Osteria Gucci: mjesto gdje se hrana susreće s visokom modom

Ako ste maštali o Gucci garderobi, onda ćete se iznenaditi ako vam kažemo da Gucci možete imati i na tanjuru. U nastavku vam donosimo gastronomsku poslasticu sa stilom.
16.10.2022.
IMAGE SOURCE: Gucci Osteria/ Instagram
RECOMMENDED

Koncept ‘OsterijeGucci’nastao je iz ideje da modni dodatci i odjevni predmeti koje potpisuje dizajnerska kuća ne budu vrhunac njihove kreativne moći. Firenca, rodno mjesto kuće Gucci, već stoljećima oblikuje svjetski ukus bilo da je riječ o modi ili kuhinji što je uvelike utjecalo na osmišljanje koncepta restorana. Inspirirana bezvremenskom ljepotom Firence i njene ostavštine, ova je modna marka svoju etiketu odlučila prišiti i kulinarskom svijetu. U suradnji sa Massimom Botturom, Gucci je 2018. godine u Firenci otvorio svoj prvi restoran s potpisom.  Fiorentinsko izdanje Osterije jedno je od četiri svjetskih izdanja restorana koji posluju u Tokiju, na Beverly Hillsu, a najnovije izdanje otvoreno početkom godine, nalazi se u Seoulu. Restorani njeguju tradicionalno talijansko naslijeđe, ali pritom naglašavaju i razigranost modne kuće Gucci.

Kako je sve počelo?

Sve je započelo prekrasnim poznanstvom koje svoje korijene vuče još iz dana kada je Massimo Bottura tek napravio svoje prve kulinarske korake. Na ovogodišnjem Weekend food festivalu u Rovinju, otkrio nam je zašto baš Gucci i priča bi vas mogla iznenaditi. Marco Bizzari, današnji izvršni direktor Guccija, prije poslovne ideje, sa Botturom je dijelio ni manje ni više nego školsku klupu. Jedan do drugog sjedili su čak pet godina u srednjoj školi u Modeni, a tijekom tog vremena među njima se razvilo prijateljstvo koje je godinama kasnije preraslo u poslovnu suradnju svjetskih razmjera.

Restoran ‘OsteriaFrancescana’Botturina je omiljena kreacija koja mu je donijela svjetsku slavu i već niz godina drži tri Michelinskezvjezdice. Iako sličnog naziva,’Osteria Gucci’ ne nastoji biti novom OsteriomFrancescanomveć na stol stavlja neke nove ideje kombinacijom klasičnih recepata tradicionalnog nasljeđa i novih komponenti mladih Chefovskih postava. Uzmimo za primjer Karimu Lopez, glavnu kuharicu Gucci Osterijeu Firenzi, koja je ne samo prigrlila talijansku kuhinju, već je i oplemenila znanjem stečenim u nekim od najvećih svjetskih restorana poput danskog restorana ‘Noma’ koji zadnjih  nekolikogodina drži titulu najboljeg na svjetskoj razini.

Meni za “prste polizati”

‘Anguilla fuori della norma’ naziv je jednog od fuzijskih sljedova inspiriranih Massimovom domovinom. Radi se o mariniranoj jegulji pečenoj na tradicionalnom Binchōtan ugljenu koja  se glazira s balzamičnim octom iz Modene i servira uz cikoriju isicilijanske bademe. Ovaj spoj istočnjačke i talijanske kulture samo je jedan od mnogih  sljedova pri kojem ćete doživjeti nešto sasvim novo uz poznate note nama bliske kuhinje. Kombiniranjem fermentiranih komponenti sa svježinom mediteranske kuhinje Massimo ponovo dokazuje kako može zadovoljiti svačije nepce.

A u ostalom sve je servirano na Gucci dizajniranom tanjuru…za prste polizati.

Duboko ukorijenjeni u tradiciju, ali s granama koje sežu daleko u budućnost, restorani pod Botturinom dirigentskom palicom drže prestiž što se uočava i u cijenama menija- za ‘tastingmenu’ od pet slijedovaizdvojiti ćete čak 150 eura po glavi, a cijena se uz vinsku pratnju penje na vrtoglavih 240 eura. Ukoliko želite jesti za nešto manje, odaberite a la cartemenuna kojem je prosječna cijena jela 60 eura.

Spoj luksuza, ekspertize i usluge dolazi uz takve cijene, no to je idealna večera za posebne prilike, a i tko ne bi volio rećida je pojeo dizajnersku večeru? Uostalom, možda tamo sretnete i Dakotu Johnson ili pak Selmu Hayek kojima nije promaklo američko otvaranje Guccijeve Osterije.

SAZNAJ VIŠE: