No gatekeeping ili zašto biste trebali dijeliti informacije s drugim djevojkama

No gatekeeping je najbolja stvar koju možete napraviti kada se radi o estetskim tretmanima i skincareu. Naizgled nije važna, ali je itekako znak solidarnosti
16.02.2024.
IMAGE SOURCE: BURO.
RECOMMENDED

Prije nekoliko godina sam vodila razgovor s jednom djevojkom. Razgovarale smo o skincareu i tretmanima. Divila sam se njenoj koži koja je stvarno izgledala prekrasno. Jasno mi je da je bila na tretmanima botoksa i dermalnim filerima i sve je bilo izvedeno s mjerom tako da naglasi najbolje na licu i da izgleda skladno i prirodno. Kao i uvijek kada razgovaram sa ženama o tim stvarima, otvoreno sam joj rekla na kojim tretmanima sam bila, kod kojih dermatologa, što mi je upalilo, što nije. Ponudila sam joj i kontakt doktora jer me pitala. Na moj upit: a kod koga ti ideš, rekla mi je nigdje. Kazala je da dobro spava i dobro se hrani pa joj je ten takav.

Jasno mi je da nismo svi isti i da netko ne želi priznati ili otkriti neke svoje tajne ljepote, ali u tom trenutku, usred te konverzacije, kao žena ženi, jedina misao mi je bila: you are not a girl’s girl. Zašto? Jer ja iskreno vjerujem u dijeljenje takve vrste „tajni“ s drugim ženama. Ako vas netko s iskrenom namjerom pita gdje ste otišli na neki tretman i jeste li ga uopće radili, hoćete li doista vrijeđati inteligenciju osobe preko puta pa izmisliti neku banalnost koju ni dijete od pet godina ne bi progutalo kao istinu? Pritom prekoputa vas stoji osoba koja vam je odgovorila na svako pitanje koje ste postavili u nadi da je taj razgovor izmjena nekih malih tajni i savjeta koje mi žene uvijek dijelimo. Čest je to slučaj i žao mi je da je tako jer iskreno iskustvo nekome može pomoći, a davanje informacije vam doista ne znači ništa.

NO GATEKEEPING

Na Facebooku postoji zatvorena grupa u kojoj se raspravlja o estetskim zahvatima svih vrsta, a u kojoj žene iskreno pričaju o svojim iskustvima, traže savjete i dijele kontakte doktora. Ta grupa koju je pokrenula Nika Bijelić danas broji desetke tisuća članova i to je vjerojatno najbolja domaća lokacija na kojoj možete dobiti review doktora ili zahvata te podijeliti svoja iskustva sa ženama. Tu dolazimo do fenomena Gen Z generacije koji se zove No Gatekeeping,

Nisu ga oni izmislili, ali su ga osvijestili u toj nekoj iskrenoj priči i dijeljenju iskustava estetskih tretmana, savjeta i brojeva dermatologa. Upravo su oni pogurali cijelu estetsku dermatologiju na jednu drugu iskreniju razinu na TikToku. Pokrenuli su trend zbog kojeg TikTok danas vrvi kirurzima i dermatolozima koji će vam dati savjet ili vas upozoriti na neke tretmane koje ne biste trebali raditi. Više ništa nije skriveno ispod tepiha i više nema tog nekog čudnovatog srama koji nam se nabija (posebno na ovim prostorima jer šta će selo reći ako ste operirali grudi? Bolje da misle da su vam narasle jer spavate na leđima i pijete čaj od neke biljke s Velebita).

S tim na umu ću vam kazati da ćete danas dobiti pošteniju recenziju za neki tretman od cure koja ima 26 godina nego od nekoga tko ima 40 godina jer, ponavljam, milenijalci kao da i dalje nose neki nevidljivi veo srama kada su ove teme u pitanju. Ako vas nešto zanima o estetskim zahvatima ili tretmanima (a netko vam ne želi reći) lijepo otvorite TikTok, gledajte videa i slušajte o iskustvima. Možda na kraju dana odlučite da vam ne treba niti jedan tretman i to je ok. Možda pronađete nešto što vas zanima i napravite super stvar za sebe.

Ovo sve pišem zbog desetaka mailova koje sam dobila nakon iskrenog teksta o operaciji donjih podočnjaka (donje blefaroplastike). Na svaki sam odgovorila, uputila osobu koja me pitala i dala dodatne informacije ako su ih tražili. Je li me to koštalo nečega? Nije. Jesam li nekome pomogla? Jesam. Ženska solidarnost se ogleda u malim stvarima koje naizgled ništa ne znače. Sigurno je da ima puno više problema na svijetu od savjeta o dermatologu, ali baš zato biste trebali dijeliti svoja iskustva s drugim djevojkama. Vama ništa ne znači, a nekome može pomoći.

Kad pomislim na no gatekeeping sjetim se one scene u seriji Seks i Grad kada su Carrie i Samantha pokušavale dobiti stol u hit restoranu i nisu ga uspjele dobiti sve dok hostesi jednom nije zatrebao tampon koji joj je Carrie dala. Mala stvar, nikome bitna (pogotovo ne na nekoj većoj razini), ali važna kao neki ženski tajni kod koji kaže “I got you girl”.

SAZNAJ VIŠE: