Izložba „Šavovi“: instalacije inspirirane tekstilnim radnicama

Umjetnica Ivana Mrčela otvorila je izložbu pod nazivom "Šavovi" koja sadrži umjetničke instalacije inspirirane životom i sudbinu radnica u tekstilnoj industriji
18.05.2023.
IMAGE SOURCE: Marko Todorov
RECOMMENDED

Zagrebačka umjetnica Ivana Mrčela pripremila je posebnu izložbu pod nazivom „Šavovi“ koja je posvećena tekstilnoj industriji te tekstilnim radnicama i njihovim sudbinama. Umjetničke instalacije postavljene su u Galeriji Bernardo Bernardi (Ulica grada Vukovara 68, Zagreb) do 3.lipnja 2023., a možete ih pogledati svakim radnim danom od 8 do 22h te subotom od 9 do 15h.

Ideja iza izložbe

Ideja je nastala čitanjem knjige Ivane Biočine “Proizvedeno u Hrvatskoj” koja se bavi istraživanjem socijalne i ekonomske povijesti tekstilne industrije u Hrvatskoj. Nakon toga je slijedilo istraživanje cijele tematike iz različitih izvora. Od fotografija iz tvornica, priča radnica, izložbi posvećenih tekstilnim tvornicama, participativo kulturno-umjetničkih projekata koji su se bavili problematikom u tekstilnoj industriji. „Posebno me dirnuo film iz 1966. Kreše Golika “od 3 do 22” koji je dokumentarni prikaz života radnice u tekstilnoj tvornici Pobjeda. Smilja Glavaš iz Sesveta je 22-godišnja tvornička radnica, udana i s malim djetetom. Protagonistica nas tijekom filma provodi kroz svoj ogoljeni beskrajni radni dan – ustaje u tri sata ujutro, a liježe tek u deset navečer. Dobili smo širu sliku društva i njegovih vrijednosti, a one su bile i ostale takve da deblji kraj najčešće izvuku upravo žene“, prepričava Ivana Mrčela.

Struktura tvornica se mijenjala s ubrzanim tehnološkim razvojem te žene postaju najtraženiji zaposlenici. Podložne su teškom radu i spremne su sve podnijeti kako bi zadržale posao i prehranile obitelj. Nastavak razvoja tekstilne industrije odvio se upravo na njihovim leđima. Uz raznovrsne sudbine radnika iz tvornica pažnju su mi privukla lica žena radnica koje pričaju tolike priče.

„Inspirirala sam se sa fotografijama iz tekstilnih tvornica na području Hrvatske (Dalmatinka, Vesna, Čateks, Nada Dimić, Kamensko,…). Nisam se zamarala vremenom kada su fotografije nastale, bitno mi je bilo izdvojiti ženske likove sa svih pronađenih fotografija i napraviti rad koristeći se sredstvima koje su one svaki dan koristile na svom radnom mjestu“, kaže Mrčela. Pomoću tkanine, konca i šivaće mašine Ivana Mrčela “crta” njihove cijele figure. Sve je u crno-bijeloj priči – poput starih fotografija. Figure su uvećane, svaka je visoka oko 2,30 metara i poput silueta su postavljene u galerijskom prostoru. Svaka figura stoji zasebno i priča neku svoju priču. Izvitoperenost svake figure govori o surovim uvjetima tog posla. One su sada gotov tekstilni proizvod postavljen u “izlog” sa pripadajućom etiketom sa svojim imenom.

„Tekstilna je industrija slojevita tema na mnogo razina, a umjetnica sve te slojeve vještim isprepletanjem stvarnih niti i niti priča spaja finim kreativnim šavovima. Stvara privlačne vizualne slike koje u sebi sadrže i mnogo dublju ljepotu i vrijednosti. Jer, komentiranje društva oduvijek je zadatak umjetnosti, a kvalitetan komentar ima veći odjek. Iza Ivane Mrčele mnogo je takvih radova, a svaki od njih ljepotom i vizualnom kvalitetom uvlači nas dublje u priču, potiče na promišljanje, obogaćuje“, piše Ksenija Foretić u predgovoru izložbe.

SAZNAJ VIŠE: