Prošetajte fjori fôra vrtom, mirisnom biljnom oazom na otoku Hvaru

Na Hvaru zrak miriše drugačije. Za mene, koja prašnjavim makadamskim putevima otoka hodam otkako sam se osovila na svoje klimave dječje noge, hvarski zrak miriše na sreću. Na slobodu i na bezbrižnost, na ljeto, nježnost i djetinjstvo
19.09.2022.
IMAGE SOURCE: Fjori Fora

Miris kadulje koji me doprati u šetnjama na koje odlazim netom prije zalaska sunca, origano i ružmarin iz bakinog vrta i suha lavanda koju sam nebrojeno puta mrvila dlanovima moj su “kolačić Madeleine”, mirisi su koji raskrče sve moje brige i odvuku me na najljepše putanje uspomena. Svi ti “sretni” mirisi sada stanuju na jednom mjestu.

Bogati biljni svijet otoka, njegova bioraznolikost, marljivost otočana koji oduvijek žive u sinergiji s prirodom, ali i duga obiteljska tradicija uzgoja lavande, nadahnuli su obitelj Ćurin da u pitoresknom selu Gdinj pokrenu jedinstveni projekt – fjori fôra garden. Riječ je o edukativno-interaktivnom, botaničkom vrtu u kojem stanuje hvarsko samoniklo bilje raspoređeno u šest “polja”, a Ćurini ga, zbog bogatstva biljnim vrstama, zovu “Hvar u malom”. U fjori fôra vrtu, pod toplim otočkim suncem i između pedantno posloženih suhozida, raste bilje s kojim otočani žive već stoljećima, bilo da ih koriste kao začine, za spravljanje ljekovitih čajeva, za izradu i bojenje tekstila, kozmetičkih preparata ili eteričnih ulja. Obitelj Ćurin sve te biljke bere i obrađuje baš kao nekad, strpljivo, predano i bez upotrebe mehanizacije, kreirajući od njih potpuno prirodne proizvode, eterična ulja opojnog mirisa i ukusne začine, podsjetnik na Hvar koji će buditi uspomene i kad ljeto prođe.

No, osim što posjetitelji iz fjori fôra vrta mogu sa sobom ponijeti “komadić otoka”, ono što ga čini posebnim jest to što mogu njime prošetati, uživajući u mirisima koji se njime šire, ponešto naučiti u organiziranim edukativnim turama i upoznati otok kroz biljke koje čine neizostavni dio života na jednom mediteranskom otoku.

Fjori fôra vrt poprilično je jedinstven otočki projekt. Kako ste se i kada odvažili krenuti u projekt edukativno-interaktivnog vrta?

Ideja za projektom edukativno-interaktivnog vrta nastala je iz ljubavi prema životu na Mediteranu, a realizacija je trajala 3 i pol godine. Htjeli smo napraviti svojevrsni “Hvar u malom”, vrt s obiljem samoniklog bilja koje svjedoči o bioraznolikosti otoka Hvara te tradicionalnoj marljivosti otočana i njihovom suživotu s prirodom. Iza projekta stoji obitelj Ćurin koja se već gotovo 70 godina bavi uzgojem lavande i proizvodnjom eteričnih ulja, začina i prirodne kozmetike te Kristina Lazaneo, magistra agronomije i dizajnerica vrtova.

Fjori fôra vrt svoju je biljnu oazu smjestio na parceli od 2500 m2 u selu Gdinj. Što je na parceli bilo ranije? Koliko je i kakve su intervencije bile potrebne da se ona prenamijeni u botanički vrt samoniklog bilja?

Na parceli je prvotno bila mješavina kultura – vinograd, polje lavande i ružmarina, kao i nekoliko maslina. Naravno, tu je bilo prisutno i samoniklo raslinje. Prostor smo raskrčili, postojeće biljne vrste koje su bile u dobrom stanju smo očuvali, a kamen s parcele je bio temelj za daljnju gradnju. Stari su suhozidi i gomile po potrebi ručno poravnati i presloženi ili su naslagani novi. Principom stare kamene gradnje, u vrtu su napravljeni popratni elementi poput kamenih stolova, stepenica i klupa. Dodali smo i razne elemente te dekoracije. Parcela je zadržala prvotni oblik pravilne geometrijske podjele starim suhozidima u manje bazene tj. polja. Vrt se tako danas sastoji od 6 bazena: otrovne biljke, ljekovite biljke, biljke za kozmetiku, biljke za boje i tekstil, medonosne biljke te jestivo bilje.

Kao netko tko s Hvara vuče svoje korijene, itekako dobro znam koliko Hvaranima znači suživot s prirodom i to da gotovo svaka biljka ima neku namjenu. Koliko je biljaka pronašlo dom u vašem vrtu? Imaju li sve “uporabnu” vrijednost?

U našem vrtu ima 80-ak različitih biljnih vrsta od kojih svaka ima “uporabnu” vrijednost. Te su biljne vrste razvrstane kroz 6 bazena principom asimestrične simetrije u visoke kvadratne gredice ili su direktno posađene na parcelu. Svaki biljni bazen priča svoju priču.

Osim razgledavanja i upoznavanja s otočkim biljkama, Fjori fôra vrt nudi i druge sadržaje. Što sve posjetitelji u vrtu mogu iskusiti? Mogu li u vrtu kupiti sadnice ili začine?

Posjetitelji mogu uživati u ugodnoj samostalnoj šetnji vrtom i razgledavanju biljnih bazena, fotografirati se u odijelu pčelara ili vozača cvjetnog oldtimera… Uz to, povremeno organiziramo edukativne programe sa stručnim vodstvom poput, primjerice, degustacijske ture vrtom u kojoj mogu upoznati biljni svijet Hvara putem svih osjetila ili aromaterapeutsku turu u kojoj se predstavlja ciklus proizvodnje eteričnih ulja. U vrtu se nalazi i trgovina s našim suvenirima – BIO začinima.

Na prvi pogled je jasno da ste mnogo pažnje uložili u brendiranje što, moram priznati, i nije posebno svojstveno otočkim proizvodima, ali je svakako pohvalno. Nadam se da će se i drugi povesti vašim primjerom. Zašto ste odlučili zauzeti taj pristup? Doživljavaju li posjetitelji vaše proizvode kao suvenire?

Fjori fôra ime, u doslovnom značenju “cvjetovi Hvara”, evokacija je iskustva boravka na otoku. Želimo da posjetitelji putem naših proizvoda dobiju više od suvenira – da dožive, omirišu i kušaju esenciju života na mediteranskom otoku. Ilustracije na pakiranjima naših bio začina i začinskih mješavina nastale su direktnim prenošenjem biljke pristigle iz provjerenih izvora – s Ćurin obiteljskog gospodarstva s otoka Hvara. Budući da su biljke osnovna vrijednost i polazište naših proizvoda, dizajn ambalaže ima zadaću da donese komadić Mediterana u svaki dom. Slogan našeg brenda je “Good herbs from good hands”, gdje smo naglasak stavili upravo na ruke i ljudski dodir jer se biljke beru i obrađuju ručno – nema masovne proizvodnje, već je riječ o obiteljskoj priči koja se i danas provodi na tradicionalan način. Komunikaciju brenda i dizajn potpisuje Design Bureau Izvorka Jurić.

Što nas u vrtu čeka idućeg ljeta? Imate li već neke planove?

Tijekom jesenskog perioda, nastojat ćemo povećati broj biljaka u vrtu. Što se tiče sadržaja za sljedeću sezonu, ideja nam je da osmislimo ponešto za različite profile posjetitelja. Svakako ćemo nuditi edukativne radionice na temu otočkog bilja te aroma-radionice u kojima će fokus biti na ciklusu nastajanja eteričnog ulja u destileriji koja će biti pozicionirana u samom vrtu. Za djecu planiramo zabavni kutak koji bi išao u smjeru likovnih radionica jer imamo veliki bazen koji je namijenjen biljkama za boje i tekstil, a za pripadnike treće dobi plesnjak i druženje. Ponovili bismo i dva događanja koja su privukla ljude ovog ljeta, a to su edukativno-zabavno druženje “Đir po vrtu” i “Sa Sašom do zvijezda”, promatranje noćnog neba uz stručno vodstvo astrofotografa Saše Nuića. Otvoreni smo za suradnju s otočanima i sa svim ljubiteljima prirode.

SAZNAJ VIŠE: