Marseille iz prve ruke: što sve trebate vidjeti ako putujete u ovaj čarobni dio Francuske

S otvorenim duhom i dozom spontanosti putovanje u Marseille će vam ostati zauvijek u sjećanju
01.05.2022.
IMAGE SOURCE: Privatni album, Instagram
RECOMMENDED

Kao netko tko voli putovati, Covid-19 pandemija učinila je moj putoholičarski duh sve nervoznijim dok je skoro godinu dana bio zatvoren unutar granica zagrebačkog kvarta. Mnogi planovi su propali, a oni koji su još uvijek neko vrijeme nepokolebljivo stajali, s vremenom su se počeli klimati i bilo je upitno hoćemo li prijateljice i ja vidjeti ljepote rijeke Tejo na kojoj leži Lisabon ili kišne ulice Londona. Kao što je i bilo očekivano, putovanja su otkazana, ali  naša nada se nije slomila. Odbacile smo planiranja i uslijedila je spontanost. Ljeto je bilo poprilično slobodno i mirno pa smo u zadnji čas bez previše razmišljanja kupile karte za prvi grad koji nam se nudio kao idealna „zelena“ destinacija: Marseille. Prva pomisao nam je bila „Provansa“ i „Azurna obala“ pa nismo odvojile ni sekundu više da odletimo u ovaj lučki francuski grad. Nismo imale nikakva očekivanja, a naša spontanost nam je donijela četiri najljepša dana 2021. godine. Ove godine se jednako tako mogu pronaći jeftini letovi s Ryanair aviokompanijom do Marseillea. Ako uskoro planirate neki spontani godišnji odmor, ispričat ću vam naše doživljaje koji će vas možda inspirirati da posjetite ovaj čarobni dio Francuske.

Marseille je drugi najveći grad u Francuskoj te ima vrlo povoljan položaj luke u Lionskom zaljevu na Sredozemlju. Nalazi se u pokrajini Provansa- Alpe- Azurna obala što nam je odmah dalo do znanja da će biti topla, morska, sredozemna klima poput naše na jadranskoj obali. Nismo se prevarile jer smo već pri samom dolasku na zračnu luku „Marseille Provence“ požalile što smo obukle traperice, a ne haljine. U Marseille smo doputovale iz Zadra po vrlo povoljnim cijenama karata s aviokompanijom „Ryanair“ u ljetnim mjesecima. Marseille je zaista ogroman grad s velikom lukom i širokim ulicama. Naš apartman je bio smješten u starom kvartu Marseillea Le Panier. To nam je bila najbolja odluka ikad jer smo se zaljubile u kvart. Miran je i pun oslikanih, uskih ulica koje su preplavljene malim restoranima s domaćom francuskom kuhinjom. Takav topli i miran kvart suprotnost je glasnom lučkom dijelu Marseillea prepunog ljudi. Svaku smo večer prijateljice i ja nakon cjelodnevnog lutanja sjele na našem kvartu u jedan od tih restorana i u potpuno ugodnoj atmosferu uživale do kasno u noći. Ono što nas je iznenadilo je koliko Francuzi, barem ovi južni Francuzi, uživaju u hrani i piću.  Restorani su uvijek bili prepuni i stalno se nešto jelo. Deserti bi se naručivali u ponoć, a konobari nikad ne propuste staviti pun bokal vode na stol. Čim se pola bokala ispije, odmah nose drugi napunjen do vrha. Nitko vas neće mrko pogledati ako ste sjeli na večeru tek u deset sati navečer ili ako naručujete treću čašu vina iza ponoći. Opuštenost Francuza se osjetila posvuda. Što se tiče samih cijena hrane, nije toliko skuplje nego što biste pojeli u nekom restoranu u Splitu. Lokalci su nam rekli da je Marseille jedan od jeftinijih gradova u Francuskoj što nije nimalo daleko od istine.

S obzirom na to da smo doputovale na Azurnu obalu s ciljem da se i okupamo u moru, Marseille definitivno nije destinacija za to. Samo malo dalje od Marseillea nalazi se prekrasan morski gradić Cassis. Do njega se dolazi vlakom iz Marseillea te povratna karta košta 11 eura. Stanica vlaka u Cassisu je dosta udaljena od centra grada pa ne pokušavajte hodati do centra jer nećete puno dospjeti. S kolodvora vozi autobus do centra koji se plaća, ali nama vozač niti u jednom smjeru nije htio prihvatiti novce da kupimo kartu i vozile smo se besplatno pa se može i vama posrećiti. Kada vidite Cassis, odmah će vas podsjetiti na Hrvatsku. On ima sve što ima jedan dalmatinski grad: malu luku, restorane na rivi, pješčanu plažu i prodorno glasanje cvrčaka. Kada bolje razmislim, toliko smo pronašle sličnosti s Hrvatskom da smo više puta jedna drugoj rekle kako živimo u prekrasnoj zemlji. More je i u Cassisu predivno i čisto što nas je ugodno iznenadilo. Ako ste već u Cassisu, svakako uplatite vožnju brodom do nacionalnog parka Massif des Calanques jer nećete požaliti. Očarat će vas uvale, spilje i jedinstveno formirane stijene koje okružuje duboko plavo i tirkizno more. Ako se želite kupati u uvalama, iznajmite kajake koji su tamo vrlo popularni. No, upozoravam: ako niste fizički spremni na upravljanje kajakom četiri sata, bolje je i sigurnije uplatiti vožnju brodom. Brod je bio naša odluka u zadnji tren za što smo kasnije bile zahvalne kada smo shvatile koliko je zapravo nacionalni park udaljen od samoga grada.

Kupanje u Azurnom moru smo obavile, a sada je došlo vrijeme da malo zagrebemo i po Provansi. Svi zamišljamo Provansu kao mjesto prepuno polja lavande, zar ne? U pravu smo, ali polja lavande se teško mogu vidjeti ako nemamo auto. Ta „famozna“ polja su udaljena od gradova i do njih se može doći jedino automobilom. Pametna ideja je iznajmiti auto, samo što mi ipak nismo bile financijski u mogućnosti priuštiti si to. Ipak, naš put u provansalski grad nije razočarao. Ako krenete prema unutrašnjosti, naići ćete na grad Aix- en- Provence. Prekrasan, provansalski gradić prepun je malih kavana i kafića, popločanih ulica, drvoreda i fontana. Zaista će vas ostaviti bez daha. Do tog grada dolazi se s glavnog kolodvora Charles u Marseilleu. Želim s vama podijeliti savjete koji bi nama uštedjeli puno vremena lutanja po kolodvoru i otkrivanja kako se opće dolazi do Aix- en- Provencea. Francuzi su vrlo susretljivi kada ih tražiš za pomoć. Ako ne znaju engleski, a većina ih zaista ne zna, pokušavaju ti objasniti rukama i nogama pa čak i uz pomoć Google prevoditelja. Međutim, na kolodvorima je drugačija situacija. Uvijek je žurba, ne postoji adekvatna osoba koju možete nešto upitati, a kada magično pronađete tu osobu, ona vam ne zna dati odgovor. Zato želim da znate sljedeće: svaki aparat za kupnju karata prima isključivo kartice. Ako kupujete gotovinom, dobro pratite vrijeme polaska vlakova kako bi došli dovoljno rano na „info pult“ s obzirom da je red za kupnju karata kilometarski. Također, trebat ćete dati svoje osobne iskaznice kako biste kupili karte jer će vam na karti pisati vaše ime i prezime (čitaj: mi smo hvatale jedna drugu po kolodvoru kako bismo skupile sve naše osobne iskaznice). Naposljetku, vlak do Aix-en-Provencea je brzi vlak koji putuje u Luxemburg pa se nemojte zbuniti ako vas žena na pultu šalje na peron gdje je vlak koji vozi u Luxemburg, a vi samo želite otići malo dalje od Marseillea.

Zadnji dan smo planirale ostati na ulicama Marseillea, no spontano smo se uputile brodom iz marsejske luke na Frioul otočje. Ako vam ostane vremena, svakako posjetite ovo otočje koje je udaljeno od grada oko pola sata vožnje brodom. Svatko tko je zaljubljenik u romane, oduševit će se otokom Chateau d’If na kojem se uzdiže zatvor u kojem je bio zatočen Edmond Dantes, protagonist romana „Grof Monte Cristo“ Alexandrea Dumasa. Ponovno su nas očarale prekrasne uvale i ugodni ljudi na otoku te ukusna hrana. S putovanja smo se vratile pune dojmova i ljubavi prema nekom novom mjestu. Svakom bih preporučila odlazak u Marseille, ali pod jednim uvjetom: samo spontano i nećete požaliti!

SAZNAJ VIŠE: