tamne mrlje i sprječava nastanak novih, vraća koži sjaj, jača proizvodnju kolagena… Vitamin C podjednako je omiljen kod dermatologa i skin care entuzijasta i njegovo ime ne silazi s njihovih usana. No, sve je više dokaza da vitamin C također može uzrokovati oštećenja kože.

Kako je to moguće? Lako. Baš kao i svaki istinski učinkovit sastojak, vitamin C nije za svakoga (sigurno nije za mene, a sigurno nije ni za druge osobe s rosaceom) i mora se pravilno koristiti. Na neki način, baš kao i kod retinola, mogla bi se primijeniti ona krilatica “o dozi ovisi je li nešto otrov ili lijek”. U teoriji, vitamin C je čudesan sastojak iz snova, ali stvarnost može izgledati potpuno drugačije.

Vitamin C: prijatelj ili neprijatelj?

Znanstveni dokazi o njegovom pozitivnom djelovanju svakako postoje. Nažalost, univerzalnog recepta za bilo što u životu jednostavno nema, pa tako ni vitamin C nije za svakoga.

To se posebno odnosi na veliki broj osoba s osjetljivom kožom, rozaceom, ekcemima, aknama i kožom sklonom hiperpigmentaciji. Posebno je problematična uporaba vitamina C, pogotovo u većim koncentracijama (a vrlo niske koncentracije, realno, i ne rade posao). Načelo “više je bolje” u njezi kože zapravo i ne vrijedi, osim za hidrataciju i zaštitu, pa je upravo to kamen spoticanja pri korištenju mnogih učinkovitih aktivnih sastojaka koji mogu uzrokovati ili pogoršati razne kožne probleme.

Vitamin C: budite oprezni

Vitamin C je kompliciran iz više razloga. Brendovi vrlo često u svojim proizvodima koriste nekoliko njegovih oblika koji se međusobno razlikuju po koncentraciji. Osim toga, veliko je pitanje koliko je vitamina C optimalno za svaku osobu, jer je to individualna stvar i ovisi o tipu i stanju kože kao i godišnjem dobu. Kada u ovaj miks dodate da ljudi često koriste više od jednog aktivnog sastojka, mogućnosti da stvari pođu po zlu ozbiljno se umnožavaju.

VITAMIN C

Nije ni čudo što sve ovo dovodi do ozbiljne zabune, a evo na što trebate posebno obratiti pažnju kako biste izbjegli neželjene učinke koje vitamin C može izazvati:

#1 Vrijeme

Dosljednost je ključ uspjeha svake rutine. Vitamin C treba nanositi redovito, svako jutro, te pričekati da se upije u kožu prije nanošenja hidratantne kreme. Apsolutno nužan zadnji korak ovakve rutine njege je visoka SPF zaštita.

#2 Koncentracija

Iako je pravilo da je 20% optimalna koncentracija za dobre rezultate, dermatolozi upozoravaju da sve više od 10% može izazvati iritaciju. Slušajte svoju kožu.

#3 Ostali aktivni sastojci

Vitamin C se nikada ne smije kombinirati s drugim kiselinama, retinolom i tretinoinom, niacinamidom i benzoil peroksidom u istoj rutini. Umjesto toga, koristite ga sa sastojcima koji jačaju zaštitnu barijeru kože i pojačavaju hidrataciju te pružaju zaštitu.

#4 Pakiranje

Da, važno je. Vitamin C mora biti u zatamnjenoj ambalaži i ne smije biti izložen sunčevoj svjetlosti, a idealno bi bilo da bočica ima pumpicu ili pipetu koja sprječava kontaminaciju proizvoda u kontaktu s kožom te isporučuje optimalnu dozu za svako nanošenje

SAZNAJ VIŠE: