Ovo su Tia i Filip: autori prvog hrvatskog true crime podcasta

Upoznajte Tiu i Filipa, dinamičan duo koji stoji iza hvaljenog true crime podcasta "Mjesto zločina"
18.03.2024.
IMAGE SOURCE: Marija Gašparović
RECOMMENDED

Prije otprilike dvije godine, sestra mi je oduševljeno pokazala podcast koji je otkrila, rekavši da mu moram dati priliku. Riječ je bila o true crime podcastu i to hrvatskom, što me dodatno zaintrigiralo s obzirom na to da nisam ranije naletjela na domaće pripovjedače o misterioznim slučajevima i serijskim ubojicama. Nakon prve epizode, podcast pod nazivom „Mjesto zločina“ postao je moja jutarnja i večernja rutina, poput kave i dobre čaše vina.

„Mjesto zločina“ je prvi hrvatski true crime podcast, a njegovi autori su Tia i Filip, dubrovačko-zagrebački duo zbog kojih religiozno gutam priče o najpotresnijim zločinima. Možda ih ne vidite jer je riječ o isključivo audio- podcastu, ali njihovu energiju možete osjetiti preko svojih slušalica. Tia i Filip uznemirujućim i ozbiljnim temama pristupaju s dozom humora zbog kojeg se apsolutno svatko želi vratiti na sljedeću epizodu. Sa svakim novim slučajem, pratite psihološku stranu ubojice, njegove motive, želje i frustracije, a ovaj duo često ističe važnost brige o mentalnom zdravlju. Tia i Filip detaljno istraže slučaj i vrlo nam ga pitko predstave, na autentičan i zanimljiv način popraćen šalama koje vas neće ostaviti ravnodušnima.

„Mjesto zločina“ kao audio- podcast format postoji zadnje četiri godine i okupio je zajednicu od 9000 pratitelja. Tia i Filip su odlučili pokazati lica svojim obožavateljima te od 2022. godine održavaju i live događanja na kojima pred publikom raspravljaju o nekom slučaju, na jedinstven način, onako kako samo oni to znaju. Nakon tolikih analiza, ovaj duo je već postao maher u otkrivanju misterioznih ubojstava i nestanaka pa su i sami kreirali jedno misteriozno ubojstvo koje možete riješiti upravo vi. Ovaj jedinstveni, iznimno uzbudljiv format pod nazivom „Murder Mystery“ okuplja sve potencijalne detektive da u timovima riješe slušaj ubojstva koji su od početka do kraja osmislili Tia i Filip. Do sad je koncept predstavljen samo u Zagrebu i sva tri puta je bio rasprodan. No, autori „Mjesta zločina“ kreću na turneju po Hrvatskoj, održavajući svoja live događanja, kao i „Murder Mystery“ pa možete i vi uskočiti u vlak prepun mističnih, neobjašnjivih, jezivih, ali jako uzbudljivih slučajeva. Popis gradova i ulaznice možete nabaviti na ovome linku.

Uhvatila sam Tiu i Filipa prije nego krenu na turneju jer sam željela malo više porazgovarati o njihovom podcastu, kako dolaze do slučajeva, što su iz njih naučili, a dali su nam i malu ekskluzivu o slučaju koji će analizirati na live događanjima. Upoznajte ovaj nevjerojatan duo zbog kojeg vam put do posla više nikad neće biti naporan.

Kada je krenula vaša ljubav/ opsesija prema misterioznim slučajevima i životima serijskih ubojica?

TIA: Sjećam se da sam još kao dijete čitala neriješene misterije i to me intrigiralo. Jack Trbosjek- nerješeni slučaj zloglaskog serijskog ubojice- ej! Stravično, ali i fascinantno. Taj interes se samo dalje nastavio, a s vremenom me i psihologija počela zanimati pa se to nekako ispreplelo.

FILIP: Mene su zanimale kriminalističke serije. Od protokolarnih serija do psiholoških trilera i britanskih krimića. Ideja neke misterije i nekoga tko to rješava. Divno.

Kako izgleda proces pripremanja epizode podcasta? Gdje kopate slučajeve i tko vodi glavnu riječ u biranju teme koju ćete obraditi?

T: Od početka postoji popis slučajeva koji su me osobno intrigirali. Taj popis s vremenom, normalno, raste. Ovisno što mi otkrivamo, čega se sjetimo, što nam ljudi preporuče ili što je aktualno. Trudimo se ne ponavljati tematiku slučajeva prečesto. Ako je jedan tjedan serijski ubojica, možda će sljedeći biti nerješeni slučaj ili masovno ubojstvo ili nešto šesto. Sama produkcija epizode je najčešće višetjedni proces, ovisno o veličini slučaja, nekada može trajati i dulje. Ja istražujem i nalazim informacije vezane za slučaj dok Filip to također radi , ali u puno manjem kapacitetu kako bi za vrijeme samog snimanja ostao element iznenađenja koji on dijeli s publikom.

F: Tako je, zatim slijedi snimanje koje odradimo u sat i pol do dva. Tia vodi glavnu riječ za vrijeme snimanja, a onda posao prelazi većinski na mene. Edit traje po par dana, ovisno o mom poslu i drugim zaduženjima. Gotova epizoda se onda uploada na sve streaming servise i planiraju se postovi na društvene mreže dok za to vrijeme Tia već priprema sljedeći slučaj. I tako iz tjedna u tjedan.

Je li vas nekad istinski potresao neki slučaj s kojim se ne biste mogli našaliti pa ga niste željeli obraditi u podcastu?

F: Pa osobno, svaki slučaj s djecom je uvijek malo teži. Bilo to vezano za obiteljsko nasilje, neriješene slučajeve ili za slučajeve npr. masovnih ubojstava u školama kojih smo par za sada obradili.

T: Možemo za primjer uzeti slučaj otmice i ubojstva mlade Antonie Bilić iz 2011. godine. To je nešto što se dogodilo praktički u našem susjedstvu stoga je puno osjetljivije za obraditi. Također slučajevi dugotrajnih mučenja kao npr. Junko Furuta. Smatramo da ne bismo mogli takve slučajeve obraditi na naš način stoga nema ni smisla da ih obrađujemo.

U podcastu se puno fokusirate na psihološku pozadinu serijskih ubojica. Od svih slučajeva koje ste prostudirali, koji vam je najintrigantniji?

F: Iskreno Joseph Fritzl je bio vrlo zanimljiv za obradu. Svi smo čuli za tu priču, ali kada prođete sve detalje, zaista je nevjerojatno da se ovakvo nešto dogodilo i preko tako dugog perioda vremena. Prošli smo vrlo detaljno, kroz cijelu jednu epizodu, njegovo djetinjstvo i što je sve utjecalo na njega kroz život prije nego smo se dotaknuli onog po čemu je poznat.

T: Od slučajeva iz ove sezone istaknula bih Luku Magnottu. Neki možda znaju za ovo ime kroz popularni dokumentarac ‘Don’t Fuck with Cats’ no mi smo se ispočetka više fokusirali na njega i njegovu povijest te smo uzeli drugi kut gledanja za prepričavanje njegove priče. Od serijskih ubojica je priča o Dennisu Nilsenu jedna od zanimljivijih. Način na koji je njegova seksualnost utjecala na njegovu psihu, te kako je cijelo djetinjstvo utjecalo na kasnija ubojstva je izrazito zanimljivo. Meni, barem.

Što ste naučili iz svih ovih slučajeva? Primjerice, neki uzorak koji se ponavlja kod serijskih ubojica?

F: Ljudski i legalni propusti su puno češći nego što bi netko pomislio. Policija, psihijatri i na kraju sudstvo su vrlo često igrali veliku i to nažalost negativnu ulogu u produljivanju vijeka ovih ubojica i slučajeva. Važno je da svi o ovakvim slučajevima znaju što više kako bi mogli prepoznati eventualne znakove, bilo to u razvoju djece ili kasnije u životu te kako bi mogli ostati na oprezu.

T: Mi nismo stručnjaci u ovim poljima stoga ne želimo biti definitivan sud u tome što čini serijskog ubojicu, ali se neki zajednički motivi ponavljaju kroz većinu naših slučajeva i to svi mogu vidjeti. Ponekad je to biološki faktor pa imaju poremećaje ličnosti, ponekad odrastanje u groznim uvjetima, ali većinom dolazimo do neke kombinacije biologije i socijalnog elementa.

tia filip mjesto zločina
tia filip mjesto zločina

Nabrojite mi top 3 serije ili filma koji savršeno obrađuju tematiku kriminalističkih umova i svakako biste ih preporučili drugima.

T: Mindhunter. Puno se o toj seriji pričalo, ali sasvim zasluženo jer je odličan prikaz razvoja grane psihologije vezane uz kriminalne profile. U seriji su uključeni i pravi sučajevi iz nedavne povijesti, kao npr. Ed Kemper pa je to čini još zanimljivijom. Osobno sam veliki fan Davida Finchera, njegovog rada i estetike te smatram da je izvrsno prenio taj neki „mood“ tematike.

tia filip mjesto zločina

F: Slažem se, ali također možemo naći jedan odgovor i u samom pitanju te reći Kriminalni Umovi. Jako se često dotiču te psihološke strane zločina, a možemo reći da je zanimljiva i zabavna serija. Plus jako puno epizoda ima ja mislim, pa je super za bingeanje. Od filmova ću nastavno na Tiu spomenuti Zodiaca kao još jednog Finchera, ali i Prisoners od Villenuevea.

T: Što se tiče filmova, u zadnje vrijeme sam pogledala Reptila koji me se dojmio. Nije po istinitoj priči ali jako je slično stvarima koje se zbilja događaju u svijetu i sviđa mi se način na koji su ispričali priču; gluma i scenografija.

Krećete na turneju svojih Live Showova po Hrvatskoj. Znam da ne smijete puno reći, ali možete li dati samo mali sneak peek u kriminalističku poslasticu koju ćete komentirati zajedno sa svojom publikom? Je li vam ljepše voditi ovakve razgovore pred publikom ili u svom kutku studija?

F: Ne.

T: Ajde ajde, jedan mali hint može, ali samo za vas. Ovaj slučaj mogao bi ujediniti ljubitelje visoke mode i true crime entuzijaste. Toliko!

tia filip mjesto zločina

F: Pa opuštenije je u studiju. Snimamo uvijek kod Tie doma i nemamo video sadržaj epizode pa možemo izgledati i ponašati se kako želimo. Također zbog toga možemo obraditi audio te maknuti sve pokušaje loših fora, koje očito nemamo, te sve dijelove gdje razmišljamo, krivo izgovaramo riječi ili se ne možemo sjetiti pravog izraza. Dobro, ponekad to i ostavimo za komični efekt.

T: Pred publikom je potpuno drugi dojam. Osobno obožavam pozornicu, osobito energiju publike koja je odmah tu ispred nas i može reagirati u pravom vremenu. To je prekrasno, no može biti i malo nelagodno jer nemamo sigurnost edita. Svaki show velikom većinom improviziramo tako da i svaki grad na kraju dobiva potpuno novo i drugačije iskustvo. Ako nešto kažemo ne možemo samo izrezati u montaži, moramo se iz toga izvući i nastaviti sa slučajem. No, u toj ranjivoj sirovini leži ljepota naših nastupa uživo, i nadamo se da vas vidimo na našoj proljetnoj turneji!

Moram pohvaliti koncept Murder Mysteryja, doista je nešto originalno kod nas. Koliko vam treba da osmislite čitav slučaj? Također, kako teče taj proces kreiranja slučaja? Je li netko od vas bolji u osmišljavanju same priče, a drugi u logičkim komponentama, zagonetkama, alatima za riješavanje slučaja i slično?

T: Hvala puno na komplimentu. O ovom konceptu smo razmišljali jako dugo te nam je drago da smo sada uspjeli i realizirati isti. Spomenuli bismo i pohvalili i Paulu koja nam u zadnje vrijeme pomaže s društvenim mrežama te zajedno s nama smišlja i Murder Mystery slučajeve.

F: Tako je, nađemo se, opet kod Tie, i krenemo s osnovnim pitanjima. Tko, kako, gdje, zašto i kada. Zajedno s nekom tematikom slučaja onda idemo u detalje drugih sumnjivaca, motiva i sl.

tia filip mjesto zločina

T: Što se tiče podjele zadataka, ne smatram da je netko bolji u nekom aspektu, oduvijek funkcioniramo kao tim i nadopunjujemo se kao tim.

F: Ugovorno sam obvezan slagati se s ovime.

SAZNAJ VIŠE:
Lucija Vogrinc
| 18.08.2022.