Navikli smo na ideju da je šampon nužnost da bi nam kosa bila čista. Da za masniju kosu ne bismo trebali koristiti one s previše njegujućih ulja; da su silikoni loši, ali kosa jednostavno izgleda ljepše s njima i to da šamponi za rast kose imaju ricinus ili piskavicu. To su neka uvriježena pravila koja malo po malo padaju u zaborav kako sastavi šampona počinju više ličiti skincare proizvodima. Tu na scenu nastupaju korejski šamponi, koji za razliku od zapadnih formula koje se često temelje na agresivnim surfaktantima (čitajte: jako se pjene = jako isušuju), korejski šamponi razvijeni su s idejom dugoročne ravnoteže. Riječ je o filozofiji koja kosu i vlasište tretira kao živi sustav kojemu treba redovna podrška.

Po čemu se korejski šamponi razlikuju?
Oni brinu o zdravlju vlasišta jednako kao i koži lica. Njihove rutine za kosu se sastoje od deset koraka, jednako kao i skincare rutine. Jedan od najvažnijih benefita korejskih šampona je hidratacija. Vlažnost koja dolazi iznutra, od vlasišta, niz dlaku, sve do vrhova. Njegujući sastojci poput peptida, kolagena, pantenola ili ulja makadamije prodiru dublje, a rezultat je kosa koja se ne zamasti za dva dana jer vlasište ne pokušava kompenzirati isušivanje i vrhovi koji ne izgledaju kao slama već treći dan nakon pranja.
Ono što korejski brendovi primjenjuju je to da se zdravlje kose ne gradi na njezinim vrhovima, nego u korijenu. Zbog toga su njihovi šamponi puni sastojaka koji ciljaju upravo na vlasište. Primjerice, salicilna kiselina djeluje kao nježan piling za kožu glave, uklanjajući nakupljeni sebum, mrtve stanice i ostatke styling proizvoda – sve ono što guši folikule i sabotira rast. Istovremeno, ekstrakt ružmarina i mentol u mnogim formulama (poput onih u proizvodima brendova Moremo i Kundalu) potiču cirkulaciju, što znači više kisika i nutrijenata za folikule – i jača, otpornija kosa kao rezultat.

Hanbang pristup
Jedna od posebnosti korejske kozmetike, pa tako i šampona, je korištenje hanbang principa – integracija tradicionalne korejske biljne medicine s modernom kozmetičkom znanošću. Šamponi poput Daeng Gi Meo Ri Ki Gold Premium sadrže ekstrakte ginsenga, sladića i pelina koji djeluju protuupalno, potiču mikrocirkulaciju i obnavljaju vlasište. Kod peruti, seboreje ili preosjetljivosti, takva biljka formulacija može napraviti razliku već nakon nekoliko pranja. Ove formule imaju zaista ozbiljan pristup regeneraciji.
Whamisa Organic Seeds, primjerice, koristi organski fermentirane sastojke kako bi maksimalno iskoristila njihova hranjiva svojstva, ali i ekstrakt sjemenki ječma. Moremo Repair u svojoj liniji koristi ekstrakte lavande i lotosa te limunske trave za smirivanje osjetljivog vlasišta. Kundal je korejski brend poznat po svom šamponu s 44 prirodna ekstrakta, formuliran s medom i makadamijom koji zadržavaju vlagu, ali šampon istovremeno čisti i njeguje. Uz to dolazi u mirisnim varijantama koje transformiraju tuširanje u aromaterapiju.

Elizavecca CER-100 Collagen Coating Protein šampon s kolagenom, ceramidima i proteinima zaista više zvuči kao krema za lice nego šampon. Ovo je konkretna opcija za sve koji žele obnovu strukture dlake – posebno kod kose koja je izgubila elastičnost i ima problema s pucanjem. Zanimljiv dodatak su propolis ekstrakt i ekstrakt srcolike biljke Houttuynia cordata – sastojci koji su izuzetno popularni u korejskoj skincare rutini zbog svojih antibakterijskih i regenerativnih svojstava. U šamponu, oni pomažu smiriti iritirano vlasište i vratiti ravnotežu.
Jabučni ocat je posebno poznat za pročišćavanje i sadrže ga razni pilinzi za vlasište. La’dor ACV šampon ovaj sastojak koristi za dubinsko čišćenje bez narušavanja pH ravnoteže. Sadrži i ekstrakt avokada koji daje mekoću i sjaj. Odličan šampon protiv gubitka kose je Some By Mi Cica Peptide Derma Scalp s biljnim peptidima i biotinom, a sadrži i metvicu, gotu kolu, Centellu Asiaticu i niacinamid koji revitaliziraju i smanjuju lučenje sebuma.