Skandal se ponavlja: Van Goghova slika pod napadom aktivista

Dvoje aktivista koji se bore protiv fosilnih goriva optuženi su za kazneno djelo nanošenja štete nakon što su pokušali vandalizirati poznatu sliku Van Gogha „Suncokreti“
17.10.2022.
IMAGE SOURCE: Pinterest/ hypebeast/National Gallery
RECOMMENDED

Svakih par mjeseci nas udari neki deja vu trenutak jer svakih par mjeseci je neka čuvena slika pod napadom. Pokušaj uništenja ovih umjetničkih djela događa se od strane klimatskih aktivista, a sve je započelo s pojedincem koji je pokušao oštetiti Mona Lisu bacajući kolač na nju. Ova je vijest odjeknula brzinom munje i čini se da je potaknula druge aktiviste da učine isto. Već smo pisali o tome koliko je pogrešno krenuti ovim smjerom jer umjetnička djela nemaju veze s ljudskim uništenjem planete, ali aktivisti to nisu shvatili. Čini se da su galerije i muzeji it mjesto za iskazivanje bijesa nad ljudskim zakazivanjem u spašavanju Zemlje.

Drugi incident dogodio se ljetos u galeriji Uffizi u Firenzi kada su dva aktivista zalijepili svoje ruke za poznatu Botticellijevu sliku „Primavera“. Njihova je poruka i imala smisla jer su željeli ukazati na to da bismo trebali čuvati planetu jednako kao što čuvamo umjetničku baštinu. Aktivisti su se također konzultirali sa stručnjacima za restauraciju kako bi bili sigurni da neće oštetiti sliku. No, sada je na metu došla druga poznata slika za koju su novo dvoje aktivista odlučili uzeti „performanse“ od oba napada: bacanje hrane kao što je to učinjeno na Mona Lisi i lijepljenje ruku kao na Primaveri.

Van Goghovo umjetničko djelo „Suncokreti“ koje se nalazi u londonskoj galeriji prošlog je tjedna zadobilo popriličan udarac. Dva prosvjednika protiv fosilnih goriva bacili su konzervu s juhom od rajčice po spomenutoj slici te su zbog toga optuženi za kazneno djelo nanošenja štete. Osim što su vandalizirali sliku, čija se vrijednost procjenjuje na 84,2 milijuna američkih dolara, prosvjednici su zalijepili svoje ruke za zid. National Gallery u kojoj se nalazi Van Goghova slika, objavili su da postoji manja šteta na okviru, ali da je slika ostala „neozljeđena“. Slike se većinom nalaze pod staklom baš radi toga da ih se zaštiti od bilo kakvog oštećenja.

Ovo dvoje pojedinaca dio je aktivističke grupe koja je pokrenula kampanju „Just Stop Oil“, a opisana je kao „koalicija grupa koje rade zajedno kako bi osigurale da se Vlada obveže na zaustavljanje novih licenci i proizvodnje fosilnih goriva.“ Ovaj incident je postao viralan što je vjerojatno i bio cilj grupe, ali ne na način na koji bi trebali biti viđeni. Mnogi su izrazili kritike na spomenuti incident govoreći da pokušaj oštećenja cijenjenih slika neće spasiti planetu. Jedan korisnik Twittera je napisao: „Općenito razumijem njihov cilj, ali ne znam kako misle da će osvojiti srca i umove takvim kulturnim vandalizmom.“ I mi se slažemo, na ovakav način se ne osvajaju srca naroda, već će narod s nezadovoljstvom samo odmahivati glavom. Želimo borbu protiv fosilnih goriva? Krenimo onda od tvornica, a pustimo „Suncokrete“ na miru.

SAZNAJ VIŠE: