Top 10 filmskih horor klasika za petak trinaesti

Na današnji dan, petak trinaesti, udobno se zavalite na kauč, pripremite kokice te uključite jedan dobar filmski horor klasik. Imamo popis
13.10.2023.
IMAGE SOURCE: Pinterest/ Paramount/ Everett Collection/ New Line Cinema/ IMDb/Lionsgate/Rotten Tomatoes/
RECOMMENDED

Petak trinaesti poklopio se danas i to u najsavršenijem mjesecu u godini. Listopad je zadužen za jezivu atmosferu koju donosi američki blagdan Halloween. Danas biste mogli otići na neki spooky party pod maskama, a za nas kojima je petak najdraži dan za ostati kod kuće, pripremili smo jedan jako jezivi popis. Na današnji dan ostavit ćemo se romantičnih komedija i uključit ćemo najbolje horor i triler filmske klasike kako bismo ispratili petak trinaesti u tonu. Pogledajte naš popis i prisjetite se filmova koje sigurno dugo niste pogledali.

Friday the 13th

Listu započinjemo snažno s filmom koji je svojim naslovom savršen za ovu prigodu. „Petak 13.“ je film iz 1980. godine, a mjesto radnje je ljetni kamp Crystal Lake koji se ponovno otvara godinama nakon niza misterioznih smrti. Savjetnici stižu kako bi se pripremili za ponovno otvaranje kampa, no nažalost postaju žrtve nemilosrdnog i neviđenog ubojice.

Redatelj Jason Voorhees ovim filmom hvata etos horora iz 1980-ih koji je postao sinonim za ovu vrstu žanra utječući na kasnije horor filmove. Unatoč prosječnoj gledanosti, „Petak 13.“ je postao temelj horor kinematografije 1980-ih i ostavio je trajni utjecaj na pop kulturu.

A Nightmare on Elm Street

Jedna od najpopularnijih maska za Halloween je ona Freddyja Kruegera. Unakaženi čovjek s rukavicom od britvi, glavni je negativac kultnog filma iz 1984. „A Nightmare on Elm Street“ (Strava u ulici Brijestova). Film prati skupinu tinejdžera koje muči osvetoljubivi i nadnaravni ubojica Freddy Krueger (Robert Englund). Freddy proganja njihove snove, uzrokujući stvarne ozljede na njihovim tijelima što ih naposljetku odvodi u smrt. Dok tinejdžeri ulaze u misterij Kruegerova podrijetla, moraju pronaći način da ostanu budni kako bi izbjegli njegov smrtonosni dodir.

Film ima neizmjerno nostalgično značenje kao još jedan kamen temeljac horor kinematografije 1980-ih. Ne samo da je film uspostavio novu ikonu horora u Freddyju Kruegeru, već je i utjelovio žanrovsku mješavinu nadnaravnog terora i psihološke neizvjesnosti tijekom tog doba.

The Blair Witch Poject

Ovaj horor film napravio je revoluciju u načinu snimanja u vrijeme prije digitalne ere. Film je snimljen tako da kroz pronađene snimke pratimo tri studenta filmaša, Heather (Rei Hance), Mikea (Michael C. Williams) i Josha (Joshua Leonard), koji odlaze u šumu Black Hills u Marylandu kako bi dokumentirali legendu o vješticama iz Blaira. Strah grupe i psihološki rasplet snimljeni su ručnim kamerama, stvarajući osjećaj realnosti, da se to zaista dogodilo. Kako se njihova situacija pogoršava, paranoja i nadnaravni fenomeni dovode do njihovog nestanka.

Misterija, intriga i snažan psihološki dvosmisleni kraj, kao i niskobudžeto analogno snimanje, uvrstili su ovaj film na popis nostalgičnih horor klasika.

Paranormal Activity

Ovaj film je svojevrsna oda filmu „The Blair Witch Project“ jer se koristi istom tehnikom snimanja, samo je ovoga puta riječ o zapisu sa sigurnosnih kamera. Film prikazuje mladi par, Katie (Katie Featherston) i Micaha (Micah Sloat), koji sumnjaju da je njihov dom uklet. Micah postavlja kameru kako bi snimio paranormalne aktivnosti, otkrivajući sve uznemirujuće događaje.

Napetost eskalira kako se njihov odnos pogoršava, a nadnaravne sile postaju zlonamjernije. U režiji Orena Pelija, film koristi minimalistički pristup, oslanjajući se na realizam i suptilnost za stvaranje straha. Napetost koja se sporo razvija, korištenje svakodnevnih okruženja i inovativan stil pronađenih snimaka pridonijeli su njegovom uspjehu kao niskobudžetnog horor hita koji je osvojio publiku.

The Shining

Ovaj popis ne može proći bez Isijavanja. Ne moramo previše objašnjavati radnju: obitelj Torrance odlazi u udaljeni zimski hotel Overlook, a njihov boravak pokaže jezivu narav Kacka Torrancea. Jack gubi razum i pada u ludilo, a sin Danny koji posjeduje nadnaravne psihičke sposobnosti otkriva mračnu povijest hotela i njegovih sablasnih stanovnika.

Objavljen 1980. u režiji Stanleya Kubricka, film spaja psihološki teror, nadnaravne elemente i ikonične vizualne elemente. Njegovo jezivo ozračje, nezaboravne scene kao što su prikazi uznemirujućih blizanaca, dizala iz kojih curi krv i citirani stihovi poput “Here’s Johhny!” urezani su u pop kulturu. The Shining je definitivno zaštitni znak žanra.

The Silence Of The Lambs

Još jedan teški klasik stavljamo na našu listu. „Kad jaganjci utihnu“ film je iz 1991. godine i prati FBI vježbenicu Clarice Starling (Jodie Foster) dok traži uvide u zatvorenog serijskog ubojicu dr. Hannibala Lectera (Anthony Hopkins) kako bi uhvatila drugog serijskog ubojicu poznatog kao Buffalo Bill (Ted Levine). Clariceina interakcija s briljantnim, ali psihotičnim Lecterom postaje psihološka igra, razotkrivajući njegov briljantan, ali poremećeni um dok ona zaranja u mračne kutove svoje istrage.

Carrie

Film je nastao 1970-ih godina kada je vladala fascinacija psihološkim hororima i užasima. Adaptacija istoimene knjige Stephena Kinga, prati sramežljivu učenicu srednje škole Carrie White koja otkriva da posjeduje telekinetičke moći.

Dok je njezini kolege iz razreda izlažu okrutnom maltretiranju, zlonamjerna šala na maturalnoj zabavi tjera Carrie da oslobodi svoje destruktivne sposobnosti, što rezultira katastrofalno krvavim i osvetoljubivim vrhuncem.

Scream

Još jedan film koji je utkao put u pop kultur ii koji je postao temelj horror žanra 1990-ih je “Scream”. Halloween ne može proći bez kostima Ghostfacea, a sami film koji je prožet dozom ironije je i dalje među omiljenim hororcima generacija.

Radnja je smještena u malome gradu kojeg terorizira maskirani ubojica imena Ghosteface. Srednjoškolka Sidney Prescott) i njezini prijatelji postaju mete te  shvaćaju da ubojica slijedi konvencije horor filmova dok čini jeziva ubojstva. Sidney, uz pomoć odlučne novinarke Gale Weathers, razotkriva misterij iza identiteta Ghostfacea.

Gaslight

Ovaj film iz 1944. Godine možda ne pripada klasičnom žanru horror filma, no mi ga stavljamo na svoju listu jer je izaziva jezu stvarne životne situacije: odnosa između žene i manipulativnog muža. Film smo već ranije spominjali u kontekstu gaslightinga, modernog naziva za vrstu manipulacije u vezama.

Glavnog lika filma glumi glumica iz zlatne ere Hollywooda, Ingrid Bergman, koja upada u vrtlog neizvjesnosti, ludila i umnih igrica kojim upravlja njezin muž (utjelovio ga je George Cukor). Film prikazuje muža koji pokušava uvjeriti svoju ženu da je poludjela. To je napravio tako što je potajno prigušivao njihova plinska svjetla u kući na tavanu ujedno govoreći ženi i uvjeravajući ju da se svjetla ne mogu prigušiti i da ona ne može vjerovati vlastitoj percepciji. Definitvno dobar izbor ako ste za jedan jezivi triler.

Psycho

Kao šećer na kraju, stiže nam velika horror uspješnica redatelja Alfreda Hitchcocka Psycho je imao revolucionarni utjecaj na horor žanr, ne samo zbog novih tehnika snimanja, već i zbog radnje koja se kosi s dotadašnjim filmovima ovoga žanra: Hitchcock je rano ubio glavnog lika, prkosivši tako očekivanjima publike.

Psycho prati Marion Crane koja pronevjeri novac i prijavljuje se u udaljeni Bates motel. Tamo susreće zagonetnog Normana Batesa, naizgled simpatičnog gostioničara. Uznemirujući događaji odvijaju se dok Marion susreće jezivu sudbinu u zloglasnoj sceni tuširanja. Istražujući Marionin nestanak, njezina sestra i privatni detektiv otkrivaju Normanove jezive tajne.

SAZNAJ VIŠE: