Zlatno pravilo prijateljstva između mojih prijateljica i mene: na jedan put godišnje moramo otići. To je postala svojevrsna tradicija zbog koje smo posjetile brojna prekrasna mjesta. Tako smo se ovo ljeto uputile na Kanarsko otočje, točnije na otok Lanzarote. Ovaj otok nije toliko razvikan kao što je Tenerife ( isto dio Kanara) i to nam je jako išlo u prilog, otkrit ćete zašto. Ryanair je nedavno uvrstio Lanzarote kao još jednu destinaciju s direktnim letom iz Zagreba što je bila idealna prilika da upravo tamo provedemo godišnji odmor.
Kanarsko otočje pripada Španjolskoj, no nalazi se u blizini obale zapadne Afrike što možete osjetiti u temperaturi i vidjeti u krajoliku. Tamo je tijekom cijele godine toplo, a ono što će vas oboriti s nogu je vulkanski krajolik, prostrane pješčane plaže i divlji ocean duboke plave boje. Rekla bih da je Lanzarote nešto između afričkih zemalja i Islanda, nestvarno mjesto gdje jedino bilje koje raste su kaktusi. I to gomile, gomile kaktusa svih mogućih vrsta. A uz sve to, stanovnici su vatreni Španjolci koji vole plesati, pjevati i jesti najukusniju morsku hranu. Od svih dosadašnjih putovanja, ovaj otok me najviše ostavio bez teksta i svakako ga preporučam kao savršen girls trip.
Puerto del Carmen- grad u kojem želite odsjesti
Prije nego uopće krenete na put, bookirajte smještaj u gradu Puerto del Carmen. On se nalazi na jugoistočnom djelu otoka i turistički je najbolja opcija s obzirom na brojne plaže, restorane i resorte koje nudi. Ondje se nalazi i veliki shopping centar, a također je najbolji grad za noćni život jer ima dosta barova i klubova. Nas je posrećilo da je u tih tjedan dana što smo bile na otoku trajao festival koji je svake večeri dovodio glazbene izvođače na pozornicu, lunapark i kućice s raznom street food hranom te pićem. Ako volite krovne terase, svakako preporučam da popijete jednu dobru Sangriu u rooftop baru Las Amigas gdje također često bude live glazbe, a pogled s terase puca na čitav Puerto del Carmen. Primijetile smo da u barovima vole gostima dati neko kratko piće na račun kuće što je baš lijepa gesta. Ako volite slatka pića, moja preporuka je da probate shot od manga, ne znam kako se piće zove, ali je fantastičnog okusa.
U tjedan dana možete obići čitav otok ako imate automobil. Stoga svakako rentajte auto, mi smo ga uzele iz agencije TopCar. Iznajmljivanje nije skupo, a s automobilom ćete maksimalno iskoristiti svoj put. Ceste su jako dobre i nema prometa što nas je posebno iznenadilo. Čak i na turistički razvikanim atrakcijama sve teče glatko, ne čeka se predugo za red i radnici su jako dobro organizirani na tim turističkim atrakcijama. Gužva je doista svedena na minimum. Koliko smo mogle primijetiti, najviše turista ima iz Španjolske, Njemačke i Velike Britanije, no otok nipošto nije prenapučen turistima. Slušala sam koliko Kanarski otoci imaju problema s masovnim turizmom, ali smatram da to nije slučaj na Lanzaroteu.
Zato ćete, iako ste odsjeli u Puerto del Carmenu, moći otići na bilo koju prekrasnu plažu na otoku, a zaista ih ima jako puno. No, ako poželite provesti lijeno popodne i ostati u svome gradu, moja preporuka je Playa Chica, mala intimna plaža gdje nema puno velikih valova, a pored je i odličan restoran s morskom hranom.
Nacionalni park Timanfaya
Nacionalni park Timanfayju nikako nemojte zaobići. Mnogi putuju na Lanzarote upravo zbog ove veličanstvene atrakcije. Timanfaya je jedini vulkan na otoku koji je i dalje aktivan, a zadnja erupcija se dogodila 1824. godine. Svi ljubitelji filma „Dune“ oduševit će se ovim mjestom. Surova priroda, odsustvo bilo kakve vegetacije, siluete vulkanskih brda i krajolik prošaran raznim bojama, čine ovu lokaciju nesvakidašnje lijepom. Nacionalni park je strogo zaštićen i na dijelovima opasan pa je zabranjeno hodati sam po parku, već postoje autobusi koji svako malo rade turu po parku. Prvo ćete automobilom doći do ulaza u park gdje će vas radnik usmjeriti ka parkingu i stajalištu autobusa. Pripremite se ovdje na gužvu s obzirom na to da je Timanfaya doista najpopularnija atrakcija otoka. Topla preporuka je da krenete što ranije. Naime, gotovo svaka atrakcija na Lanzaroteu na kojoj plaćate ulaz radi do 16 ili 17 sati, zato je dobro doći ranije kako ne biste poljubiti vrata.
Nakon što ste ušli u park, sve ide kao podmazano. Mi smo odmah dobile mjesta u autobusu koji se spušta u zaštićeno područje i radi veliki krug oko vulkana Timanfaya. Tura traje nekih 20-ak minuta, a autobus svako malo stane da možete uslikati veličanstven krajobraz. Dok se vozite po neravnom, prašnjavom terenu, a oko vas se uzdižu stijene koje je formirala magma, osjećate se kao da se nalazite na nekoj drugoj planeti. Nemjerljiv osjećaj.
Nakon ture, autobus vas vraća na početnu točku, na vrh brda gdje vas čeka prava poslastica. Naime, unutar parka je smješten restoran El Diablo, jako popularno gastronomsko mjesto. Restoran je dizajniran u krug sa staklima od poda do stropa, nudeći tako gostima panoramski pogled na Nacionalni park u bilo kojem smjeru. Posebnost restorana je ta što se meso peče na magmi, odnosno na visokoj temperaturi koju proizvodi vulkan. Prisjetimo se, Timanfaya je i dalje aktivan vulkan. Pripremanje mesa je atrakcija za goste jer možete ući u prostoriju gdje se ono peče pa čak vas i konobari pozovu da vidite pripremu vašeg jela. To me malo podsjetilo na film „The Menu“. Što se tiče gužve u restoranu, rekli su nam da se dugo čeka u redu, no mi smo očito imale sreće i stol smo dobile odmah. Svaka od nas je naručila njihov steak (koji smo gledali kako se cvrlji na magmi) i bio je božanstven. Ako želite jesti u restoranu, uzmite u obzir da je kuhinja otvorena samo od 12 do 15 sati.
Na putu prema Puerto del Carmenu, nekih 10-ak minuta od Nacionalnog parka, uz cestu se nalazi ugibalište na kojem je napravljen parking i tu svakako stanite. Mi smo slučajno otkrile da tamo postoji šetnica koja vas vodi do kratera vulkana Caldera De Los Cuervos. Poseban je osjećaj stajati u samom krateru vulkana (koji naravno, nije aktivan).
Jardín de Cactus
Od zelenila, jedino što možete vidjeti su kaktusi koji su pretvoreni u pravu turističku atrakciju. Prije svega, moram spomenuti arhitekta i vizionara Césara Manriquea koji je praktički dizajnirao pola otoka. Odnosno, surov krajolik otoka s velikom je pažnjom pretvorio u atrakcije. Ovaj arhitekt je zaslužan za to što se Lanzarote nalazi na popisu najboljih turističkih destinacija. Njegov rad u početku nije dočekan s oduševljenjem lokalaca koji su se brinuli da će César narušiti krajolik otoka. Ipak, arhitekt je svojim umjetničkim jezikom pokazao da su njegove instalacije, parkovi i atrakcije dodatno obogatili kulturno, prirodno i umjetničko nasljeđe Lanzarotea.
Jedno od umjetničkih djela Césara Manriquea je Jardín de Cactus. Riječ je o fascinantnom parku s oko 4500 različitih vrsta kaktusa. Umjetnik je odabrao staro ležište koje se koristi kao odlagalište u poljoprivrednom području ekstenzivnih plantaža kaktusa čime predstavlja rehabilitaciju mjesta velike krajobrazne vrijednosti na otoku. Nekoć zapušteno mjesto, sada je dom veličanstvenih skulptura od kaktusa koje dodatno naglašavaju prirodnu ljepotu otoka. Mene je park podsjetio na Alisu u zemlji čudesa s mnoštvom vijugavih puteljaka i kaktusima među kojima se možete izgubiti. Ako niste znali, kaktus je također poslastica pa u snack baru smještenom unutar parka svakako probajte jela od kaktusa.
El Golfo: zeleno jezero pored oceana
Druga najpopularnija atrakcija nakon Timanfayje je definitivno El Golfo. Rekla bih da je ovo mjesto čudo prirode, a filmoljupci su ga sigurno već vidjeli na ekranima. Riječ je o prostranoj crnoj plaži (odnosno plaži sa crnim pijeskom) na kojoj je uz obalu smješteno veliko zeleno jezero. Jezero je među lokalcima poznato pod nazivom „Charco de los Clicos“, a za njegovu zelenu boju zaslužne su jedna vrsta algi i sumpor. Zeleno jezero je u prekrasnom kontrastu sa crnom plažom, plavetnilom oceana i crvenkastom bojom stijena. Zato nije ni čudo da je ovo mjesto privuklo pažnju mnogih filmaša. Među njima je bio i Pedro Almodóvar koji je ovdje došao snimiti romantičnu scenu između Penelope Cruz i Lluísa Homara za film „Broken Embraces“.
Ova veličanstvena prirodna atrakcija nalazi se u malom ribarskom selu El Golfo. Svakako se spustite do sela na ručak jer ćete u njihovim restoranima probati najbolju lokalnu ribu i paellu.
Plaže koje morate posjetiti: Playa de Papagayo i Playa Flamingo
Plaža ima na stotinu i svaka je ljepša od prethodne. Doista ne možete pogriješiti, gdje god da stanete. No, moja preporuka je da ne zaobiđete plažu Papagayo i plažu Flamingo. Papagayo je najpopularnija plaža na otoku i vrlo vjerojatno ćete naletjeti na puno ljudi, ali isplati se. Ona se nalazi na samom jugu Lanzarotea, a da biste do nje došli, morate autom proći dugački makadam i pripremite se na prašnjav automobil. Opet kažem, isplati se. Parking se nalazi na vrhu brda s kojeg se pješke spušta prema plaži. Okolni krajolik je nadnaravno prekrasan: imate osjećaj da se nalazite u pustinji gdje nema ničega osim pješčanih dina, sve dok se ne krenete spuštati niz padinu i ugledate prekrasan prizor dugačke zlatne plaže i kristalnog oceana. Plaža je smještena u uvali pa ne puše toliko vjetar i mirna je voda. Tamo se nalazi i restoran i bar, no pripremite se na čekanje za slobodni stol.
Playa Flamingo se nalazi u gradu Las Palmas, također na jugu otoka, a ovaj grad je odličan za obitelji s djecom. Plaža je prostrana, pijesak je bijeli, bili smo na njoj dva puta i niti jednom nije bilo gužve, a tamo možete obaviti i jako dobar shopping.
Jameos del Agua
Jameos del Agua je još jedno kulturološko i umjetničko djelo Césara Manriquea. Nalazi se u prirodnom prostoru koji potječe iz unutrašnjosti vulkanskog tunela, odnosno špilje. Špilja se formirala nakon vulkanske erupcije pa je umjetnik u skladu s prirodom i okolišem napravio prekrasnu oazu u unutrašnjosti. Tamo ćete naići na jezero u kojem žive slijepi bijeli rakovi, ugrožena i zaštićena vrsta, a nakon što prođete špiljsko jezero, dolazite do veličanstvenog bazena okruženog palmama i raznim biljkama.
Manrique je tamo napravio i prekrasan auditorij, kao i muzej koji na interaktivan način (VR, razne igre, kvizovi) uči goste o povijesti Lanzarotea. Unutar špilje smješten je restoran i kafić, a ja svakako preporučujem trganu svinjetinu na meniju, savršena je.
Jahanje deva
Ako niste znali (jer ja nisam), Lanzarote ima deve. Naravno, ove životinje su velika turistička atrakcija i mogu se jahati. Tu sam bila pomalo skeptična jer kad god su životinje u pitanju koje su korištene u turističke svrhe, javlja mi se sumnja oko načina na koji ih tretiraju. Međutim, ove koje smo mi jahali izgledale su poprilično dobro i ruta je vrlo kratka. Deve ćete pronaći u blizini Nacionalnog parka Timanfaya i opet nećete morati dugo čekati na svoju vožnju. Bilo je doista divno iskustvo i savršeno za završetak našega putovanja.