Muzej suvremene umjetnosti ima novi program i aktualne izložbe

Muzej suvremene umjetnosti je za posjetitelje predstavio novi postav zbirke i aktualne izložbe koje obuhvaćaju remek djela hrvatskih i svjetskih suvremenih umjetnika
05.04.2023.
IMAGE SOURCE: PRESS
RECOMMENDED

Radovi iz fundusa zagrebačkog Muzeja suvremene umjetnosti ponovno su dostupni javnosti. Četiri godine nakon što je bivši postav MSU zatvoren za publiku, remek djela hrvatskih i svjetskih suvremenih umjetnika iz postava ovog zagrebačkog muzeja predstavljaju se publici u novom ciklusu „Zbirka kao glagol“.

Nova izložba „Budućnosti“, koja se otvara 4. travnja 2023. u 20 sati, zajedno s već otvorenim izložbama „Drugarstvo“ i „Tužne pjesme rata“, čini osnovu ciklusa „Zbirka kao glagol“, novog postava zbirke muzeja.

Osim ove tri velike izložbe, ciklus čine i serijal kraćih projekata okupljenih pod zajedničkim nazivom „Okidači“. Programe muzeja predstavili su ravnateljica Zdenka Badovinac, pročelnica Gradskog ureda za kulturu, međugradsku i međunarodnu suradnju i civilno društvo Emina Višnić, kustosice Jasna Jakšić, koordinatorica izložbe „Budućnosti“, i Martina Munivrana, kustosica izložbe „Vidljive – recentno stvaralaštvo umjetnica“, te umjetnica Jasmina Cibic, koja u muzeju ima samostalnu izložbu.

Ravnateljica Badovinac istaknula je značaj postava zbirke, koji nije bio izložen na početku njezinog mandata. „Predstavljanje zbirke je strateški prioritet rada muzeja i kad sam shvatila da ga u Zagrebu nema, glavni akcent svoga rada stavila sam na to da se postav što prije vrati – i muzeju i publici“, rekla je Badovinac. „Što se tiče međunarodnog udruživanja, MSU je odnedavno i službeno postao dio L’Internationale, međunarodne organizacije muzeja i to članstvo još više pridonosi međunarodnoj vidljivosti i imageu institucije. To je četverogodišnji projekt koji muzeju otvara i značajne mogućnosti za finaciranje programa. Svi muzeji žele biti dio L’Internationale, ali malom broju njih to zaista i uspijeva.“

„Grad je uspio povećati sredstva namijenjena muzeju, radi se o višem iznosu nego što je to bio slučaj ranijih godina“, rekla je Emina Višnić, pročelnica Gradskog ureda za kulturu, „Za izložbu Sanje Iveković odobrena su posebna sredstva, sredstva za redovne programe uvećana su za 20 posto, a proračun za umjetničke natječaje uvećan je za 12 posto.“

Predstavljena su i dva veća projekta koji ne pripadaju novom postavu zbirke, ali će se otvoriti u prvoj polovici 2023. godine. Prvi među njima je izložba „Vidljive – recentno stvaralaštvo umjetnica“, koja se bavi marginaliziranošću suvremene likovne produkcije autorica visokih dometa, koja slabo vidljiva i zastupljena u fundusima muzejskih institucija. Izložba traje od 18. svibnja do 1. listopada 2023.

Izložba će se nakon Muzeja suvremene umjetnosti u Zagrebu, krajem 2023. postavit u MMSU Rijeka. Uz Martinu Munivranu (MSU), autoricu projekta i koncepcije, na projektu će kao stručne suradnice sudjelovati: Jasminka Babić (GU Split), Vilma Bartolić (MMSU Rijeka), Valentina Radoš (MLU Osijek), Rozana Vojvoda (GU Dubrovnik), koje će svojim odabirima obuhvatiti regionalni pregled suvremene umjetničke scene, dok će Ana Škegro (MSU Zagreb) obradit street art scenu i izvedbene umjetnosti.

Druga izložba je „Sanja Iveković: Works of Heart (1970.-2023.)“, prva velika retrospektiva ove autorice u njezinom rodnom Zagrebu, nakon što je već doživjela retrospektive diljem svijeta – od muzeja MoMA u New Yorku do Reina Sofia u Madridu. Ovu izložbu organiziraju bečki muzej Kunsthalle i MSU Zagreb. Trajanje izložbe je od 15. lipnja. do 1. studenog 2023.

„Izložba Sanje Iveković u MSU bit će puno veća od one u Beču i pokušat će umjetnicu smjestiti u kontekst njezina grada“, objašnjava Zdenka Badovinac. „Izložba će imati i arhivski dio, koji će za zagrebačku izložbu posebno kurirati jedna od najvećih poznavateljica radova ove umjetnice Ivana Bago. Sanja Iveković pionirka je feminističke umjetnosti u Jugoslaviji i borkinja protiv zaborava tradicije antifašističke borbe, s više od četrdeset godina umjetničkog rada, još nikad nije imala retrospektivu kod kuće. Bit će to prva zagrebačka retrospektiva umjetnice koja je takvo priznanje u inozemstvu dobila mnogo ranije nego u svojem gradu.“

Predstavljena su još dva projekta koji se otvaraju 4. 4. 2023. godine. Izložba “Jasmine Cibic: Snovi koje zovemo svojima“, dio višegodišnjeg muzejskog programa Kinematografije otpora, nastalog u suradnji MSU i Subversive Film Festivala. Ova izložba traje do 7. svibnja 2023.

Izložba Maje Smrekar i Jonasa Jørgensena: „!brute_force: Soft Resillience“ bavi se pitanjem odnosa umjetne inteligencije i stvarnosti u kojoj živimo. Trajanje izložbe je do 30. travnja 2023. Otvorenju prethodi perfromans Maje Smrekar 4. travnja. 2023. u 19 sati, koji će se izvesti i 5. i 6. travnja u 18 sati. (napomena: „!“ u naslovu čita se „non“ – „Non brute force…“ op. MSU).

Ravnateljica Zdenka Badovinac predstavila je dvije recentne donacije muzeju – sliku „Wall Landline Pool Dusk“, vrijednu 1.300.000 USD, koju je tokom svoje nedavne izložbe muzeju poklonio slikar Sean Scully, te paviljon „Girls’ Make-up Room“ (Šminkeraj za djevojčice, 1998. – 2000.), donaciju nedavno preminulog umjetnika Dana Grahama (1942. –2022.).

Na kraju, Badovinac je podsjetila na to kako još od od zagrebačkog potresa, u kojem je dobar dio gradskih muzeja oštećen, MSU predstavlja program, te ustupa servisne i uredske prostore Muzeju za umjetnost i obrt, Hrvatskom prirodoslovnom muzeju i Hrvatskom školskom muzeju.

SAZNAJ VIŠE: