Jeste li kandidat za dermalne filere i koliko vam filera uopće treba?

Dermalni fileri su učinkovit tretman s kojim brzo i bezbolno možete riješiti mnoge probleme na licu. Imamo odgovore na sva vaša pitanja u svezi ovog tretmana
24.05.2023.
IMAGE SOURCE: Bagatin Press/Unsplash
RECOMMENDED

U posljednjih godinu dana na Internetu se puno raspravlja o dermalnim filerima. Tema rasprave je količina filera koja se ubrizgava, razgrađivanje filera i koliko su fileri trajni ili nisu trajni. U moru informacija koje kruže internetom i društvenim mrežama nekada je teško razaznati onu koja je točna. Istina je da dobar rad s dermalnim filerima često nećete primijetiti što je znak da je dermatolog napravio dobar posao. Na tapeti javnosti se uglavnom nalaze loše odrađeni fileri koji su jako vidljivi i koji su rezultirali „prefilanim“ izgledom. Odgovornost vašeg dermatologa/liječnika je da vam preporuči dozu filera koji će učiniti razliku za vas same, ali vam neće izmijeniti lice do neprepoznatljivosti. Kada su se fileri tek pojavili na tržištu prvo su ih promovirale holivudske zvijezde. Upravo it tog ranijeg razdoblja imamo primjere kako se fileri ne bi trebali raditi. Napuhana lica nekoć omiljenih glumica su izazvala strah u ženama koje su imale želju probati dermalne filere kao opciju pomlađivanja.

Zašto vam ovo sve govorimo?

Zato što je prva i osnovna stvar kod ove vrste zahvata ta da imate profesionalnog i educiranog liječnika koji zna svoj posao, kojem vjerujete i koji će vam napraviti najbolji mogući rezultat s kojim ćete biti zadovoljni. Milijuni žena diljem svijeta koriste dermalne filere kao sredstvo za pomlađivanja lica i zadovoljne su svojim izgledom. Fileri vam mogu pomoći u vraćanju svježine licu, u vraćanju volumena, hidratizaciji lica i općem boljem izgledu kože.

Recimo da vas muči gubitak tonusa u srednjem dijelu lica gdje obično prvo primijetimo znakove starenja. Koža vam više nije sjajna i zategnuta, obrazi izgledaju ravniji i lice lagano pada točnije gubi tonus. S aplikacijom odgovarajućih filera (odgovarajuće gustoće) ovaj problem možete riješiti u samo 30-ak minuta. To će vam potvrditi i dr. Snježana Kramarić, specijalistica dermatovenerologije iz Poliklinike Bagatin koju smo zamolili da nam odgovori na neka najčešća pitanja vezana za filere.

Otkrila nam je sljedeće:

Sastojci dermalnih filera primarno nadoknađuju volumen, pomažu koži zadržati tekućinu, a neki od njih i obnoviti kolagen, čime se koži vraća izgubljeni volumen, glatkoća i zategnutost. Preciznim doziranjem i dobro odabranim mjestom aplikacije filera cijelo će lice dobiti izgubljeni volumen, što će posljedično zagladiti bore i dati mladenački sjaj koži. Fileri se koriste i za popunjavanje usana, oblikovanje čeljusti i brade, brisanje bora i podočnjaka te pomlađivanje područja ruku, vrata i dekoltea. Osim mehaničkog djelovanja hijaluronske kiseline – koja skuplja i zadržava vodu poput spužve i tako daje koži zategnutost i glatkoću – dermalni fileri novih generacija hrane i obnavljaju kožu iznutra, poput filera Volite i Belotero Revive.“ – izjavila je dr. Kramarić.

Svako lice je drugačije te ne postoji određena dob kada trebate početi s dermalnim filerima. Netko ima tanko/suho lice od ranih godina, a netko zadržava „baby fat“ i oble obraze sve do srednjih 30-ih. Upravo iz tog razloga su fileri individualni za svaku osobu. Neke žene ih počinju koristiti u srednjim dvadesetima, a neke u 30-ima. Sami ćete primijetiti promjene na licu i ako vam se čini da vam je lice počelo gubiti tonus, onda je vrijeme da se posavjetujete s liječnikom. Raniji početak korištenja može biti dobra prevencija ako ih dozirate u skladu s vlastitim potrebama. Ako niste sigurni jeste li kandidat, možete probati Observ analizu kože lica u Poliklinici Bagatin koja se radi prije svakog tretmana i koja vam jasno odredi pravu starost/dob vaše kože.

Boli li apliciranje filera?

Dr. Kramarić kaže da se ne trebate bojati: „Dermalni fileri razvijeni su tako da čuvaju zdravlje kože, ali i da pruže jednostavno, ugodno i minimalno bolno iskustvo aplikacije. Zato se nelagode ili boli doista nemate razloga bojati. Osim anestetske kreme koju apliciramo prije samog zahvata, i sami dermalni fileri u svojoj recepturi sadrže blage anestetike.

U našoj Poliklinici aplikaciju dermalnih filera provode liječnici – stručnjaci za kirurgiju glave i vrata, dermatolozi, otorinolaringolozi i plastični kirurzi pa možete biti sigurni da ćete dobiti najstručniju skrb koja će uvažiti stotine stručnih detalja vezanih uz vašu kožu, oblik lica i eventualne zdravstvene izazove i osigurati minimalnu nelagodu zahvata. Besprijekorno poznavanje anatomije lica presudno je u pravilnom apliciranju filera.“ – izjavila je.

S filerima možete napraviti puno toga na licu. Možete podići jagodice, ispuniti nazolabijalne i pušačke bore, osvježiti usne i dati im volumen, ispuniti područje ispod očiju, bore oko očiju, ali i transformirati izgled vilice. Ako vas muči uvučena/mala vilica ili niste zadovoljni s linijom vilice za koju želite da je više definirana, za ovu problematiku postoji poseban filer koji uživa veliku popularnost među klijentima Poliklinike Bagatin. Radi se o Volux fileru koji ima iznimnu gustoću i koji je specijalno kreiran za područje brade. S Voluxom možete dobiti rezultat koji želite sa samo jednim dolaskom u Polikliniku. Filere trebate obnavljati ovisno o području aplikacije. Neki fileri traju do 3 mjeseca, nekih do 6 mjeseci, a neki i do 2 godine.

Količina filera koju ćete trebati je individualna za svaku osobu i preporučit će vam je liječnik ovisno o zoni lica koju tretirate i rezultatu koji se očekuje. Prirodan izgled je jako poželjan i cilj je da se vaše lice osvježi i pomladi za nekoliko godina, a ne da izgledate kao druga osoba. Prestanak korištenja filera neće napraviti neke promjene na vašoj koži. Izgledat ćete isto kao i prije aplikacije. Sve ovo će vam objasniti liječnik na konzultacijama prije same aplikacije filera. Na konzultacijama ćete dobiti detaljne informacije za vaš slučaj kao i preporučenu količinu filera koju biste trebali aplicirati.

Nakon same aplikacije ne morate uzimati slobodne dane. Postoji mogućnost da budete malo otečeni na područjima uboda ili da se stvori mali podljev, ali sve otekline obično nestaju u roku od nekoliko dana. Liječnik će vam dati savjete kako da ih sanirate i što brže zacijelite. Važno je da 48h nakon aplikacije izbjegavate izlaganje jakom suncu, odlazak na solarij i teže fizičko naprezanje.

Rješenje za brojne problematike vašeg tijela možete pronaći u Poliklinici Bagatin u Zagrebu na adresama Ulica grada Vukovara 269a-10 i Ulici Frana Folnegovića 1c-1, te u Splitu na adresi Kranjčevićeva 45/1.

SAZNAJ VIŠE: