Život i umjetnost u loftovima: posljednji umjetnici New Yorka

Joshua Charow odrastao je s fascinacijom za skrivena mjesta New Yorka. Kao tinejdžer, bio je dio subkulture nazvane "urban exploring", što uključuje istraživanje napuštenih i teško dostupnih mjesta u gradu
20.05.2024.
RECOMMENDED

New York City je poznat po svojoj bogatoj umjetničkoj sceni, koja se proteže kroz različite epohe i stilove. Jedan od fascinantnih aspekata ove scene su umjetnici koji žive i rade u loftovima, prostranim industrijskim prostorima pretvorenim u ateljee i domove. Ovaj način života postao je kultni za umjetnike u New Yorku, ali s vremenom su takvi prostori postali rijetkost. Joshua Charow, talentirani dokumentarni fotograf i filmaš, zabilježio je ove posljednje bastione umjetničkog života u svojoj knjizi “Loft Law: The Last of New York City’s Original Artist Lofts“.

New York

Povijest Loft zakona

Loft Law, ili Zakon o loftovima, donesen je 1982. godine kao članak Zakona o višestambenim zgradama u New Yorku. Ovaj zakon pružio je zaštitu i stabilizaciju stanarina umjetnicima i drugim stanovnicima koji su ilegalno živjeli u industrijskim i komercijalnim zgradama. U to vrijeme, mnoge industrijske zgrade bile su napuštene ili neiskorištene, a umjetnici su ih počeli koristiti kao jeftine i prostrane ateljee i stambene prostore. Međutim, ove zgrade često nisu bile legalne za stanovanje jer nisu ispunjavale standarde za stambene objekte​.

Joshua Charow i njegova inspiracija

Joshua Charow, rođen 1998. godine, odrastao je s fascinacijom za skrivena mjesta New Yorka. Kao tinejdžer, bio je dio subkulture nazvane “urban exploring“, što uključuje istraživanje napuštenih i teško dostupnih mjesta u gradu. Ova strast za otkrivanjem skrivenih dijelova grada inspirirala ga je da dokumentira posljednje preostale umjetničke loftove zaštićene Loft zakonom.

New York

Charowov projekt započeo je kada je pronašao kartu zgrada koje su još uvijek pod zaštitom Loft zakona. Krenuo je na misiju da pronađe i fotografira umjetnike koji još uvijek žive u ovim prostorima. Tijekom tri godine, Charow je kucao na stotine vrata, tražeći umjetnike koji su bili voljni sudjelovati u njegovom projektu​.

Portreti umjetnika

Knjiga “Loft Law” sadrži portrete preko 75 umjetnika u njihovim loftovima, bilježeći ne samo njihove umjetničke radove, već i jedinstvene prostore u kojima stvaraju. Charowovi portreti uključuju slikare, kipare, fotografe, glazbenike i filmaše, te hvataju suštinu njihovih radnih i životnih prostora.

INTERIJER

Jedan od istaknutih umjetnika u knjizi je Carmen Cicero, 96-godišnji slikar koji živi na Boweryju od 1971. godine. Njegove priče o susretima s poznatim ličnostima umjetničkog svijeta, poput direktora Guggenheim muzeja, Jamesa Johnsona Sweeneyja, dodaju dodatni sloj povijesne dubine projektu​​.

Drugi značajan portret uključuje Kimiko Fujimuru, japansku umjetnicu koja je bila prepoznata kao jedna od “Top 5 ženskih slikara u suvremenoj umjetnosti” u Japanu 1965. godine. Njezina priča, zajedno s pričama mnogih drugih umjetnika, pruža uvid u živote i radne procese tih kreativnih pojedinaca​.

Izložba “Loft Law: Photographs by Joshua Charow” otvorena je u Westwood Gallery NYC u svibnju ove godine, predstavljajući široku kolekciju Charowovih fotografija. Izložba je popraćena knjigom, koju je objavila izdavačka kuća Damiani Books. Knjiga pruža sveobuhvatan pregled života umjetnika u zaštićenim loftovima, te dokumentira nestajanje ovog jedinstvenog načina života u New Yorku​​.

lifestyle

New York

“Loft Law: The Last of New York City’s Original Artist Lofts” Joshue Charowa nije samo zbirka fotografija; to je vizualna povijest, oda umjetničkoj sceni New Yorka i svjedočanstvo o borbi za očuvanje prostora u kojima umjetnici mogu slobodno stvarati. Charowova knjiga i izložba pružaju dragocjeni uvid u život i rad umjetnika koji su oblikovali kulturni život New Yorka, te služe kao podsjetnik na važnost očuvanja ovih prostora za buduće generacije.

SAZNAJ VIŠE: