Šta su prisilne misli i kako da im pobjegnemo

Često vam dolaze intruzivne, prisilne i nametljive misli? Otkrijte što su one i pročitajte savjete kako ćete s lakše suočiti s njima.
11.06.2023.
IMAGE SOURCE: BURO.
RECOMMENDED

Svakome se u životu znaju pojaviti intruzivne, nametljive ili prisilne misli. One su neželjene i nepozvane i pojavljuju se neočekivano uglavnom bez logičkog slijeda za onog koji ih doživljava. One mogu biti uznemirujuće i neprijatne.

Prema Američkom udruženju za anksioznost i depresiju, nametljive opsesivne misli su nehotične i nemaju utjecaja na stvarnost ili želje neke osobe. Ljudi ne djeluju na temelju ovih misli, obično ih smatraju šokantnim i neprihvatljivim. Prisilne misli nas iscrpljuju i obično povećavaju uznemirenost. Pokušavamo analizirati kako bismo pronašli rješenje problema, no rješenja nema i izostaje olakšanje koje bi rješenje trebalo donijeti. Uznemirenost se javlja jer ne uspijevamo zaustaviti prisilne misli.

Iako su prisilne misli vrlo neugodne i uznemirujuće, te nose strah da ćemo poludjeti, prisilne misli ne vode u ludilo i zapravo su prilično bezopasne. Ipak, postoje neki alati koji nam mogu olakšati način suočavanja s njima.

PRIZNAJTE ŠTo MISLITE

Ako se borite s neželjenim nametljivim mislima, vaš prvi instinkt može biti ignoriranje. Nažalost, pokušaj suzbijanja negativnih misli zapravo može pogoršati situaciju. Umjesto da pokušavate zaustaviti svoje misli, trebali biste im dopustiti da budu prisutne. Jednom kada im se obratite, možda ćete primijetiti da one polako nestaju. Priznavanje svojih misli ne znači da se morate zadržavati na njima. Kada se pojavi neželjena misao, pokušajte je prihvatiti i nastaviti dalje. Ako uspijete smanjiti stres koji vaše misli izazivaju, možete smanjiti njihov utjecaj na vaš život.

PREPOZNAJTE OBRASCE

Naučiti kako zaustaviti opsesivne misli podrazumijeva prepoznavanje štetnih misaonih obrazaca. Zatim, povećavanjem svijesti o opsesivnom razmišljanju, možete pronaći bolje načine kako se nositi s mislima kada se pojave. Poradite na tome kako reagirate kada primijetite da razmišljate opsesivno ili se upuštate u kompulzije. Umjesto da pokušavate odbaciti misli, zapišite ih. Pokušajte razmisliti o tome što ih je pokrenulo. Razumijevanje i priznavanje okidača može biti vrlo učinkovito u njihovom suzbijanju.

MEDITACIJA I SVJESTAN PRISTUP

Misli same po sebi nisu štetne, no prisilne misli mogu izazvati ozbiljnu anksioznost i uznemirenost. Svjesnost je praksa koja vam pomaže prihvatiti ta stanja i osjećaje. Čak i ako ne možete kontrolirati misli, svjesnost vam može pomoći u suočavanju s emocijama. Postoji mnogo načina za prakticiranje svjesnosti, ali meditacija svjesnosti može biti korisna kada se borite s nametljivim mislima ili razmišljanjem. Meditacija ima umirujući učinak, a istraživanja pokazuju da svjesnost može smanjiti negativne reakcije na neugodne misli ili slike. Možete vježbati meditaciju svjesnosti bilo gdje – kod kuće, na poslu ili vani s prijateljima. Kada se pojave opsesivne misli, posvetite si nekoliko minuta meditaciji. Udahnite duboko, usredotočite se na dah i prihvatite misli bez osuđivanja.

PSIHOTERAPIJA

Iako svi imaju neželjene misli u jednom ili drugom trenutku, razmislite o tome da potražite pomoć ako se često borite s opsesivnim razmišljanjem. Ove misli mogu biti simptomi anksioznosti, depresije ili opsesivno-kompulzivnog poremećaja. Stručnjak za mentalno zdravlje može vam pomoći da razumijete što uzrokuje vaše neželjene misli kako biste mogli dobiti potrebnu pomoć. Također, terapeut vam može pomoći da razvijete mehanizme suočavanja koji će olakšati upravljanje vašim mislima. Vaši misaoni obrasci mogu se činiti nepobjedivima, ali terapija vam može pružiti načine da spriječite da preuzmu vaš život.

SAZNAJ VIŠE: