Je li za zdravu prehranu važnije kada nego što jedete?

Naravno da je važno što jedemo kako bismo imali pravilnu prehranu, no važnost moramo pridati i tome u koje vrijeme jedemo naše zdrave obroke
01.04.2023.
IMAGE SOURCE: Pinterest
RECOMMENDED

Za početak: jasno je da je ovaj naslov vrlo krupna izjava dizajnirana da vam privuče pažnju. Naravno da je kvaliteta hrane koju jedemo izuzetno važna, ali istina je da i vrijeme dana u koje je konzumiramo igra presudnu ulogu u tome kako će se ona iskoristiti. Evo što trebate znati.


ŠTo JE BIORITAM I KAKO ON UTjeČE NA ORGANIZAM

Bioritam predstavljaju promjene intenziteta kojim se odvijaju prirodni procesi u našem tijelu. Tijekom dana, te promjene utječu na tjelesnu temperaturu, krvni tlak, metabolizam i druge biološke procese, kao i na koncentraciju hormona. Upravo zbog bioritma se, na primjer, krve slike rade ujutro i na prazan želudac.


Mi ne možemo utjecati na svoj bioritam, ali on itekako utječe na nas, i zato na njega treba obratiti pažnju kada formiramo navike (i način života, uopće).
Da li je za zdravu ishranu važnije kada nego šta jedete? (фото 1)


PRAVILA ŽIVOTA U SKLADU S BIORITMOM

Ova pravila se ne odnose samo na prehranu, već i na fizičku aktivnost i druge svakodnevne navike.

PRVI OBROK

Odmah po buđenju, operite zube i popijte čašu mlake vode. Ujutro je tijelo u stanju buđenja i započinjanja svih dnevnih metaboličkih procesa, te mu u tome treba pomoći. Nemojte ga odmah zatrpati obilnim obrokom i teškom hranom, sačekajte dvadesestak minuta do pola sata nakon što ste popili vodu i doručkujte hranu koja sadrži vitamine, dijetalna vlakna, lake proteine i zdrave masti. Sustav za probavu će vam biti zahvalan.

FIZIČKA AKTIVNOST

Između 12.00 i 13.00 sati srce je pod najvećim opterećenjem i zato ne treba planirati trening u ovo vrijeme, a u ovom periodu ne treba konzumirati ni kofein (kavu, zeleni čaj i slične napitke). Idealno vrijeme za večernji trening je prije 20.30 sati. Nakon tog vremena, luče se hormoni čija uloga su opuštanje i regeneracija, a trening ometa ovaj prirodni proces te rezultira smetnjama sa snom i, posljedično, ubrzavanjem procesa starenja na svim nivoima. 

Prehrana

Važno je ne preskakati obroke tijekom dana, a najobilniji obrok bi trebalo biti ručak koji se konzumira između 12.30 i 15.30. Večeru treba konzumirati prije 20.30 ili minimalno 4 sata prije odlaska na spavanje. Tijekom večeri tijelo se ne treba “baviti” probavljanjem već akumuliranjem snage i regeneracijom. 

SPAVANJE

Između ponoći i 04.00 sata ujutro, hipofiza luči melatonin koji utječe na kvalitetu sna i regeneraciju cijelog tijela i zbog toga je potrebno spavati u ovom periodu. Može se, naravno spavati i od 03.00  do 10.00 ujutro, ali i sami znate da ste poslije takvog sna i dalje umorni. S druge strane, ako spavate makar od ponoći do 6/7 ili 8 ujutro, budite se odmorni i puni ste energije tijekom cijelog dana. 


Praćenje bioritma sna je posebno važno zato što njegovo pomjeranje vremenom može dovesti do hormonskih promjena, poremećaja metabolizma i kardiovaskularnih oboljenja. 
SAZNAJ VIŠE: