Inflammaging je nova najvažnija riječ u beauty rječniku, evo zašto

Što je inflammaging i kako ga možemo spriječiti?
15.02.2024.
IMAGE SOURCE: Pinterest
RECOMMENDED

Iako se već dugo koristi u priči o wellnessu, “inflammaging” sada je na usnama svih koji se bave njegom kože, tik uz zaštitu od sunca i zdrav mikrobiom.

Ovo se posebno odnosi na borbu protiv preuranjenog starenja. Naglasak na riječ „preuranjeno“ pošto godine i promjene koje one donose nisu i ne trebaju biti sudbina gora od smrti, ali potpuno je normalno da ne želite da vas zadese stvari kojima nije vrijeme, kao i da izgledate najbolje moguće po vlastitim standardima u svakom periodu svog života.

Inflammaging

Na svu sreću, sve više upoznajemo mehanizme fukcioniranja svih procesa koji se u nama odvijaju pa je lakše identificirati koji su to koraci zapravo važni. Danas je dokazano da ubrzanom starenju kože (i cijelog organizma, naravno) u velikoj mjeri doprinose blagi, ali dugotrajni upalni procesi u tijelu, kao i to da su ovi procesi rasprostranjeniji nego što se misli? Upravo ove procese podrazumijeva inflammaging. 

Što ga izaziva?

Inflammaging izazivaju i unutrašnji i vanjski faktori. U prvu grupu spadaju prije svega hormonske promjene i genetika, a u drugu prehrana, izlaganje UV zrakama, zagađenje, kroničan nedostatak sna, način života uopće. Stres je također jedan od glavnih uzročnika slabljenja imunološkog sustava, a samim tim i ubrzanog starenja ćelija, kao i disbalansa mikrobioma, kako onog na koži tako i probavnog sustava.

Kumulativne posljedice svih ovih faktora počinju se manifestirati već u tridesetim, što ne znači da će se kod svakog pojaviti upravo tad ali inflammaging vas svakako ne bi trebao posebno brinuti u dvadesetim. Koža će vam obično vrlo jasno pokazati imate li ovu vrstu upalnih procesa ili ne: ona postaje topla, suha, gruba, svrbi i ljuska se…

Kako utječe na kožu?

Dugotrajni upalni procesi blagog intenziteta ubrzavaju pojavljivanje znakova starenja i izazivaju gubitak kolagena i hijaluronske kiseline, za početak. Osim toga, inflammaging slabi prirodnu zaštitnu barijeru kože i čini kožu podložnijom štetnom utjecaju okoline pa ona postaje neujednačena, dehidrirana, sklona iritaciji, sitne bore postaju vidljivije, tonus slabi. Ukoliko postoji i genetska predispozicija, inflammaging igra ulogu i u razvoju stanja kože kao što su psorijaza, dermatitits, rozacea i akne.

Inflammaging

Kako ga spriječiti?

Za početak, ajmo se ponovno suočiti s pomalo neugodnom istinom da ne vrijedi biti „izvana gladac, a iznutra jadac“, a pod ovim podrazumijevam da ne vrijedi raditi protiv svog tijela i lica, a zatim očekivati da vam se to dobrim vrati. Pošto sve više upoznajemo mehanizme fukcioniranja svih procesa koji se u nama odvijaju, lakše je identificirati koji su koraci zapravo važni. I, što nam je činiti?

Inflammaging

#1 Uravnotežena prehrana

Da, dosadno ali istinito. Nemojte izmišljati toplu vodu, neki klišeji su tu s razlogom. Hrana u velikoj mjeri utječe na upalni odgovor našeg tijela i to putem različitih mehanizama kao što su razina inzulina, poremaćaj u ravnoteži hormona i disbalansu mikrobioma u probavnom sustavu. Redovno konzumirajte zdrave masti, hranu bogatu antioksidansima ali s niskim sadržajem jednostavnih šećera, kvalitetne proteine. Izbjegavajte sve prerađene namirnice (uključujući one koje se promoviraju kao zdrave).

#2 Začini i suplementi koji djeluju protuupalno

Suplementi Omega 3 masnih kiselina, začini kao što su kurkuma i bosiljak, zeleni čaj, macha ali i namirnice koje alkaliziraju organizam kao što su citrusi. Upravo je alkalizacija razlog zbog kojeg ogroman broj stručnjaka preporučuje da dan započnete mlakom vodom s pola limuna. 

#3 Njega kože preparatima s antioksidansima

Pomozite svojoj koži da se izbori sa svakodnevnim oksidativnim stresom tako što ćete joj omogućiti njegu s vitaminom C, resveratrolom, vitaminom A, vitaminom E, koenzimom Q10, flavonoidima, niacinamidom, polifenolima.

#4 Zaštita od sunca

Bezbroj puta ponovljeno, ali aktivni sastojci i njega su gotovo beskorisni ukoliko kožu ne zaštitite od UV zraka. Zato nikad, ali nikad, ne preskačite kreme sa zaštitnim faktorom.

#5 Ne pretjerujte s proizvodima za njegu

Ne, nismo kontradiktorni. Nema potrebe da na lice stavljate sve što vam padne pod ruku i na taj način ga izlažete dodatnom stresu. Napravite kombinaciju sastojaka i preparata koja vam odgovara i posebno vodite računa da ne oštetite zaštitnu barijeru kože prejakim formulacijama ili nekompatibilnim stvarima. Izbjegavajte mehaničke eksfolijatore i gruba sredstva za čišćenje.

SAZNAJ VIŠE: