Predstavljen je projekt hrvatske predstavnice na Venecijanskom bijenalu

Venecijanski bijenale počinje 20. travnja i traje do 24. studenog, a Hrvatsku umjetničkim projektom Priručnim sredstvima – By the Means at Hand predstavlja Vlatka Horvat
20.03.2024.
IMAGE SOURCE: Vanja Babić, Press
RECOMMENDED

Umjetnica Vlatka Horvat na 60. Venecijanskom bijenalu predstavlja projekt Priručnim sredstvima – By the Means at Hand, a projekt su na konferenciji za medije u Muzeju suvremene umjetnosti Zagreb predstavile ministrica kulture i medija dr.sc. Nina Obuljen Koržinek, ravnateljica Uprave za razvoj kulture i umjetnosti Ministarstva kulture i medija Nevena Tudor Perković, kustosica hrvatskog paviljona Antonia Majača i umjetnica Vlatka Horvat.

U svom obraćanju, ministrica Obuljen Koržinek istaknula je kako je nastup Hrvatske na Venecijanskom bijenalu financijski i produkcijski najzahtjevniji međunarodni projekt koji Ministarstvo kulture i medija realizira s brojnim partnerima. „Ministarstvo je osiguralo nešto više od 330 tisuća eura za ovaj projekt, što uključuje produkcije troškove i troškove prostora“, istaknula je podsjetivši kako Hrvatska nema svoj paviljon te svake godine ulazimo u neizvjesnu borbu za odgovarajući prostor. Osvrnula se i na ovogodišnju temu Bijenala Stranieri Ovunque – Stranci posvuda kustosa Adriana Pedrose i naglasila da je izvrsno odabrana te da posebno snažno odjekuje u Europi. „Svjesni smo da živimo u vremenu kada koncept stranca, putovanja, vojnih, ekonomskih ili nekih drugih prisilnih odlazaka potpuno mijenja sliku društva“, dodala je i zaključila kako se ta slika odražava u svim segmentima umjetnosti.

Venecijanski bijenale

Vlatka Horvat je za Hrvatski paviljon na 60. bijenalu u Veneciji osmislila strukturu razmjene između sebe i velike grupe prijatelja, umjetnika i umjetnica koji su, baš kao i ona, “stranci” u mjestima u kojima žive. Zamolila je svakog od njih da pridonese crtežom ili dvodimenzionalnim umjetničkim radom manjeg formata koji na neki način odražava njihovo iskustvo života u dijaspori. U zamjenu, Vlatka im šalje svoj novi rad koji nastaje u Veneciji u tijeku njenog boravka u Hrvatskom paviljonu za vrijeme trajanja bijenala. Ono što je osobito u ovoj razmjeni jest da svi umjetnički radovi putuju iz Venecije i u Veneciju putem neformalnih transportnih mreža, izbjegavajući poštanske ili transportne usluge, u prtljagama i rukama prijatelja, kolegica,” izložila je povjerenica Antonia Majača osnovne parametre rada Vlatke Horvat. “Važno je naglasiti da će se ono s čime se posjetiteljica susresti u prostoru paviljona stalno mijenjati, jer ćemo kontinuirano mijenjati umjetnička djela koja su izložena. Tako ćemo, umjesto singularne izložbe Vlatke Horvat kao autorice u jednom nacionalno definiranom okviru, izložiti veliku grupu međunarodnih umjetnika od kojih nitko ne živi tamo gdje je rođen,” dodala je Majača koja poput Horvat već dulji niz godina živi u inozemstvu, a obje su rođene u Hrvatskoj.

Do ovoga je trenutka čak 158 umjetnika, prijatelja i kolega Vlatke Horvat te njihovih kolega prihvatilo umjetničin poziv za sudjelovanjem u projektu Priručnim sredstvima – By the Means at Hand. Čak 18 radova već je dostavljeno u Veneciju, au trenutku kada se održavala konferencija za medije, 20 je radova bilo “na putu”.

Vlatka Horvat i Antonia Majača

“Često radim s onim što mi je pri ruci, u smislu onoga što zateknem oko mene u fizičkom smislu – razni pronađeni predmeti, ostaci urbanih ili industrijskih procesa, ili ostaci mojih prethodnih projekata. Rad s onim što je pri ruci, oslanjanje na ekonomičnost sredstava i iznalaženje improviziranih rješenja povezano je s uvjetima neimaštine i oskudice; stvaranjem s ograničenim resursima, što su često uvjeti u kojima borave i sami stranci u novim životnim okolišima. Uvijek me zanimaju ograničenja, ali i njegov metaforički potencijal – ideja da se s malo može napraviti puno,” razložila je Vlatka Horvat motivaciju i način rada.

“Projekt Priručnim sredstvima bazira se na idejama povjerenja i prijateljstva, on aktivira veze među ljudima kako bi postigao svoje ciljeve. Umjetnici koje sam pozvala da sudjeluju u projektu dolaze iz mnogih zemalja. Priručnim sredstvima je projekt za Hrvatski paviljon, ali logika po kojoj su različiti ljudi, njihovi narativi, iskustva i radovi okupljeni i pozvani da dijele prostor, ne slijedi kategorije nacionalnog identiteta ili pripadnosti. Paviljon postaje mjesto susreta, gdje je u prvom planu prijateljstvo i povjerenje. Projekt se gradi na solidarnosti i uzajamnoj podršci kao načelima koja spajaju i drže ljude zajedno,” istaknula je Vlatka Horvat.

SAZNAJ VIŠE:
Lucija Vogrinc
| 19.05.2022.
Lucija Vogrinc
| 06.06.2022.