Obogatite dom i ured zelenilom: male tajne o održavanju biljaka zimi

Pričali smo s inženjerkom fitomedicine Ivanom Mihaljicom o trikovima održavanja biljaka zimi, o prednostima biljnih terarija, a dala nam je i savjet kako da uredimo vlastiti ured
30.11.2023.
IMAGE SOURCE: Ivana Mihaljica
RECOMMENDED

Veliki smo biljkoljupci, a to znaju i svi koji su ikada bili u našem uredu koji odiše zelenilom. Nisu samo proljeće i ljeto rezervirani za biljke. Upravo suprotno: tropski, ljeti ugođaj možemo stvoriti u vlastitom domu dok  je vani temperatura ispod ništice. Samo što biljke zimi zahtjevaju malo drugačiju brigu nego kada je vani toplo. Posebnu pažnju želimo posvetiti i biljnim terarijima koji su se pokazali kao savršeni dodatak za dom ili ured, a vrlo ih je jednostavno održavati. Željeli smo saznati sve o održavanju biljaka zimi i biljnim terarijima pa smo pozvali mladu inženjerku fitomedicine Ivanu Mihaljicu da nas usmjeri u pravom smjeru.

održavanje biljaka zimi

Ivana Mihaljica je završila Agronomski fakultet u Zagrebu, a njezinu bi struku od milja zvali „doktorom za biljke“ jer se većina znanja koje usvaja temelji na prevenciji i zaštiti biljaka od bolesti i štetnika što je, kako kaže, jedan od ključnih parametara ako želimo lijepe i zdrave biljke. Ivana je pokrenula vlastiti brend pod nazivom ProPlants koji nudi uslugu profesionalnog savjetovanja o održavanju biljaka i fokus joj je na oplemenjivanju ureda zelenilom.

ivana mihaljica

„Često se događa da tvrtke ulože po nekoliko stotina eura da bi ozelenili svoje prostore, a onda zbog nestručnog održavanja biljke propadnu i tada se dolazi do pitanja žele li ponovno kupiti biljke ili odustati od biljaka u uredu“, objašnjava Ivana.

održavanje biljaka zimi

Ivana želi riješiti taj problem i pokazati da stručnim održavanjem biljaka smanjujete troškove i osiguravate svojim djelatnicima ugodnu, produktivnu i zdravu atmosferu. Njezin brend ProPlants u ponudi ima i prekrasne biljne terarije koje sama izrađuje, a odlični su kao poklon za Božić. Pričali smo s Ivanom o trikovima održavanja zelenila, o prednostima biljnih terarija, a dala nam je i savjet kako da uredimo vlastiti ured.

Što sve možemo naučiti od tebe preko ProPlants web stranice?

Prvenstveno mi je želja educirati publiku putem ProPlants društvenih mreža i blog sekcije na ProPlants web stranici o trikovima kako održavati pojedine biljne vrste koje su sada popularne poput božićnih zvijezda, biljaka za tamne prostore i slično. Naravno tu su i savjeti za održavanje biljnih terarija i savjeti kako postati PlantMaster ako ste početnik u svijetu zelenila.

ivana mihaljica proplants

Biljke u prostoru povezujemo najčešće s ljetom i proljećem, no dom možemo ukrasiti zelenilom i u zimskim mjesecima. Kako ćemo to postići?

Kada se govori o zimskom zelenilu većina ljudi će pomisliti na prigodne aranžmane od rezanog sezonskog cvijeća no, kod pravih biljkoljubaca zimski mjeseci su pravi izazov. Većina balkonskih biljaka koje ne podnose zimske uvjete završiti će unutar naših domova. Stoga treba biti vrlo kreativan u pronalasku idealnog mjesta za svaku biljku tijekom zimskih mjeseci.

Za sve one koji nemaju taj problem, a žele tijekom zimskih mjeseci ili tijekom blagdana imati nešto prigodno u svom domu tu je nekoliko opcija:

božićna zvijezda bez koje mnogi ne mogu zamisliti blagdansku atmosferu

ciklama koju se vrlo lako može naći u vrtnim centrima

amarilis jer njegovi cvjetovi malo koga ostavljaju ravnodušnim, a dolazi u bezbroj varijanti i boja

božićni kaktus koji svoj puni potencijal dosegne upravo u zimskim mjesecima, često pred blagdane pa njegovi cvjetovi usred zime mame poglede.

Što je važno znati kada je u pitanju njega biljaka tijekom zimskim mjeseci?

Vrlo je važno prilagoditi se uvjetima kraćeg dana i razumjeti da je većina biljnih vrsta u zimskim mjesecima manje aktivna upravo zbog manjka svjetlosti.  Stoga je potrebno prilagoditi zalijevanje jer manja aktivnost znači manje potrebe za vlagom.

održavanje biljaka zimi

Ne treba zanemariti poziciju biljaka u unutarnjim prostorima. Biljke nije dobro pozicionirati u blizini radijatora, klima uređaja i slično jer može doći do opekotina na lišću i propadanja biljke.

Također, u grijanim prostorima često je niža relativna vlaga zraka i zbog toga je dobro grupirati biljke. Grupiranjem biljaka omogućujemo im stvaranje vlastite mikroklime i bolju regulaciju vlage zraka.

održavanje biljaka zimi

Tijekom zimskim mjeseci ne bih preporučila često gnojenje ili presađivanje biljaka. Kako sam naglasila biljke su zimi manje aktivne stoga neće moći usvojiti svo hranjivo koje im dajete što je za vas zapravo bačen novac. Radije sa gnojidbom pričekajte do proljeća.

Baviš se i izradom biljnih terarija. Što su biljni terariji i s kojim sve vrstama biljaka ih puniš? Kako uopće biraš sve s čim ćeš napuniti staklenku?

Biljni terariji su, pri svega, nešto što ispunjava moje kreativne potrebe. To su ekosustavi zasađeni tako da zahtjevaju minimalno održavanje. Unutar staklenki sade se suptropske i tropske biljne vrste koje dobro podnose vlažne i tople uvjete koji vladaju u ovim mikrosvjetovima.

Dizajn biljnih terarija priča je za sebe, prvo valja pametno odabrati staklenku u kojoj će biljke imati dovoljno prostora za rast. Zatim je, nakon odabira prikladnih biljnih vrsta, važna i komplementarnost boja i veličine biljaka.

A uz sve to ne smije se zanemariti činjenica da sustav unutar staklenke treba učiniti samoodrživim stoga su vrlo važan dio terarija skokunci – sitni kukci koje možemo nazvati odredom za čistoću. Oni održavanju terarij slobodnim od gljiva i plijesni koji su najčešći uzrok propadanja terarija.

Jesu li biljni terariji lakši za održavanje od biljaka izvan staklenki? Koje bi savjete dala za pravilno održavanje i njegu biljnog terarija?

Nema jednostavnijeg bilja za održavanje od biljnog terarija. Iako ima i biljaka koje se ne sade u terarije, a iznimno su zahvalne za održavanje poput zamija, sansevieria i slično. Što se tiče održavanja terarija čula sam i čitala razne savjete oko prozračivanja, zalijevanja, pozicije i ne biste vjerovali što se sve preporuča.

Ali stvari su vrlo jednostavne: biljne terarije držite zatvorenim (otvarate ga ako ga zalijevate ili ako su se u terariju pojavile plijesni) to je tajna male potrebe za vodom. Povremeno se može pojaviti kondenzacija ili maglica u terariju no to vas ne treba brinuti jer je to sasvim normalan proces. Možemo reći da se tako terarij sam zalijeva.

Zalijevanje je kamen spoticanja u većini slučajeva.  Količina vode i učestalost ovisi o veličini terarija. Male terarije je u većini slučajeva potrebno zaliti češće, dok je srednje i velike terarije dovoljno zaliti 3-4 puta godišnje, a u nekim slučajevima i manje. Pri zalijevanju preporučam koristiti destiliranu vodu kako biste spriječili nakupljanje kamenca na staklenci. Zlatno pravilo za zalijevanje terarija: manje je više. Jednom kada pretjerate teško je sustav vratiti u ravnotežu.

Biljni terariji su izvrsni za ured jer ne zahtjevaju preveliko održavanje, no sjajno izgledaju i kao dodatak u kući. Kako ćemo izabrati pravi terarij za sebe i svoj dom? Na što bismo trebali misliti?

Moj je savjet prvo razmisliti o poziciji gdje planirate staviti svoj terarij jer to određuje parametre veličine i oblika koji ćete izabrati. Ako terarij želite pozicionirati na prometno mjesto onda biste trebali razmisliti o kupnji nešto stabilnijeg oblika sa širim dnom kako biste izbjegli da terarij padne zbog malo nepažnje. Često se traži varijanta terarija za blagavaonski stol, u tom slučaju preporučam odabrati oblik nešto debljeg stakla koji se može uhvatiti jednom rukom i jednostavno pomaknuti.

No, u konačnici je najvažnije da se vama sviđa dizajn staklenke i ono što je unutar nje jer će to postati vaša privatna zelena oaza.

Postoji li neka posebna pozicija na kojoj bismo trebali držati naš biljni terarij?

Najvažnije je znati na kojoj ga poziciji ne smijete držati. To je pozicija gdje sunce direktno obasjava staklenku. Staklenka se ne bi trebala zagrijavati i biti topla na dodir. Razmišljajte o svom terariju kao o malom stakleniku u kojem trebaju vladati uvjeti sobne temperature. Ne želite da vam se biljke unutra skuhaju. Iz tog razloga ne preporuča se staviti biljni terariji u blizinu radijatora ili na prozorsku dasku. 

Možeš li nam otkriti neku tajnu izrade biljnog terarija?

Ja bih rekla da je tajna izrade strpljenje. Prije nego biljni terarij ide u prodaju on kod nas na policama stoji minimalno 20 dana. U tom periodu uspostavlja se vodni režim unutar staklenke, biljke se ukorjenjuju, skokunci se razmnožavaju i sve se povezuje u jedan ekosustav. Taj proces ponekad ne uspije iz prve pa je potrebno raditi korekcije. A kada nešto ne ide iz prve potrebno je puno ljubavi, strpljenja i planiranja.

održavanje biljaka zimi
održavanje biljaka zimi

Koju vrstu biljaka bi preporučila kao poslovni poklon? Nudiš li gotove biljne poklone?

Poslovni pokloni su uvijek izazov. Prije svega, kada poklanjate bilo poslovni bilo privatni poklon, treba razmisliti o tome hoće li biljka koju poklanjate nekome biti briga ili će se osoba znati brinuti za nju.

održavanje biljaka zimi

Svjesni smo kakvo je užurbano vrijeme stiglo i da je većina zatrpana poslom pa u biti nema vremena posebno se brinuti za biljke stoga je moja preporuka svakako biljni terarij zbog jednostavnosti u održavanju. A od regularnih biljaka kao poslovni poklon dobro prolaze razne vrste sukulenata ili biljaka koje zahtjevaju minimalno održavanje. 

održavanje biljaka zimi

održavanje biljaka zimi

Naše biljne terarije možete personalizirati logom vaše tvrtke, pakirati ih u prigodna kartonska pakiranja i tako stvoriti poslovni poklon s kojim ćete se istaknuti u moru klasičnih poslovnih poklona.

Daj nam mali besplatni savjet: naš ured se nalazi u potkrovlju i njegovo toplo, moderno uređenje daje osjećaj njujorškog lofta. Prozori su nam na istočnoj strani pa nam jutrima sunce obasjava ured i stolove. Kakvu bi nam vrstu biljaka preporučila za uređenje ureda i kako bismo ih trebali pozicionirati?

Istočno pozicionirani prostori idealni su za biljke koje ne vole direktno sunce, što je većina sobnih biljaka. Jutarnje sunce je dosta blago, osim u onim ljetnim danima kada ni klima ne pomaže da se rashladimo stoga biljke poput zamije i sansevierie idealne su za takve prostore. Ujedno te je biljke potrebno vrlo malo zalijevati pa nećete imati mnogo brige oko njih, a dati će vašem uredu dašak džungle. Dosta su u zadnje vrijeme popularni fikusi. Fikus robusta ili lyrata daje dozu elegancije prostoru što je u skladu s datim opisom ureda. Biljke nikako nemojte pozicionirati u blizinu radijatora ili u ljetnim mjesecima blizu prozora zbog oštećenja koja mogu nastati.

održavanje biljaka zimi

Prilikom uređenja prostora biljkama trebamo se zapitati što nam je važnije: funkcionalnost ili ljepota? Tako se lakše dolazi do odabira biljnih vrsta za određeni prostor.

SAZNAJ VIŠE:
Lucija Vogrinc
| 06.05.2022.