New York nikada ne spava, međutim modna scena se u nekim trenutcima čini uspavanom. New Yorku nedostaje one hektičnosti koja je prisutna u europskim gradovima i svake sezone više je u ulozi uvertire za Milano i Pariz. To ne znači da New York ne donosi dobre kolekcije, no ukupni dojam je da se američka moda pritajila u ovim neizvjesnim vremenima i vratila na osnovne postavke. Tjedan je zatvoren revijom Thoma Browna, a u rasporedu su nedostajali Proenza Schouler i Helmut Lang, brendovi koji su trenutno bez kreativnog vodstva, novo ime američke mode Willy Chavarria odlučio je revije prikazati u Parizu kao što to radi primjerice i The Row, izostao je Ralph Lauren, a Marc Jacobs prikazao je reviju izvan službenog kalendara.
Pričalo se zato o velikom povratku Calvina Kleina na raspored Tjedna mode u New Yorku i ova je kolekcija bila glavni show modnog događanja. Vratio se i Christopher John Rogers te Norma Kamali. Kroz većinu kolekcija, New York je ponudio suvremenu viziju američke mode i nudi odjeću rađenu za utjehu i udobnost.




Coach, iako u mladenačkom duhu i inspiriran grungeom i devedesetima, nudi utjehu sa svojim krznenim modnim dodacima, Michael Kors s druge strane kroz jednostavnost ali i kroz kombinacije od pletiva te kroz krzno. I mračni Khaite koji je imao jednu od boljih kolekcija – i koji je napravio zanimljivi korak dalje od minimalizma, ponudio je zanimljiva chunky pletiva, a zatim su se na ostalim pistama brendova redala odijela, tailoring, odjeća namijenjena za odlazak u ured ili kreacije koje spajaju ležernost i klasiku.

Michael Kors, kojem se na društvenim mrežama najavljuje renesansa, rekao je kako ne voli hladni izraz ‘modni minimalizam’, te da je kolekcijom zamislio ‘topli modernizam’ za zaposlenu ženu. No, minimalizam – neovisno o tome kako ga nazvali – je glavna tema Tjedna mode u New Yorku, a srž pročišćenosti, možda i pretjerane, koja je već dovoljno puta viđena, predstavio je Calvin Klein, s Veronicom Leoni kao novom dizajnericom koja bi brend trebala osuvremeniti i ponovno učiniti markom koja je više od donjeg rublja i traperica s CK logom. Svakako joj je potrebno pružiti dovoljno vremena kako bi mogla pozicionirati Calvin Klein u novo doba – u debitanstkoj kolekciji, nešto više seksi i moderno je nedostajalo.

Praktično, elegantno i sofisticirano – Tory Burch također ima svoju renesansu i vidjeli smo kolekciju koja bi mogla ostvariti komercijalni uspjeh. Tory Burch u novoj kolekciji koristi američki sportswear i kombinira ga uz poslovne odjevne komade. Njezina jesenska modna vizija nešto manje naginje futurizmu od prethodnih – naglasak je na gurmanskim nijansama poput čokoladne koje se dobro slažu uz zelene, plave i snažne narančaste kao onom taktilnom pa smo vidjeli teksture – koža, vuna, ušivene sjajne ljuskice, detalji od krzna izmjenjuju se kroz lookove.




Nasuprot sofisticirane mode koju su dizajneri zamislili za zaposlenu Njujorčanku, ili kao viziju suvremene američke business uniforme, nalazi se eskapizam i modni bunt. Neka imena s Tjedna mode u New Yorku odbijaju sudjelovati u trendu minimalizma: Christopher John Rogers koji se vratio i ostao vjeran snažnom koloritu, Wes Gordon koji s Carolina Herrerom kao i uvijek slavi ženu, romantizam i glamur. Sandy Liang je pripremila eklektičnu kolekciju koja workwear zamišlja u kombinaciji s ležernim i sportskim komadima – i na trenutke će vas podsjetiti na Miu Miu stylinge kojima se brišu ograničenja i stilovi.




Thom Browne također je konzistentan u svom izričaju, a ove sezone inspirirao se slobodom i ljepotom ptice u letu. Kao i uvijek, vuna, tvid, sive nijanse, ali i doslovni motivi ptica, patchwork i jako zanimljive plisirane haljine koje do sada nisu bile tipične za njega, dio su ove odlične kolekcije. Spoj sivih i pastelnih tonova uz preppy uzorke zove na proučavanje detalja svakog looka. Nova stilska ikona Doechii koja obožava dizajnera sigurno će nositi ove komade.





